Állattenyésztés

Népszerű a magyar tarka marha

Agrofórum Online

Az állattenyésztés és a húsfeldolgozás ágazatait tekintve az Európai Unió tagországai közül 2010-2016 között messze hazánkban nőtt a legnagyobb arányban a szarvasmarha-állomány - mondta Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár a XVII. Tarka Marhafesztiválon Bonyhádon.

A kétnapos fesztivál alkalmat ad a szarvasmarha-tenyésztésben és a mezőgazdaságban érdekelt résztvevőknek a szakmai találkozásra. Emellett gasztronómiai, kulturális és szórakoztató élményeket nyújt a város és környéke lakóinak, a településre látogatóknak, külföldi testvérvárosoknak. A rendezvény jelentős mértékben hozzájárul a marhahúsfogyasztás népszerűsítéséhez, ezen kívül a helyi idegenforgalom fellendüléséhez. Két nap alatt egy tonna magyartarka hús kerül a bográcsokba, a szakmai napon pedig a nyársra.

A rendezvényen Zsigó Róbert a kormány állattenyésztés megerősítését segítő intézkedéseiről tartott előadásában hangsúlyozta, hogy Magyarországon a húshasznú szarvasmarhatartás magas támogatási szintje középtávon, 2020-ig biztosan fennmarad. A világ marhahús-kereskedelme várhatóan tovább élénkül, a nemzetközi piaci kilátások kedvezőek, ez jelent lehetőséget az ágazat számára.

Kiemelte: az elmúlt években több harmadik országbeli piac is megnyílt a magyar kereskedők számára, ami új lehetőséget biztosít a magyar vállalkozások fejlődésére. Élő szarvasmarha exportunk tekintetében nagy előrelépés, hogy egyszerűsített feltételekkel újraindult a törökországi export. A török Hús- és Tejtanács 2018. december 31-ig vámmentesen importálhat élőállatokat, frissen vágott és fagyasztott húsokat külföldi partnerektől, ezt a szarvasmarhára nézve 500.000 db-ban határozták meg.

Az államtitkár bejelentette: a Földművelésügyi Minisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal mindent megtesz az exportlehetőségek további bővítése érdekében, komoly tárgyalásokat folytatnak például Szaúd-Arábiával is.

Felhívta a figyelmet, hogy a szarvasmarha ágazatot érintő legnagyobb állategészségügyi kihívás Európában jelenleg a bőrcsomósodáskór, mely betegség elleni harcban nagy előrelépés volt, hogy többek között Magyarország kezdeményezésére felülvizsgálták a korábbi uniós jogi szabályozást, és immár lehetőség nyílik a megelőző vakcinázás lefolytatására is. Hazánkban is megtörtént a szükséges vakcina készletek beszerzése, amennyiben bármely szomszédos országban a határtól számított 100 km-en belül kitörést jelentenek, végrehajtható a vakcinázási terv – tette hozzá.

Leszögezte: a szoros piaci versenyben és a gazdasági válságban, az oroszországi embargo nehézségei között is helytálló magyar állattenyésztők, tejtermelők, húsfeldolgozók minden támogatást megérdemelnek. A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy ezt célzottan meg is kapják – hangsúlyozta Zsigó Róbert.

(FM)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Növekedett a szarvasmarha- és a sertésállomány

2018. július 11. 12:16

Tavaly decemberhez viszonyítva idén júniusban a szarvasmarha- és a tehénállomány 10 ezerrel, illetve 2 ezerrel nőtt.

Tovább csökkent a sertések száma

2018. február 14. 10:15

Az elmúlt egy évben 18 ezerrel nőtt a szarvasmarha-, 6 ezerrel a juhállomány, ugyanakkor a sertések száma 37 ezerrel, a tyúkoké pedig 183 ezerrel csökkent - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Több milliárd forintnyi támogatás segíti az állattartókat

2018. november 26. 09:47

Közel kétszázmilliárd forintot ítélt oda eddig az állattartóknak a Vidékfejlesztési Program forrásaiból az Agrárminisztérium.

Mégsem korlátozzák a takarmányok nitrogéntartalmát

2020. augusztus 25. 14:02

Korlátozni akarták a tejelő szarvasmarha takarmányozásában használt, proteinben gazdag koncentrátumot az idén szeptember és december közötti időszakra.