Állattenyésztés

Növekedhet idén az uniós baromfitenyésztés

NAK/Poultry World

Az uniós baromfitenyésztés növekedni fog, de a koronavírus és a madárinfluenza miatt kihívásokkal néz szembe.

Az EU baromfitenyésztése ebben az évben várhatóan növekedni fog, bár mérsékelt ütemben. Az Európai Bizottság arra számít, hogy a növekedés 1,2% -kal magasabb lesz, mint tavaly, amikor a fogyasztók a drágább húsokat baromfihúsra váltották fel. Noha ez alacsonyabb, mint a 2019-es 1,6% -os növekedés, mégis tisztességes megtérülést jelent a HoReCa-szektor, illetve a közétkeztetés koronavírus miatti leállása ellenére. Hatással lesz azonban a nehezebben értékesíthető fajokra, mint például a kacsa, gyöngytyúk, galamb és fürj. Az Egyesült Királyságban az Avara Foods javasolta a kacsaüzletének, a Cherry Valley Foods-nak Lincolnshire-ben való bezárását, a gasztro-, illetve a vendéglátóipar összeomlása közepette.

„A külső piaci feltételek egyre nagyobb kihívást jelentenek a takarmányköltségekben, a tollárakban és az európai versenyben. Ezek együttes hatása óriási nyomást gyakorol az üzletre” – közölte az Avara.

A brojlerárak erősen hullámzóak, de az általános fogyasztás várhatóan növekedni fog. A koronavírus kitörése kezdetben felfuttatta a brojlerárakat a lakossági készletfelhalmozás miatt, ám az elmúlt hetekben visszaestek az ötéves átlag alá. Ugyanakkor vannak arra utaló jelek, hogy a baromfihús tőkefogyasztása továbbra is növekszik az idei évben, egy jelentés szerint 23,6 kg / fő-re emelkedik (+ 0,2 kg).

Az EU baromfiimportja tavaly mérsékelten, 1,8% -kal nőtt, de ez a mennyiség – a koronavírus és annak az élelmiszer-szolgáltató vállalkozásokra gyakorolt hatása miatt – valószínűleg enyhén csökken 2020-ban. A EU baromfi-exportja 6,7% -kal növekedett a tavalyi évben, az erős globális keresletnek köszönhetően. A szállítások a legtöbb rendeltetési helyekre növekedtek, különösen Dél-Afrikába (+ 62%), Fülöp-szigetekre (+ 40%), Vietnamba (+ 34%) és Kínába. Az export valószínűleg tovább növekszik – miközben a kereslet továbbra is magas –, de mérsékelt ütemben, mivel a madárinfluenza-kitörések néhány fő országban (pl. Lengyelország) az egyes kereskedelmi partnerek országos tilalmát eredményezték. Ez némi nyomást gyakorol az EU exportjára, és valószínűleg a kereskedelem áramlásának megváltozását hozhatja.

A jelentést kommentálva Bethan Wilkins, az Egyesült Királyság Mezőgazdasági Kertészeti Fejlesztési Testületének vezető elemzője szerint a baromfi- és sertéstenyésztés járul hozzá jelentős mértékben az EU hústermelésének az idei évben mutatkozó általános növekedéséhez. Wilkins szerint a két ágazat növekedését részben ellensúlyozza a marha-, a borjú- és a juhhús csökkenése, ám a kilátások bizonytalanok. Hozzátette, a baromfitenyésztésre logisztikai és keresleti szempontból is kihívást jelenthet a koronavírus.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Feloldották a madárinfluenza miatti korlátozást hazánkban

2020. március 2. 14:38

Amennyiben hazánkban újabb esetek nem fordulnak elő, akkor madárinfluenza-mentes státuszunkat – az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) szabályai alapján – legkorábban 2020. április 30-án nyerhetjük vissza.

Szigorodik a madárinfluenzás területről történő értékesítés

2020. április 2. 11:47

Madárinfluenza miatt korlátozás álló területekről csak Magyarországon forgalmazható friss baromfihús, és ezek csomagolásán különleges azonosítót kell elhelyezni.

Várhatóan 2021-től csökkenni fognak a baromfiágazat uniós támogatásai is

2018. szeptember 8. 09:02

Várhatóan 10-12 százalék körüli lehet majd a visszaesés az uniós agrártámogatásokban, de az erről szóló tárgyalások még nem fejeződtek be.

Több támogatás jut állatbetegségek felszámolására

2018. október 19. 11:06

A 2018. évben rendelkezésre álló keretet, melyet állategészségügyi szolgáltatásra lehet felhasználni, másfél milliárd forinttal megemelték, 12 milliárdra – olvasható a Magyar Állattenyésztők Szövetsége honlapján.