Állattenyésztés

Orosz embargó – Tiltólistán az élősertés, a belsőségek és más állati termékek is

Agrofórum Online

Az élősertést, a belsőségeket és néhány más haszonállati eredetű terméket is felvett Oroszország a nyugati, köztük az uniós államok ellen bevezetett élelmiszerembargó-listájára - közölte honlapján pénteken az orosz kormány.

Az embargó ezentúl az élősertés mellett (a fajtiszta tenyészállatok kivételével) kiterjed a szarvasmarha-, sertés-, birka-, kecske- és más állati belsőségre, a sertészsírra, a zsírsztearinra és a zsírolajra is.

Arkagyij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes kijelentette, hogy ezáltal Moszkva elzárja azokat a „szürke csatornákat”, amelyeket arra használtak fel, hogy egyes haszonállati eredetű termékeket más címen szállítottak Oroszországba, a helyi termelők kárára.

Az orosz állat- és növény-egészségügyi szolgálat (Roszszelhoznadzor) 2014 áprilisában függesztette fel a sertésbehozatalt az Európai Unióból, miután a Baltikumban sertéspestist fedeztek fel. Az EU ezt aránytalan intézkedésnek nevezte és a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordult.

Tavaly augusztusban a WTO választottbírói testülete arra az álláspontra jutott, hogy a bevezetett korlátozások jórészt ellentétesek Oroszország kötelezettségvállalásaival, de Moszkva fellebbezett, arra hivatkozva a sertéspestis-helyzet Lengyelországban és a Baltikumban súlyosbodott, és mert elégtelennek ítélte a gócpontok felszámolására tett uniós intézkedéseket. Február végén a WTO elutasította a folyamodványt, az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium azonban rámutatott, hogy a sertésimport felújítása mellett nem enyhít az állategészségügyi védelem szigorán.

Oroszország, válaszul az ukrajnai beavatkozás miatt bevezetett nyugati szankciókra, 2014. augusztus 7-én hirdette meg az élelmiszerembargót, amelyet idén júniusban 2018. december 31-ig meghosszabbított. A zárlat az Egyesült Államokból, az Európai Unióból, Ausztráliából, Norvégiából, Kanadából, Albániából, Montenegróból, Izlandból, Liechtensteinből és Ukrajnából származó termékekre terjed ki.

Az embargó (a konzervek kivételével) megtiltotta a csirke-, sertés- és marhahús, a tejtermékek, az élő, hűtött és fagyasztott hal, a mogyorófélék, a zöldség és gyümölcs, valamint a só bevitelét Oroszországba. A korlátozás alól mentesülnek a bioaktív adalékok, a sport-, gyermek- és egészségügyi élelmiszerek, a laktózmentes termékek, a lazac- és pisztráng-, kagyló- és osztrigaivadék, valamint a vetni és ültetni való burgonya, hagyma, cukorrépa és borsó.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Megjelent az afrikai sertéspestis Borsodban

2018. október 3. 13:31

A legfontosabb továbbra is a járvány házi sertésekre történő továbbterjedésének megakadályozása, amelyhez elengedhetetlen az állattartók részéről a járványvédelmi előírások maradéktalan betartása.

Miért egészséges a sertéshús?

2019. március 14. 09:36

Mint minden egészséges ételnek, a vörös húsnak, köztük a sertéshúsnak is fontos szerepe van a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozásban.

Az afrikai sertéspestis elleni védekezést foglalja össze az új főállatorvosi határozat

2018. március 10. 07:47

Az ASP emberre nem veszélyes, ugyanakkor esetleges magyarországi megjelenése rendkívül komoly gazdasági kárt jelentene.

Már egy romániai házisertés-állományban is afrikai sertéspestist mutattak ki

2018. július 23. 13:11

Az eset kapcsán mind a román, mind a magyar Állategészségügyi Szolgálat szakemberei a szükséges intézkedéseket haladéktalanul megtették.