Állattenyésztés

Regionális összefogás a szarvasmarha bőrcsomósodás-kór terjedése ellen

Agrofórum Online

A megelőző vakcinázás a legfontosabb lépés, hogy megakadályozzuk a betegség terjedését - hangsúlyozta dr. Bognár Lajos élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkár nyitóbeszédében a regionális szarvasmarha bőrcsomósodás-kór workshopon.

 

Fontos figyelmet fordítani erre a betegségre, hiszen súlyos gazdasági károkat okozhat és rohamos sebességgel terjed. A tavalyi év során több európai országban is megjelent: Albániában, Montenegróban, Macedóniában, Szerbiában és Törökországban is regisztráltak bőrcsomósodás-kórral fertőzött állatot. Sőt, az EU tagállamaiban – Görögországban és Bulgáriában – is felbukkant a betegség az elmúlt két évben. Egyre több ország válik érintetté vagy kerül a veszélyeztetett államok közé, ahol különösen fontos a megelőzés.  A workshop kiváló alkalmat ad arra, hogy a szakértők nemzetközi szinten is megvitassák az ezzel kapcsolatosan felmerülő kérdéseket, megosszák tapasztalataikat. A rendezvényen 14 ország szakértői vesznek részt, valamint képviseltetik magukat a hús- és tejipari vezetők is.

Habár a szarvasmarhaféléket támadó kór nem veszélyes az emberre, az állatok között annál gyorsabban terjed közvetlen érintkezéssel, vagy a rovarokon keresztül.  A betegség miatt az állatok bőre elveszíti piaci értékét, és csökken tejtermelésük is. A fertőzött állatok kényszervágása a betegség megállításának egyik drasztikus eszköze.

A FAO Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet szervezésében, a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával 2017. március 7-9. között szervezett workshop mindenekelőtt a megelőzésre és ellenőrzésre hívta fel a figyelmet, hiszen vakcinázással megelőzhető a megbetegedés. Ezzel kapcsolatban felmerül a vakcinázott állatok szállításának kérdése is, amelynek megvitatására kiváló lehetőséget biztosít a háromnapos workshop. Daniel Beltran-Alcrudo, a FAO állategészségügyi szakértője is azt hangsúlyozta, hogy a kór elleni eredményes védekezéshez regionális együttműködésre van szükség, amelyben mind a fertőzött, mind a veszélyeztetett országok képviselői részt vesznek.

(FM Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Kevesebb élőmarhát vittek a törökök

2018. szeptember 17. 08:53

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 3 százalékkal emelkedett 2018 január–júniusában 2017 január–júniusához képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Horvátország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállították, ahova 11 százalékkal csökkent a kivitel. Az Ausztriába és Horvátországba szállított mennyiség nem változott jelentősen.

A Sano megvásárolja a Solum Mezőgazdasági Zrt.-t

2020. augusztus 15. 04:36

A fejlesztések során a Solum szarvasmarhatelepén a tejelő tehenek számát 900-ról 2000-re növelik, a Sano saját sertéstelepén pedig 500 kocáról 1200-ra emelik az állományt.

Franciaországból exportáltak kéknyelv betegséget Észak-Írországba

2018. december 30. 12:56

Éberségre szólította fel az állattartókat az észak-ír állategészségügyi hatóság, miután december elején kéknyelvűségben szenvedő üszőt importáltak Franciaországból.

Nem tudják megfizetni a magyar marhát Törökországban

2018. február 14. 13:43

A versenyképesség növeléséhez elengedhetetlen, hogy a tenyésztők kihasználják azt az uniós támogatást, ami 2020-ig még rendelkezésre áll.