Állattenyésztés

Sertéspestis riadó Németországban

Syngenta Blog

Kereső kutyák, drónok és elektromos kerítések: Németország teljes védelmi rendszert telepít annak érdekében, hogy megakadályozza a vaddisznókat abban, hogy a sertéspestist behurcolják az országba.

„A kérdés már nem az, hogy a sertéspestis eljut-e Németországba, hanem az, hogy mikor” – mondta Torsten Reinwald, a német vadászszövetség szóvivője az AFP-nek.

A sertésvésztől való megszabadulás egyetlen a gazdaságokban végzett tömeges kényszervágás – ez pedig rémálom a német gazdák számára. Németország a legnagyobb európai sertéshús exportőr, miután az évi ötmillió tonnás sertéstermelés fele külföldi piacokra kerül. És akár néhány eset is az ágazat összeomlását okozhatja.

„A sertésvész megjelenése után nagyon valószínű, hogy olyan országok, mint Kína, teljesen megszüntetik az importot” – mondta Sarah Dhem, a német húsipari szövetség képviselője. Példaként hozta, hogy ez már megtörtént tavaly, amikor Belgiumban néhány esetet kimutattak.

A német gazdák akkor kezdtek el aggódni, amikor novemberben sertésvészben elpusztult vaddisznót találtak Lengyelországban, mindössze 40 kilométerre a német határtól. Ezért a lengyel határ közelében, Szászországban állatorvosok és önkéntesek drónokkal és infrakamerákkal gyakorlatoznak, hogy adott esetben hamar megtalálják a beteg vaddisznókat. Sőt, a Saar-vidéken – a francia határ közelében – az esetleg elhullott vaddisznókat már vadászkutyákkal keresik.

Jóllehet emberre nem veszélyes, a vírus hónapokig képes életben maradni füstölt termékekben, például sonkákban. Ezért szerte az országban vasútállomásokon, valamint a parkokban és az erdőkben a német mezőgazdasági minisztérium plakátjai arra szólítják fel a lakosságot, hogy ne hagyjanak maguk után ételmaradékot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Afrikai sertéspestis: 13 ezer házisertést kell leölni

2019. november 2. 17:32

Csaknem 13 ezer újabb sertés elpusztításáról döntött pénteken a romániai állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA), miután afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatták ki egy Arges és egy Olt megyei farmon - közölte a Mediafax hírügynökség.

Újabb afrikai sertéspestises vaddisznót lőttek ki Kárpátalján

2018. január 23. 08:41

A betegség vaddisznóállományban történő terjedésének megakadályozása az állategészségügyi és a vadászati szervek összehangolt stratégiáját igényli.

Békés megyében is afrikai sertéspestises vaddisznót találtak

2019. december 11. 10:33

A fertőzött állatot a vaddisznó hullák szervezett keresése során találták a helyi vadászok. A járványügyi nyomozás jelenleg folyamatban van.

Bulgária kerítést épített a bolgár-román határra az afrikai sertéspestis miatt

2018. augusztus 29. 13:11

Romániában szombaton jelentették be, hogy a kórokozó megjelent Románia legnagyobb farmján, a dél-keleti Braila megyében, ahol a hatóságoknak mintegy 140 ezer állatot kell megsemmisíteniük.