Állattenyésztés

Továbbra is stabil az európai báránypiac

NAK

A bárányárak Európában az elmúlt héten kis mértékben visszaestek, de általánosságban stabilak maradnak, mivel egyes országokban a COVID-19 járványhoz kapcsolódó korlátozások fokozatos enyhítése serkenti a keresletet.

A Ramadán időszaka 2020. május 23-ával lezárult, ezt követően a hónap végére az esemény piacnak adott lendületi hatása is megszűnt. Valószínűsíthető, hogy ez volt az a tényező, amely Romániában a heti bárányárak alakulásában erőteljes, 27%-os visszaesést okozott, ugyanis a román piac erősen a közel-keleti élőállat-exportra összpontosít.

Az Egyesült Királyságban az árak 3,9%-kal estek az előző heti áralakuláshoz viszonyítva. Az elemzők attól tartanak, hogy az elkövetkező hetekben egyre több „még be nem fejezett” bárány kerül a piacra, ha továbbra is csapadék hiányos lesz az időjárás és a legeltetési feltételek romlanak. Annak ellenére, hogy a termelési szintek az EU-ban összességében alacsonyak maradtak ezen időszakban, nincs jele annak, hogy az ellátást az importtal növelnék. Az importmennyiség 15%-kal csökkent az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva, az EU meghatározó beszállítói most Új-Zéland és az Egyesült Királyság.

A nehézbárány-átlagár az EU-ban a 2020. május 31-ével végződő, 22. héten 572,2 EUR/100 kg volt, amely ár a korábbi héthez viszonyítva 0,7%-kal csökkent, de még mindig 8,0%-kal magasabb, mint az az előző év azonos időszakában volt. Az árak az előző héthez képest azonban Spanyolországban 3,2%-kal, Hollandiában pedig 2,7 %kal magasabbak voltak, de Németországban 2,1%-kal, Írországban pedig 3,3%-kal csökkentek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Egy régi tradíció: vándorló pásztorkodás Svájcban

2019. április 13. 12:49

Az archeológusok szerint a vándorló pásztorkodás nagyjából 7 ezer éve folyik Svájc dél-keleti tájain. Még ma is van körülbelül negyven, télen-nyáron vándorló birkanyáj.

Több nőre lenne szükség a juhágazatban?

2018. október 24. 06:25

Az alacsony jövedelmezőség és a gazdálkodók öregedő korösszetétele miatt nem csak Magyarországon, de szerte Európában is veszélybe kerülhet a kiskérődző-ágazat működtetése.

Kampánnyal ösztönöznék a juh- és kecskehús fogyasztásának növelését

2019. december 12. 09:33

Juh- és kecskehús, valamint tejtermékek fogyasztását ösztönző kampányt indít a kormány, amelynek célja, hogy az erősen exportorientált ágazat termékei utat találjanak a magyar fogyasztókhoz is.

Törökország feloldotta a magyar szarvasmarha és juh bevitel korlátozását

2018. szeptember 14. 11:23

A szarvasmarhákat és juhokat megbetegítő kéknyelv betegség 2015-ös megjelenése óta ezen állatok exportja számos harmadik országba akadozott.