Állattenyésztés

Új állategészségügyi és takarmányozási rendszert fejleszt a komáromi Solum Zrt.

Agrofórum Online

A projekt része a kényszeritató, úgynevezett drencselő készülékek fejlesztése.

A Solum Zrt. és a balatonfüredi Adexgo Kft. 555 millió forintos beruházással megkezdte egy új állategészségügyi, szaporodásbiológiai és takarmányozási rendszer kifejlesztését – tájékoztatta a komáromi társaság vezérigazgatója az MTI-t.

Vida Sándor elmondta, a két évig tartó munka során folyékony és szilárd kiegészítő takarmányokat és gyógyhatású anyagokat fejlesztenek, amelyek javítják a tejelő tehenek teljesítményét az ellés után, illetve a teljes tejtermelő időszak alatt.

A projekt része a kényszeritató, úgynevezett drencselő készülékek fejlesztése. Az eszközből készül egy alap változat, amellyel egy ember dolgozhat és a tehenek kezeléséhez szükséges kényszeritatást gyorsan, az állatok számára kíméletesen lehetővé teszi, illetve fejlesztenek egy diagnosztikai opcióval bővített változatot, amely a bendőműködés főbb jellemzőiről szolgáltathat adatokat.

A kifejlesztett drencs készülékek és a kiegészítő takarmány-termékcsalád hatékonyságát a Solum Zrt. komáromi tehenészeti telepén üzemi, etetési kísérletekkel, valamint emésztésélettani vizsgálatokkal határozzák meg. A projekt költségének felét a két társaság vissza nem térítendő támogatásként kapta meg, a másik felét pedig önerőként biztosítják, melyből kétharmad részt a Solum Zrt vállalt.

A meglévő és újonnan gyűjtött termelési, szaporodásbiológia, és állategészségügyi adatok felhasználásával az Adexgo Kft. egy komplex monitoring programot dolgoz ki, ezzel az állattartó telepek, valamint a diagnosztikával foglalkozó szakemberek telep- és egyedspecifikus takarmánykiegészítőket és adagokat állíthatnak össze megelőző, illetve gyógyászati céllal.

Az Adexgo Kft. az egészségvédő hatással rendelkező állati eredetű funkcionális élelmiszerek, valamint takarmány kiegészítők és adalékanyagok gyártása és forgalmazása területén folytat kutatásokat. A kft. 17 embert foglalkoztat, a 2014-es éves nettó árbevétele meghaladta a 610 millió forintot, adózott eredménye 73 millió forint volt.

A Solum Zrt. a komáromi Klapka György Termelőszövetkezet utódjaként alakult, 130 résztulajdonosa van, 153 embernek biztosít munkát. A vállalkozás 1500 hektár szántót művel, ebből 1200 hektáron gépesített öntözőberendezésekkel. A zrt. 1500 szarvasmarhát tart, melyből 700 tejelő tehén. Évente 6,8 millió liter tejet értékesítenek. A társaság egyik legjövedelmezőbb ágazata a burgonyatermesztés, 350 hektáron évente 15 ezer tonnát termelnek, a mennyiség 90 százalékát a Lidl és a Spar áruházláncnak értékesítik.

A társaság 2014-ben 3,3 milliárd forint, 2015-ben 3 milliárd forint nettó árbevételt ért el, az adózott eredménye 2014-ben 221 millió, 2015-ben pedig 57 millió forint volt.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Bővülő lehetőségek a rovarok felhasználhatóságában

2018. február 26. 14:29

Napjainkban egyre nő az igény a gazdasági állatok takarmányozásában az alternatív fehérjeforrások felhasználása iránt a hagyományos fehérjeforrások kiváltására.

Munkavédelem: Milyen veszélyek leselkednek az állattenyésztésben dolgozókra?

2019. január 17. 11:05

Az állattenyésztésben dolgozó munkavállalókat ki kell oktatni minden rájuk leselkedő kockázatról, illetve az azok elleni védekezési módokról, az egyéni védőeszközök rendeltetésszerű alkalmazásáról, a munkaeszközök, gépek, kéziszerszámok helyes használatáról a kötelezően előírt munkavédelmi oktatások keretében.

Nem hordunk össze tücsköt, bogarat! - Nagy lehetőség rejlik a rovarfarmok létesítésében

2018. október 20. 04:07

A mai nagy genetikai képességű állatok keveréktakarmányainak egyik fontos komponense a fehérjeforrás. A világ legtöbb országára – így Magyarországra is – jellemző, hogy nem képesek a fehérjetakarmány szükségletet saját termelésből fedezni. A probléma lehetséges megoldásának tűnik: a rovarok takarmányozási célú felhasználása.

Új állategészségügyi és takarmányozási rendszert fejlesztettek ki

2018. október 10. 08:05

A kifejlesztett folyékony és szilárd kiegészítő takarmányok és gyógyhatású anyagok javítják a tejelő tehenek teljesítményét az ellés után, illetve a teljes tejtermelő időszak alatt.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420