Bulvár

Több mint 1000 darab hamis gyümölcs- és szőlőoltványt talált a Nébih

NÉBIH

Előzetes bejelentés alapján értesült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) egyes piacokon és vásárokon zajló illegális szőlő- és gyümölcsszaporítóanyag-értékesítésről. A hatóság a jelzések alapján 2019. november 17-én két helyszínen tartott ellenőrzést. A szakemberek a kecskeméti használtcikk piacon egy árust szólítottak fel engedély nélkül folytatott tevékenységének azonnali felfüggesztésére, míg a dunaföldvári országos állat- és kirakodóvásáron 7 esetben intézkedtek. A vizsgálatok során több mint 1000 darab oltvány és facsemete illegális forgalmazását tiltották meg a Nébih ellenőrei.

Mindkét vizsgálat alá vont helyszínen találtak szabálytalan forgalmazókat a hatósági szakemberek november közepén, a gyümölcs- és szőlőoltványok értékesítésének ellenőrzésekor, de különösen a dunaföldvári vásáron szembesültek megdöbbentő szabálytalanságokkal. Ezen a helyszínen az eladásra kínált szaporítóanyagokról (pl. gyökércsomagolt gyümölcsoltványok, facsemeték) messziről lerítt, hogy nem felelnek meg a legalapvetőbb szakmai és jogszabályi követelményeknek sem.

Tipikus hiányosság volt, hogy egyik eladó sem rendelkezett a növényanyagokat tételesen megnevező és azok hatóságilag ellenőrzött voltát igazoló szállítói dokumentummal, továbbá hiányzott a gyümölcsszaporítóanyag-kiskereskedelmi pontokra (faiskolai lerakatok) vonatkozó növényegészségügyi regisztrációjuk is. Az eladásra kínált növények nagy arányban silány, gyenge minőségűek voltak, sok esetben méretparamétereikben sem feleltek meg a forgalmazás követelményeinek.

Számos probléma merült fel a gyümölcsfák címkézésével kapcsolatban is: egyes esetekben a címke teljesen hiányzott, máskor az oltványtól elkülönítve tárolták vagy nagyméretű, színes – ám jelölésre és a szaporítóanyag minőségének igazolására alkalmatlan – fajtaképpel helyettesítették. Előfordult hiányos, ellentmondásos adattartalmú (pl. körteoltványon elhelyezett cseresznye fajtamegjelölés), illetve több esetben román nyelvű címkézés is. Összegezve elmondható, hogy a jelölőmatricák semmilyen valós hatósági vagy termelői vizsgálatra nem utaltak, az oltványok minőségének tanúsítására nem voltak alkalmasak, leginkább csak a vásárlók megtévesztésére szolgáltak.

A kecskeméti és dunaföldvári helyszíneken folytatott ellenőrzések során – a fenti problémák és szabályszegések miatt – több mint 1000 darab oltvány és facsemete illegális forgalmazását tiltották meg a Nébih ellenőrei.

A Nébih felhívja a lakosság figyelmét, hogy a gyümölcsoltványok kiskereskedelme során nagy szerepe van a vásárlói tudatosságnak. A hiteles információszerzést elsősorban az oltványokra felhelyezett címke és annak megfelelő adattartalma biztosítja. A helyesen kitöltött oltványcímkén a következő információk mindegyikének szerepelnie kell: a faj, a nemes- és alanyfajta, a termelő faiskola megnevezése, a növényegészségügyi regisztrációs szám, a növényútlevél felirat, a kategória (certifikált vagy C.A.C.), a növényegészségügyi állapot (vírusmentes, vírustesztelt, tünetmentes) megnevezése, a címke sorszáma. Ha a vásárló egyáltalán nem talál ilyen címkét a csemetén vagy hiányos a címke adattartalma, joggal gyanakodhat illegális forgalmazásra.

A professzionális telepítőknek és a kiskert-tulajdonosoknak egyaránt fontos tudniuk, hogy a „kétséges” növények beszerzésével, elültetésével komoly növényegészségügyi kockázatot is előidézhetnek. Éppen ezért lényeges, hogy a vásárlók kizárólag hiteles, megbízható forrásból szerezzék be az ültetési anyagokat, amelyet az Európai Unió tagállamaiban működő szigorú szaporítóanyag-ellenőrzési és minőségtanúsítási rendszer tesz lehetővé.

Magyarországon a Nébih – a társhatóságok bevonásával – a jövőben is megteszi a szükséges lépéseket az illegális forgalmazás teljes körű felszámolása érdekében. A szaporítóanyaggal szembeni jogszabályi követelményeknek való nem megfelelés esetén a szaporítóanyagot megsemmisítik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szívszorító látvány: így ömlik ki 50 ezer liter bor

2020. szeptember 30. 10:02

Egy 50 000 literes bortartály adta meg magát és hatalmas vörösbor áradatot okozott a Bodegas Vitivinos területén.

Burgonyatenger a főúton

2020. szeptember 29. 06:03

Egy burgonyaszállító szombaton balesetet szenvedett a Németországban, Rajna-vidék-Pfalz tartományban.

Illegális romániai munkaerő után kutatnak a német húsiparban

2020. szeptember 24. 10:17

A szövetségi rendőrség rajtaütéseket hajtott végre húsipari üzleti és lakóhelyiségekben összesen öt szövetségi államban, különösen két társaság tevékenységére koncentráltak.

Így égett ki egy 30 ezer eurós traktor

2020. szeptember 24. 07:32

Összesen körülbelül 30 000 euró, azaz mintegy 11 millió forintnyi vagyoni kár keletkezett a beszámolók szerint.

Biztonságosabb élelmiszer: egyeztetés a hamis és illegális növényvédő szerek visszaszorításáról

2018. november 21. 06:36

A két napos konferencia során a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) nemzeti hatóságai a mindennapi működés során gyűjtött tapasztalataikat osztották meg egymással.

Még mindig sok a hamis növényvédő szer

2019. június 6. 13:18

Az elemzés szerint a hamisítás az összes szektorban unió szerte akár 468 ezer munkahely megszűnéséhez vezethetett közvetlenül.

Spanyol rozéból "varázsoltak" francia bort

2018. november 17. 09:08

2016 és 2017 között körülbelül 10 millió palack spanyol bort adtak el franciaként, derítették ki francia nyomozók.

A kínai méz 20 százaléka hamisított

2017. december 18. 14:45

Magyarországnak kiemelten fontos ez a kérdés, hiszen Spanyolország és Románia után a harmadik legnagyobb mézelőállító ország az EU-ban.