Több száz francia gazda traktorokkal torlaszolta el szerdán a Párizs körüli körgyűrűt, miközben a belvárosban gyalogosan tiltakoztak az alacsony felvásárlási árak és a túlszabályozottság ellen. A megmozdulással elsősorban a társadalom figyelmét akarták felhívni az agráriumban élők megélhetési gondjaira.
A legjelentősebb agrárszervezet, az FNSA szerda este a megmozdulás felfüggesztésére kérte a tiltakozókat, miután képviselőket fogadta Didier Guillaume agrárminiszter és Emmanuel Macron államfő mezőgazdasági ügyekben illetékes tanácsadója.
„Forgalomlassító akciót tartottunk a körgyűrűn, lépésben haladva. Addig folytatjuk, amíg nem sikerül elérnünk egy találkozót Emmanuel Macronnal, reményeink szerint a nap végén” – mondta korábban Mathieu Garnotel, a tiltakozók képviselője a francia hírügynökségnek. „Addig folytatjuk a blokkolást, amíg nem kapunk időpontot” – tette hozzá.
Franciaország hat régiójából az agrártárca összesítése szerint 1086 traktor érkezett a főváros köré a hetekkel ezelőtt meghirdetett tiltakozó napra, amelyen a tüntetők képviselői azt követelték, hogy azonnal fogadja őket Emmanuel Macron államfő.
„Felfüggesztjük az akciót, miután december 3-án kedden reggel fél 10-kor találkozunk Edouard Philippe miniszterelnökkel és a tanácsadóival, hogy valamennyi témáról egyeztessünk” – jelentette be este Christiane Lambert, a megmozdulást szervező FNSEA elnöke.
A traktorok akciójával párhuzamosan mintegy kétszáz, gyalogosan vagy gépkocsival érkező gazda a Champs-Elysées sugárutat foglalta el a déli órákban, szénát szórva az egyik legelegánsabb étterem elé. Őket azonban a rendőrök kiterelték az egyik mellékutcába, és újraindulhatott a forgalom a sugárúton.
„Tényleges a problémánk. Az elnökkel szeretnénk találkozni. Olyan sokáig maradunk, ameddig csak szükséges” – kiáltotta egy megafonba a tüntetésen Cyril Milard, a gazdák egyik szakszervezeti képviselője.
A közép-franciaországi Lyonban is voltak úttorlaszok, Toulouse-ban pedig a helyi piacon az ellen tiltakoztak a gazdák, hogy a külföldről érkező mezőgazdasági termékekre kevésbé szigorú szabályozás vonatkozik, mint a francia termékekre, és ezzel szerintük torzul a verseny.
Didier Guillaume agrárminiszter szerdai rádióinterjúban megértést mutatott a megmozdulás iránt, és jelezte: teljes mértékben támogatja a gazdákat.