A szürke téli hónapok után igazi felüdülést jelentenek az első meleg napok. Tavasszal ébredezik a természet és vele együtt bennünk is a vágy, hogy minél több időt töltsünk a szabadban. A kerttulajdonosoknak van is rá okuk, hiszen a tavaszi kertben bőven akad feladat.
A STIHL szakértői segítenek a metszési technikákban, a gyep megújításában, és hasznos tippeket adnak, hogy kertünk mihamarabb teljes zöldjében pompázhasson.
A tél felszámolása
A kora tavaszi munkák első feladatai közé tartozik száraz falevelek, növényi részek eltakarítása. Vezeték nélküli, beépített akkumulátoros fúvógép segítségével könnyen összegyűjthetjük a gyepről és a bokrok alól a lehullott lombot és száraz növényi részeket. A fagyra érzékeny, télen letakarást igénylő növényeket szabadítsuk ki téli álmukból, és vizsgáljuk át tüzetesen, történt e rajtuk fagykár, száradás. A sérült részeket metszőollóval vágjuk le.
Metszés és gondos ápolás
Nézzük át fáinkat, bokrainkat és a tél folyamán elszáradt vagy elfagyott ágakat vágjuk le. Ugyanígy járjunk el a sérült növényi részekkel is. A vékonyabb, zöld ágakat könnyen metszhetjük metszőollóval, viszont a vastagabb, elszáradt ágakhoz egy bizonyos vastagság után már akkumulátoros fűrész ajánlott. A könnyű, kábel nélküli, egyszerűen kezelhető STIHL COMPACT akkumulátoros fűrész tökéletes választást jelent a nagyobb kertekben elvégzendő munkákhoz.
Ha sövényről van szó, akkor a megfelelő formázáshoz hasznos eszköz a nagy vágásteljesítményű STIHL HSA sövényvágó. A beépített akkumulátornak köszönhetően a gépek különösebb előkészületek nélkül, azonnal használatba vehetők, rendkívül csendesek, így a szomszédokat sem zavarjuk a kerti teendőink során.
Ahány kerti növény, annyiféle metszési megoldás, viszont egy mindenképpen közös: az utókezelés. A metszés után végezzük el a tél végi, kora tavaszi lemosó permetezést, így az áttelelt kártevőket, kórokozókat még idejében elpusztíthatjuk.
A gyep gondozása és a talaj szellőztetése
A tökéletes pázsithoz nem elég a rendszeres fűnyírás, a gyepszellőztetés is elengedhetetlen. A gyepgondozást a fűnyírással kezdjük, amikor már nem fagyott a talaj, és már éjszaka sem várhatók fagyok. A gyepszellőztetés az egyik legfontosabb feladat, amit el kell végeznünk a tavaszi kerti munkák során. A füves területen, a talaj felszínén kialakul egy filcszerű réteg, amely meggátolja a megfelelő folyadék- és tápanyagfelvételét. Ezen kívül akadályozza a szellőzését, így életteret ad a gombáknak és moháknak, amelyek a gyep ellenségei. Ha nem szellőztetjük a gyepet, akkor foltokban elhalhat, ritkulhat, sárgulhat és akár teljesen ki is pusztulhat.
A gyepszellőztetést szakgéppel érdemes végezni, lehetőség szerint 15 fok feletti hőmérsékletnél, évente kétszer, tavasszal és ősszel. “A legideálisabb, ha 3 cm mélyre vág a gyepszellőztető, majd foszforban gazdag tápanyagot és bőséges vizet kap a gyep. Elsőre ijesztő lehet a megtépázott pázsit látványa, viszont legkésőbb 10 nap múlva visszanyeri eredeti állapotát, két hét múlva pedig egyenesen ragyogni fog a szellőztetés előtthöz képest” – ismertetik a STIHL szakértői.
Komposztáljunk, amit lehet!
A fáradhatatlan munka gyümölcse nemcsak az újjászületett kert, hanem a rengeteg zöldhulladék is, amely kincset ér. A levágott vesszőket, ágakat kerti aprítógép segítségével vágjuk apró méretűre, jelentősen csökkentve ezzel a hulladék térfogatát. A komposztálás jó a kertünknek, a pénztárcánknak és a környezetnek is. Ha komposztálunk, akkor nem kell elszállíttatnunk a keletkező zöldhulladékot, sőt, a kezdés után már egy évvel értékes, tápanyagban gazdag humuszt kapunk.
„Persze nem szabad mindent válogatás nélkül beledobálnunk, de a kertben keletkező hulladékok közül szinte bármit, valamint a konyhai hulladékok közül kávézaccot, teafiltert, gyümölcs- és tojáshéjat is. Fontos azonban, hogy ne dobjunk bele főtt-sült étel maradékát, állati maradványokat, gyógyszereket és nem lebomló dolgokat, illetve dió és vadgesztenye levelét, mert ez az utóbbi kettő lassítja és gátolja a bomlási folyamatot” – hangsúlyozzák a szakértők.
A falfelületek, kerti bútorok lemosása
Bátran terjesszük ki a tavaszi nagytakarítást a négy falon kívülre is! A hó és jég olvadásakor felszínre kerülhetnek a hótakaró alatti saras-fagyott foltok, amelyek makacsul tapadnak a szép kerti járólapokhoz, a ház oldalához, és rosszabb esetben a kerti garnitúrákhoz. A STIHL hideg vizes magasnyomású mosói minden kültéren előforduló felületen alkalmazhatók a kocsibejárótól kezdve a cserepeken át a kerti bútorokig.