Közeleg az ősz, így néhány hónapon belül megkezdődik az idei gesztenyeszezon. A szelídgesztenye egy finom, sokak által kedvelt eledel, számtalan 5-600 éves gesztenyefa teszi különlegessé Magyarország egyes tájait.
A dió mellett a szelídgesztenye is igazán népszerű Magyarországon. Fája és termése is hasznosítható. Míg a fából kiváló boroshordó készíthető, addig termése rendkívül ízletes eledelnek számít, melyet sütve és főzve egyaránt lehet fogyasztani. A szelídgesztenye hazánkban egyes források szerint őshonos, de valahonnan Délkelet-Európából indult hódító útjára és terjedt el terjedt el az egész kontinensen, már ahol képes megteremni persze.
A megfelelő termőhelyet nem nehéz megtalálni, elődeink megmondták, hogy ahol a szőlő megterem, ott a szelídgesztenye is teremni fog. Mit jelent ez? A szelídgesztenye az enyhe téli és a meleg nyári időt kedveli és szereti a sok nedvességet a talajban.
A magról termesztett gesztenyefa rendkívül lassan fejlődik és termőre is majd csak 15-20 év után fordul. Ezzel szemben a szelídgesztenye oltványok már 6-7 éves korukban képesek termést hozni. A termőhely megválasztásánál – akár csak a dió esetében – fokozottan figyelembe kell venni azt a tényt, hogy a gesztenyefa igen terebélyesre is nőhet. Továbbá nem ritkák a 25 méter magas egyedek sem és azt is észben kell tartani, hogy egy gesztenyefa akár 500 évig és élhet.
Amikor termőre fordul a szelídgesztenye, a termésének érési ideje októbertől várható. Ekkor a termés – amelyet zöld, szúrós kupacs vesz körül – a földre hullik. Egy kupacsban 2-3 darab termés található. Felszedést követően a termés tárolása igen nehéz feladat, ugyanis a kukacok és a penész a gesztenye két legnagyobb ellensége és ezek pár nap alatt végeznek is a gesztenye termésével. Nagyüzemi körülmények között a gesztenye fermentálásával van esély pár hónapos tárolási idő elérésére, háztartásokban inkább az azonnali felhasználása, esetleg főzött állapotban történő fagyasztása javasolt.
Hazánkban számtalan szelídgesztenye fajtát ismernek a termesztők. Ezek közül is a Nagymarosi fajták a legismertebbek. Érdemes megemlíteni a legkorábban érő fajtát, amely Nagymarosi 22 névre hallgat. Különlegessége, hogy már szeptember végétől szedhető, a termés átmérője pedig elérheti akár a 40 mm-t is. Az intenzív ízű Iharosberényi 2 fajta is előkelő helyen áll a termesztők listáján. Ezt is korán, már október elején szedhetjük, termésének átmérője 37-38 mm. A fajta előnye, hogy rendkívül bőtermő.