Gazdainfó

Gazdainfó: A koronán innen és túl

Agrofórum Online

A mezőgazdaságot is sújtja több szempontból a jelenlegi helyzet, kiemelten kell azonban figyelnünk a termelés szakszerűségére és a határidők betartására továbbra is.

Hírek és fontos határidők pontokba szedve:

  • A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) március 16-án átfogó, 18 oldalas elemzést készített a járványhelyzet agráriumra vonatkozó várható kihatásairól. Az elemzés itt érhető el.
  • Továbbá: „A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tagjai körében online kérdőíves felmérést indítunk el, amelynek célja, hogy minél pontosabb képet kapjunk a koronavírus-járvány okozta helyzet mezőgazdaságra és élelmiszeriparra gyakorolt első hatásairól.” Az online kérdőív ide kattintva elérhető.
  • A koronavírus megjelenése különleges odafigyelést kíván mindenkitől, amely alól az élelmiszer-ellátó rendszer szereplői sem kivételek. Mivel a vírus sem élelmiszerrel, sem vízzel nem terjed az odafigyelés és a személyes higiénia szerepe felértékelődik. A vírus direkt (cseppfertőzés) és indirekt módon (cseppfertőzött felület) is továbbítható, így fokozottan fontos az agrár- és élelmiszeripari dolgozók higiéniás körülményeinek fenntartása, a berendezések, eszközök folyamatos, alapos tisztítása és fertőtlenítése!
  • A Magyar Államkincstár mezőgazdasági és vidékfejlesztési ügyfélszolgálatainál a személyes ügyfélfogadása szünetel. Kérik a gazdálkodókat, érintetteket, hogy kérdéseikkel elsősorban az alábbi elérhetőségeken keressék a hivatal munkatársai:

e-mailben az mv.ugyfelszolgalat@allamkincstar.gov.hu címen

a honlapon megtalálható kérdés-válasz felületen: https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/bejelentkezes

vagy  a (1) 374-3603, (1) 374-3604 telefonszámokon

A telefonos ügyfélszolgálat a megszokott rend szerint fogadja a hívásokat.

  • A Magyar Államkincstár 2020. március 31-ig mintegy 14 milliárd forint kárenyhítő juttatást fizet ki annak a 6855 károsult termelőnek, akik a 2019. kárenyhítési évben jelentős mezőgazdasági károkat szenvedtek.
  • A Magyar Fejlesztési Bank Zrt. erdészeti hitelprogramot indított 15 milliárd Ft-os keretösszeggel. A Program célja a VP5-8.1.1-16. kódszámú „Erdősítés támogatása”, illetve a VP5-8.4.1.-16. kódszámú, „Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok helyreállítása” felhívások keretében támogatható tevékenységek előfinanszírozása.
  • Módosult az Innovációs Operatív Csoportok létrehozása című pályázat felhívása, pontosították a ’bemutató üzem’ fogalmát. Bemutatóüzemi programnak minősül a legalább 10 főből álló csoport számára megvalósított gyakorlati bemutató, tájékoztató és konzultációs rendezvény, amelynek tárgya innovatív fajták, technológiák, eljárások, gazdaságszervezési, környezetgazdálkodási megoldások, valamint rövid ellátási lánc működésének a bemutatása. A beruházási pályázatok megvalósításával kapcsolatos kérdéseket a nemeth.balint@nak.hu címre lehet továbbítani.
  • Intézményi változás történt a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózatnál: 2020. április 1-jétól a nemzeti vidéki hálózat titkársági feladatait a Széchenyi Programiroda helyett a Herman Ottó Intézet látja el.
  • februárban több környezetvédelemmel kapcsolatos jogszabály is változott, ezeket itt találják összefoglalva.
  • A 2020. évi kárenyhítési évre vonatkozóan, a törvényi előírásoknak megfelelően a téli fagykár bejelentése 2020. április 15-ig tehető meg a Magyar Államkincstár MKR felületén. Ha a mezőgazdasági káresemény a tárgyév április 1-je után következik be és a kárbejelentésre nyitva álló határidő az egységes kérelem szankciómentes benyújtására nyitva álló időszakban telik le, akkor a kárbejelentés az egységes kérelem szankciómentes benyújtására előírt határidő utolsó napjáig tehető meg.
  • Áprilistól beadható a dohánytermelők kötelezettség-megosztási kérelme. A Kincstár honlapján már elérhető a formanyomtatványt és kitöltési útmutatót tartalmazó közlemény.
  • A sertés állatjóléti támogatás kifizetési kérelmeinek benyújtásához az új nyomtatványok a 2020-as végrehajtási időszakra vonatkozóan a Magyar Államkincstár honlapján található
  • A Baromfi Termék Tanács (BTT) megkezdte az egyeztetést a szaktárcával és a Magyar Államkincstárral a baromfi állatjóléti támogatáshoz kapcsolódó kifizetésekről, valamint a támogatási kérelmek benyújtásáról. A járványügyi helyzet várhatólag érinti a 2019-2020-as támogatási év negyedik negyedévének kifizetéseit (e negyedév kifizetési kérelmeit a jelenlegi szabályozás szerint 2020. április 30-ig kell majd postára adni), illetve a 2020-2021-es teljes támogatási évre vonatkozó támogatási kérelmek benyújtását is (ezeket a jelenleg érvényes szabályozás szerint 2020. március 20. és április 15. között kell beadni.) További információ a BBT honlapján olvasható.
  • A következő három évben összesen mintegy 4,8 milliárd forint támogatást biztosít az agrártárca uniós források felhasználásával a magyar borok népszerűsítésére. Az erről szóló rendeletek szerint az Európai Unió területén megvalósuló borpromóció támogatására március 12-től április 30-ig, míg az Európai Unión kívül megvalósuló értékesítést ösztönző tevékenységekre 2020. április 1-től május 15-ig van lehetőség benyújtani a pályázatokat. A pályázati információk ITT érhetőek el.
  • Támogatás kérhető az amerikai szőlőkabóca elleni védekezéshez. A korábbi évekhez hasonlóan, idén is vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a gazdák a szőlőültetvények megvédéséhez. A támogatás iránti kérelmet március 31-ig lehet benyújtani a Magyar Államkincstárhoz.
  • A nitrátjelentés idén is március végéig adható be.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gazdainfó: elkezdődött az átmeneti támogatások kifizetése

2020. szeptember 23. 12:08

Az Európai Unió bizottsági közleménye alapján az Agrárminisztérium a koronavírus járvány miatt nehéz helyzetbe került agárvállalkozások és élelmiszer-feldolgozást végző vállalkozások részére átmeneti támogatás igénybevételét tette lehetővé több ágazat részére a Gazdaságvédelmi Akcióterv részeként kidolgozott Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Programból.

Gazdainfó: Ideje befizetni a kárenyhítési hozzájárulást!

2020. szeptember 9. 16:03

A kárenyhítési hozzájárulás megfizetésének határideje 2020. szeptember 15. A megfizetés kötelező, mulasztás esetén adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül.

Gazdainfó: újranyílt támogatások és pályázatok hete

2020. szeptember 2. 09:31

A VP ciklus végén várható volt, hogy egyes beragadt források miatt újra nyitnak majd pályázatokat, így a hét fő híre a vasárnap kiírt Állattartó telepek fejlesztése és a Kertészeti üzemek korszerűsítése pályázat. A COVID miatt támogatási programokat is hosszabbítottak, íme a fő tudnivalók, linkekkel együtt a Gazdainfóban.

Gazdainfó: egyeztetésen több pályázat

2020. július 29. 06:39

Jó hír azoknak, akik régóta várnak már külső forrásra fejlesztési elképzeléseik megvalósításához, hogy társadalmi egyeztetésre megnyitottak több VP pályázat tervezetet. Ezekhez augusztus 1-ig várják a véleményeket a kialakított partnerségi fórumokon.

A hazai gyümölcsültetvények fagykárainak értékelése

2018. március 14. 11:15

Jelenleg csak rügykárokról lehet beszélni, terméskárokra vonatkozóan csak nagyon áttételes és pontatlan következtetések vonhatók le.

Fagy: nem lehet megbecsülni a kárt a gyümölcsösökben

2020. március 31. 10:00

Az elmúlt napokban az ország rendkívül sok területén tapasztalhattak éjszakai fagyokat a termelők. Dr. Apáti Ferencet, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnökét, a március végén jelentkező fagyok kihatásának értékelésre kértük fel.

Agrometeorológia: megszűnik a fagy, felenged a talaj

2018. március 6. 07:50

A mögöttünk álló, átmenetileg száraz hétvége után kedden országszerte ismét csapadék várható. A héten azonban a kezdeti havazás, havas eső, néhol ónos eső után egyre inkább az eső lesz a jellemző halmazállapot.

A kajszibaracktól idénre elbúcsúzhatunk

2018. április 9. 07:11

A tavaszi fagy a legnagyobb mértékben a kajszibarackot károsította, a becslések szerint a jelentős rügykárok miatt idén csak viszonylag gyenge, 10-20 ezer tonna közötti termésre lehet számítani.