Május 3-án immár 17. alkalommal rendezték meg Gödöllőn, a Szent István Egyetem Gépészmérnöki Karán a CLAAS Szimpóziumot. Ez alkalommal a tanácskozás központi témája a technológiai fejlődés hatása volt a farmgazdaságra és a mezőgazdasági üzletágra. A CLAAS cég németországi és magyarországi képviselői, valamint a hazai forgalmazó, az Axiál Kft. tulajdonosa kifejtették véleményüket, meglátásaikat a korszerű műszaki-, és információ-technológiák gépgyártással, gépüzemeltetéssel, gépforgalmazással, és humánerőforrás-igénnyel kapcsolatos vetületéről.
A rendezvény résztvevőit Dr. Kátai László, a Gépészmérnöki Kar dékánja köszöntötte, és egyben megnyitotta a szimpóziumot. Kiemelte, hogy ezen eseményt immár 17. alkalommal rendezték meg, ami hűen tükrözi a CLAAS és kar sok évre visszatekintő szoros kapcsolatát. Többek között hangsúlyozta, hogy az évi 200 millió eurós keretösszegű, 1200 mérnököt foglalkoztató kutatási-, és fejlesztési tevékenységgel rendelkező óriáscég részéről megtisztelő, hogy ismereteit megosztja a résztvevőkkel, a Gépészmérnöki Kar munkatársaival, hallgatóival és a szakmai hazai képviselőivel.
Dr. Kátai László, a Gépészmérnöki Kar dékánja köszönti a részvevőket
Első előadóként Jan-Hendrik Mohr, a CLAAS Csoport Igazgatóságának tagja, „Egy növekvő nemzetközi mezőgazdasági gépgyártó vállalatra váró új kihívások, trendek” című előadásában röviden bemutatta a céget, ismertette annak piaci pozícióját. Rámutatott azokra a műszaki, társadalmi és gazdasági hatásokra, amelyekre reagálnia, alkalmazkodnia kell egy nemzetközi nagyvállalatnak a hatékony, piacképes termelés érdekében. Emellett ő is kiemelte a cég és a kar közötti együttműködés fontosságát, amely szakmai és személyes kapcsolatrendszeren alapul.
Jan-Hendrik Mohr, a CLAAS Csoport Igazgatóságának tagja
Ezt követően Dr. Joachim Stiegemann, a CLAAS E-Systems részlegének termékmenedzsment vezetője a precíziós gazdálkodás keretrendszerének elemeiről tartott előadást.
Dr. Joachim Stiegemann, a CLAAS E-Systems részlegének termékmenedzsment vezetője
Michael Kohlem, a CLAAS Kutatás-Fejlesztési Osztálya, Önjáró Betakarítógépek Divíziójának ügyvezető igazgatója a betakarító gépek automatizálását és azok támogatását mutatta be.
Michael Kohlem, a CLAAS Kutatás-Fejlesztési Osztálya, Önjáró Betakarítógépek Divíziójának ügyvezető igazgatója
Andreas Szakácsi, a törökszentmiklósi CLAAS Hungária Kft. ügyvezető igazgatója, „Ipar 4.0 – előttünk álló kihívások – gyártási folyamat, és új gyártástechnológiák” címmel tartott érdekfeszítő ismertetőt.
Andreas Szakácsi, a törökszentmiklósi CLAAS Hungária Kft. ügyvezető igazgatója
A tanácskozás második részében Christian Ludwig, a CLAAS magyarországi országfelelőse, „Válogatott példák a magyarországi precíziós mezőgazdaság témaköréből” témában adott tájékoztatót.
„Az iskolapadtól a CLAAS importőrig” című előadásában az AXIÁL Kft. és a Claas cég együttműködéséről, annak kezdeteiről, az elért eredményekről Harsányi Zsolt az AXIÁL Kft. tulajdonosa, ügyvezető igazgatója számolt be. Kiemelte a Gépészmérnöki Karral meglévő aktív oktatási, tudományos és gyakorlati együttműködésüket, amely a hallgatók gyakorlati-, és duális képzésben is megnyilvánul. Bevallása szerint az Axiál Kft.-t erősítő, a karon végzett, jól képzett szakemberek (mintegy 40 fő) nélkülözhetetlenek a cég mindennapi tevékenységében, eredményeinek megvalósításában.
Harsányi Zsolt a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének immár másodszor megválasztott elnökeként kitért a MEGFOSZ által kezdeményezett „Legyél Te is Mezőgépész” programra, amely a mezőgépész szakmát, képzést népszerűsíti és támogatja. Elősegítve ezáltal, a mezőgépész utánpótlást, a mezőgépész szakma munkaerő-piaci láthatóságának és presztízsének növelését, vidéki foglalkoztatottság javítását, a hazai mezőgazdasági termelés versenyképességének megőrzését és további növelését, a megfelelő szakember-állomány hosszútávú biztosítását.
Harsányi Zsolt az AXIÁL Kft. tulajdonosa, ügyvezető igazgatója
A humánpolitikai oldal fontosságát, a megfelelő szakemberek fellelését és kiválasztását, annak módszertanát, a folyamatos tanulás, ismeretszerzés fontosságát emelte ki „Új tehetségek felkutatása” című előadásában Nóvé Mária, a CLAAS Hungária Kft. HR vezetője. Említést tett a CLAAS „Harvesting the Future” elnevezésű nemzetközi képzési és karrier programjáról, amely gyakornoki programok, ösztöndíjak, stb. segítségével biztosítja a szakma iránt érdeklődő, tehetséges fiatalok elérését, kiválasztását, illetve az jól képzett utánpótlás biztosítását.
Nóvé Mária, a CLAAS Hungária Kft. HR vezetője
Az előadásokat követően a hallgatóságé volt a szó. Hozzászólásokat, kérdéseket fogalmazhattak meg az előadókhoz. Megállapították, hogy hatékony, a mai kor követelményeinek megfelelő képzés az egyetemeket és az ipart képviselő vállalatok szoros együttműködése által valósítható meg.
(Dr. Magó László, Agrofórum Online)