Gépinfo

Forradalmi változások a növényvédelem gyakorlatában – Dinamikus dózisszabályozás

Agrofórum Online

Ez az új, nyomás alapú szabályzó rendszer egy újabb mérföldkő a dán világvezető gyártótól, amely a HARDI vontatott NAVIGATOR és COMMANDER családjánál már alapfelszereltségként elérhető.

Változó igények a növényvédelmi technológiában

A szántóföldi növénytermesztésben a növekvő művelési sebesség mellet a fokozatmentes hajtóműveknek köszönhetően a nagyobb sebességváltozás (gyorsulás) is jellemzi a munkavégzést. Így van ez a növényvédelemben is, ahol nem ritka, hogy a permetezési munkasebesség néhány másodperc alatt 7 km/h-ról 14 km/h-ra változik, vagyis a fúvókáknak 100 %-kal több folyadékot kell kijuttatni a dózis megtartása érdekében. Az új GPS alapú automata szakaszelzáró rendszerek alkalmazásakor pedig a permetező keret szakaszai egymás után kapcsolódnak ki vagy be a tábla végi forduláskor vagy egy akadály megkerülése közben. A modern permetezőgépeken többnyire folyadékmennyiség alapú rendszert találunk, azaz a szabályzó rendszer egy átfolyásmérő és egy sebesség jeladó adatai alapján változtatja a folyadék mennyiségét, így állítva be a kívánt dózist. Ezek a rendszerek a táblavégi fordulót követő gyorsító szakaszokban állnak a legnagyobb kitettség alatt, amikor a sebesség folyamatos változása közben kell korrigálni a kijuttatott permetlé mennyiségét.

A forradalmi 4 érzékelős megoldás

A HARDI DynamicFluid4 rendszere egy gyors azonnali beavatkozással működő, nyomásalapú folyadékmennyiség szabályozó rendszer, amely alkalmazkodik a fokozatmentes hajtóművel szerelt traktorok gyors sebességváltozásához és egyidejűleg képes az aktív automata szakaszvezérlő rendszer változtatásait is kezelni.

A proaktív rendszer négy érzékelő jel alapján dolgozik. A DynamicFluid4 az átfolyás és a sebesség jel mellett figyeli a TLT fordulatváltozást, valamint a fúvókáknál mért nyomás értékeit. Továbbá továbbítja a szabályzó szelep szögállás jelét is a vezérlő felé, amely fejlett számítógépes algoritmus segítségével állítja be a szabályzó szelep pillanatnyi pozícióját a szükséges permetezési dózis megtartása érdekében.

A rendszer lényege, hogy a begyűjtött jelek alapján „előre gondolkodva” olyan folyadékmennyiséggel és nyomással aktiválja a permetezést, amely azonnal szinte teljes pontossággal megközelíti a kívánt kijuttatási mennyiséget, ami különösen a táblavégi fordulóknál jelent egyenletes és pontos azonnali kijuttatást, hiszen nem kell hosszú métereket megtenni, mielőtt elérné a kívánt permetezési dózist.

Hogyan működik a DynamicFluid4?

A HARDI új folyadékszabályzó szelepe két egymáson forduló, nagy kopás-állóságú kerámia tárcsa segítségével szabályozza a folyadék mennyiséget. A vezérlőegység az aktív keretszélesség és a szenzorok jelének feldolgozása alapján állítja megfelelő szögbe a tárcsákat. A sebesség, a nyomás, az áramlás, a fordulatszám és a szögállás impulzusát a vezérlőegység 1/20-ad másodpercenként dolgozza fel, ami alapján a fokozatmentesen állítható kerámia tárcsák vezérelt szögállása biztosítja a kívánt pontos kijuttatási mennyiséget. Ezáltal a DynamicFluid4 rendszer a fúvókák bekapcsolásának pillanatától folyamatosan, akár 7-szer gyorsabban szabályoz az ISO/EN szabványban előírt szabályozási határértéknél és mindig így a kívánt folyadékmennyiséget juttatja ki. A táblaszéleken a rendszer előre kiszámolja és megtervezi a következő forduló után kijuttatni szükséges folyadékmennyiséget és azonnal, késedelem nélkül ezzel folytatja a permetezést.

Amíg egy hagyományos rendszerű gépnél a sebességarányos kijuttatáshoz minden szenzorra szükség volt, addig a DynamicFluid4 érzékelői saját funkcióik mellett, az esetleg meghibásodó érzékelő szerepét – akár a menetközben is – át tudják venni. Abban az esetben, ha a nyomásmérő meghibásodik, a rendszer átfolyás alapú szabályozásra is képes. Ha pedig mind a nyomás, átfolyás és a TLT fordulatérzékelő jel eltűnik, akkor a permetezést még mindig be lehet fejezni hagyományosan a manuálisan beállított szabályzó szelep segítségével.

Ez az új, nyomás alapú szabályzó rendszer egy újabb mérföldkő a dán világvezető gyártótól, amely a HARDI vontatott NAVIGATOR és COMMANDER családjánál már alapfelszereltségként elérhető.

Kapcsolódó videónk:

(HARDI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Január 27-30. között lesz az AGROmashEXPO

2020. szeptember 29. 14:14

2021 januárjában a fokozott egészségügyi higiéniai rendelkezések betartása mellett megrendezésre kerül az AGROmashEXPO, Magyarország legnagyobb agrárgépipari szakmai rendezvénye. A Hungexpo vezetése figyelemmel kíséri a járványhelyzet alakulását, egyeztett a felelős kormányzati szervekkel és betartja a hatályos rendelkezéseket.

Ne felejtsük el, kötelező a permetezőgépek műszaki felülvizsgálata!

2020. szeptember 29. 09:02

A kötelezettségre a Kölcsönös Megfeleltetés rendszerben érintett gazdáknak kiemelten ügyelniük kell, mivel a mulasztás esetükben akár az agrártámogatások csökkenésével is járhat.

A KITE Zrt. kiemelt óvintézkedések alkalmazása mellett működik

2020. szeptember 29. 04:36

A KITE Zrt. a jelen járványügyi helyzetben is folyamatosan működik tovább.

A koronavírus miatt lemondták az AgrárgépShow-t

2020. szeptember 24. 07:16

A MEGFOSZ elnöksége egyhangúlag úgy döntött, hogy 2021-ben nem rendezi meg az Agrárgépshow-Budapest kiállítást. A program évek óta szerves, meghatározó részét képezi Magyarország legnagyobb agrárkiállításának, az AGROmashEXPO-nak, amit minden év januárjában tartanak meg Budapesten.

Inváziós kártevők: a kaprabogár

2019. február 13. 04:41

Az Invázós kártevők sorozatunk e havi részében a kaprabogár számazásáról, földrajzi elterjedéséről, tápnövényeiről, kártételéről, életmódjáról és az ellene való védekezési módokról olvashatnak.

Jelenleg még kevés a kórokozó és a kártevő a növényállományokban

2020. március 9. 11:52

Jelenleg számottevő mennyiségű kórokozó vagy kártevő nem fertőzi az állományokat, de az idősebb leveleken azért megtalálhatóak az őszi fertőzés tünetei.

A lencse gyomirtása

2018. november 12. 11:36

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.

Gyökerek – a szőlőtőkék láthatatlan szervei

2019. november 2. 08:44

A gyökerek, a szőlő láthatatlan részei, mivel a talajban fejlődnek, ott végzik életfunkcióikat. Talán ezért is szerény és hiányos ismeretünk szerveződésükről és életükről. Sokkal kevesebbet tudunk róluk, mind a tőkék föld feletti részeiről. De azt biztosan tudjuk, hogy a gyökérrendszer finom, vékonyka gyökerei veszik fel a talajból a tápanyagokat, amihez a talaj vize oldószerként szolgál.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420