Gépinfo

Úton a mezőgazdaság megújulása felé

Agrofórum Online

Napjainkban a szántóföldi növénytermesztés - nem titok - a hozamok maximalizálásáról szól. Ez nehéz feladat a gazdálkodóknak, így a mezőgazdaság megújulására van szükség, melyben nagy segítséggel vannak a precíziós eszközök, például a drónok is. Kutatók szerint a jövő a drónoké és nem csak a területvizsgálatokban, növénybetegségek felderítésében segíthetnek a gazdáknak.

Nem is lehet kérdés, a dróntechnológia segítségével a gazdálkodók hamarosan szinte a nappalijukból irányíthatják a szántóföldi munkálatok jelentős részét – írja a politheor.net nevű külföldi weboldal. A drónok ugyanis napjainkban kezdenek beépülni minden komolyabb gazdasági ágazatba és ez alól a mezőgazdaság sem kivétel. Nem véletlen ez, a modern mezőgazdaság legnehezebb feladata ugyanis ellátni a folyamatosan gyarapodó népességet világszerte a lehető legköltséghatékonyabb módon.

A drónok itt jönnek a képbe. Jelenleg elsősorban a növénytermesztésben, azon belül is a növények fejlődésének figyelemmel kísérésében segítenek a drónok: a szántóföld szélén állva a gazdálkodó a teljes területére vethet egy pillantást, nagyobb hatótávolságú eszközökkel körbe is repülheti a parcelláit és a magasból készült felvételeken – melyeket persze élőben is lát az okostelefonja vagy a tablete segítségével – könnyen kiszúrhatja, ha valamilyen probléma lépett fel a növényállományban (kelési egyenetlenség, betegség megjelenése stb.). Sőt, a drónokra telepített infravörös szenzorok segítségével még a kevésbé éles szemű gazdálkodókat is figyelmezteti a szoftver, ha problémát észlel a szántóföldeken.

Ez azonban nem minden, nem áll meg itt a tudomány. A várakozások szerint ugyanis a jövőben már a folyékony műtrágyák vagy növényvédő szerek kijuttatásában is komoly szerepet kaphatnak a drónok. Ezzel nem csak gyorsabb, egyszerűbb lenne a növényvédelmi és tápanyagutánpótlási feladatok elvégzése, de sokkal precízebben is lehetne végezni az említett munkafolyamatokat. Emellett a gazdálkodó pénzt és sokat érő időt is spórolhatna a távvezérelt permetezés segítségével.

A már fentebb említett, sürgős megújulás egyik záloga, ahogy látható, a dróntechnológia lehet, amelyben további komoly potenciál rejlik. Szerencsére az európai gazdálkodók nyitottak a téma iránt, így vélhetően kontinensünkön is egyre gyorsabban el fog terjedni a drónok használata és ezzel a precíziós gazdálkodás is további fejlődésen mehet keresztül, többek között Magyarországon is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Január 27-30. között lesz az AGROmashEXPO

2020. szeptember 29. 14:14

2021 januárjában a fokozott egészségügyi higiéniai rendelkezések betartása mellett megrendezésre kerül az AGROmashEXPO, Magyarország legnagyobb agrárgépipari szakmai rendezvénye. A Hungexpo vezetése figyelemmel kíséri a járványhelyzet alakulását, egyeztett a felelős kormányzati szervekkel és betartja a hatályos rendelkezéseket.

Ne felejtsük el, kötelező a permetezőgépek műszaki felülvizsgálata!

2020. szeptember 29. 09:02

A kötelezettségre a Kölcsönös Megfeleltetés rendszerben érintett gazdáknak kiemelten ügyelniük kell, mivel a mulasztás esetükben akár az agrártámogatások csökkenésével is járhat.

A KITE Zrt. kiemelt óvintézkedések alkalmazása mellett működik

2020. szeptember 29. 04:36

A KITE Zrt. a jelen járványügyi helyzetben is folyamatosan működik tovább.

A koronavírus miatt lemondták az AgrárgépShow-t

2020. szeptember 24. 07:16

A MEGFOSZ elnöksége egyhangúlag úgy döntött, hogy 2021-ben nem rendezi meg az Agrárgépshow-Budapest kiállítást. A program évek óta szerves, meghatározó részét képezi Magyarország legnagyobb agrárkiállításának, az AGROmashEXPO-nak, amit minden év januárjában tartanak meg Budapesten.

Ne várjuk meg, amíg a gazdát kirángatják a traktorból!

2018. szeptember 7. 08:39

Jó reggelt!  Kávé mellé hoztam pár gondolatot, amit muszáj kiírnom magamból...

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

Az enyhe tél miatt idén különösen fontos a kalászosok védelme - ÚJ növényvédő szer csomagok!

2018. március 14. 09:19

A Riza® 250 EW előnye, hogy a kalászosokon kívül felhasználható őszi káposztarepcében, almatermésűekben, csonthéjasokban és szőlőben.