A KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. és a pályázatban közreműködő konzorciumi tagok március 3-án a Debreceni Egyetem Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar rektori tanácstermében sajtótájékoztatón jelentették be, hogy a KITE Zrt. vezetésével, a Debreceni Egyetem es a Balogh-Farm Tépe Kft. részvételével hivatalosan is kezdetét vette az „Üzemmérettől független komplex precíziós szaktanácsadási rendszer kialakítása" tárgyú négyéves kutatás-fejlesztési projekt. A beruházás összköltsége 2,151 milliárd Ft, amelyből a Magyar Állam és az Európai Unió támogatása 1,202 milliárd Ft.
Balról jobbra: Balogh Sándor ügyvezető (Balogh-Farm Tépe Kft.), Hadászi László fejlesztési és szaktanácsadási igazgató (KITE Zrt.), Szabó Levente vezérigazgató (KITE Zrt.), és Dr Nagy János professzor (Debreceni Egyetem)
A rendezvényen Szabó Levente vezérigazgató (KITE Zrt.), Dr Nagy János professzor (Debreceni Egyetem), Hadászi László fejlesztési és szaktanácsadási igazgató (KITE Zrt.), Balogh Sándor ügyvezető (Balogh-Farm Tépe Kft.), és Dr. Bács Zoltán kancellár (Debreceni Egyetem) vett részt.
A pályázatot a Széchenyi 2020 részeként megjelent, „GINOP-2.2.1-15 – K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések” című pályázat felhívására 2016. április 12-én nyújtották be.
A projekt célja egy olyan precíziós gazdálkodási rendszer kialakítása, amely nagy területre kiterjeszthető, a gyakorlat számára könnyen értelmezhető, végrehajtható, gazdaságosan üzemeltethető, egyben jövedelemtöbbletet eredményez a termelők számára.
A pályázat elfogadásának eredményeképpen a támogatási szerződés 2016. szeptember 27-én lépett hatályba.
A projekt három helyszínen valósul meg:
– 4181 Nádudvar, Bern József utca 1.
– 4132 Tépe, 075/28 hrsz.
– 4032 Debrecen, Böszörményi út 138.
A fejlesztés részeként az egyes konzorciumi tagok az alábbi tevékenységükkel járulnak hozzá a projekt sikerességéhez:
– A KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. a meglévő precízios technológiáit alkalmazza, és továbbfejleszti mind az agronómiai, mind a műszaki szakterületeken, megbízható adatforrások biztosításában veszi ki a részét (pl. RTK hálózat, meteorológiai adatok stb.), kidolgozza az egyes munkaműveletek végrehajtásához szükséges vezérléseket, automatizálja az adatfeldolgozás, adatelemzés folyamatait, a versenyképes gazdálkodás biztosítása mellett.
Összegezve: a jelenlegi szaktanácsadási folyamatok (adatfeldolgozás, adatelemzés) automatizálása mellett a precíziós gazdálkodási tevékenység valamennyi elemére kidolgozzák az online, valós idejű szakértői rendszert.
– A Debreceni Egyetem munkatársai elvégzik a precíziós gazdálkodást megalapozó kísérleti fejlesztéseket, továbbá műszaki-, informatikai-, és termesztéstechnológiai ismereteket rendszerbe foglaló, illetve azok gazdasági vonatkozásait tartalmazó képzési módszertant fejlesztenek.
– A Balogh-Farm Tépe Kft. a projekt részeként vállalta, hogy a rendelkezésre álló területével, erő- és munkagépeivel, infrastruktúrájával részt vesz az agronómiai és gépészeti kutatásokban, tesztelésekben, kísérletekben.
A beruházásnak köszönhetően legalább 1 iparjogvédelmi oltalom lesz bejelentve, valamint 2 új munkahely jön létre.
(Dr. Demes György, Agrofórum Online)