Szakképzett és elkötelezett munkaerő nélkül a mezőgazdaság hatékony működése komoly veszélybe kerül.
Szakképzett és elkötelezett munkaerő nélkül a mezőgazdaság hatékony működése komoly veszélybe kerül. Erre hívta fel a figyelmet a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége. A szervezet október 26-án, a Földművelésügyi Minisztérium épületében megrendezett sajtótájékoztatóján Román István, a Földművelésügyi Minisztérium agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkára, valamint Harsányi Zsolt, a MEGFOSZ elnöke beszélt a megoldási lehetőségekről.
A szakma és az agrárszakképzés képviselői egy több mint két órás kerekasztal-beszélgetés során elemezték a problémát, és tárgyalták meg a MEGFOSZ 11 pontból álló képzési- és karrierprogramját.
„Ez a mai megbeszélés arról is szólt, hogy miként mélyítsük el az eddigi együttműködésünket” – fogalmazott a sajtótájékoztatón Román István. Az agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy vannak olyan ágazatok, amelyek esetében jóval kevesebb szakképzett munkaerő áll rendelkezésre, mint amennyire szükség lenne. Ilyen a mezőgazdaság, és azon belül is a mezőgazdasági gépészet.
A politikus elmondta, hogy a helyzet megoldása érdekében a kormány a közelmúltban tízről húszra emelte a hiányszakmák számát, ami azt jelenti, hogy külön ösztöndíjjal támogatják azokat a tanulókat, akik az adott, kiemelt képzéseken vesznek részt. Román István aláhúzta: az agrárium jelentős mértékben, a mezőgazdasági gépészképzés pedig kiemelten jelenik meg ebben a listában.
A helyettes államtitkár pozitív eredményekről is beszámolhatott, hiszen idén ősszel néhány százalékkal emelkedett a mezőgazdasági gépész szakmát választó fiatalok száma: ezúttal 1520 diák kezdte el szakmai tanulmányait.
„Ez a néhány százalékos emelkedés más esetekben nem figyelhető meg, ám azt is fontos elmondani, hogy még ennél is több szakemberre lesz szükség” – tette hozzá.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Földművelésügyi Minisztérium nyitott arra, hogy a szakmai szervezetekkel szoros együttműködést alakítsanak ki. A MEGFOSZ munkája pedig példaértékű lehet más ágazatok szereplői számára is
Mit tudunk tenni?
„Ki fognak öregedni a szakemberek” – kezdte a sajtótájékoztatón a MEGFOSZ elnöke, az Axiál Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Harsányi Zsolt elmondta, hogy a szervezet 11 pontos programot állított össze a helyzet megoldása érdekében.
Ennek része a duális képzés támogatása, hogy a tanulók gyakorlati ismereteket szerezzenek. Ehhez kapcsolódik a gyakorlati program, amelyhez több gyártó és forgalmazó is csatlakozott már.
„Gyakori kérdés, hogy legyen ösztöndíj, vagy ne legyen. Most havonta 30 000 Ft-ot kapnak azok a diákok, akik mezőgépésznek tanulnak. Vannak olyan területei Magyarországnak, ahol ez komoly érvnek számít” – hangsúlyozta Harsányi Zsolt a minisztériumi sajtószobában.
A MEGFOSZ a felsőoktatásban tanulók esetében a szakdolgozat írásban és a diplomamunka elkészítésében is segítséget nyújthat, amely a szakember szerint nem csak a hallgatóknak nagy élmény, hanem azoknak is hasznos, akik segítik ezt a munkát.
Harsányi Zsolt úgy véli, hogy ugyancsak fontos pont a nyári munka, amely egyben segítséget is jelent a cégek számára. De az is elengedhetetlen, hogy eljárjanak iskolákba előadásokat, kurzusokat tartani. Ilyenkor a diákok megismerhetik a legmodernebb elektronikai eszközöket, és nem csak a legegyszerűbb, legolcsóbb technológiákkal szembesülnek.
A MEGFOSZ elnöke arról is beszélt, hogy az AgrárgépShow rendezvény látogatását is több iskola esetében támogatták – tavaly az ingyen jegyek mellett mintegy 2 millió forintot költöttek a tanulók buszos utaztatásra is. A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége mindezek mellett tanulmányutakat is támogat, sőt, már az óvodásokkal is megismertetik a mezőgazdaság csodáit.
„A fiatalok teljesen másra reagálnak, mint mi, így a különböző, modern kommunikációs csatornákat is kihasználjuk. A Facebook oldalunkat például már több mint 1000 gyerek követi” – mondta el Harsányi Zsolt, majd hozzátette: „megteszünk mindent azért, hogy a kormány mögötti 50 centiméter se legyen üres”.
Ez ugyanis még egy RTK-val működő traktorok esetében is nagyon fontos – mutatott rá két példán keresztül a szakember. A közelmúltban ugyanis az Axiál Kft.-nél két esetben is ilyen gépekhez hívták ki a szervizeseket. Nemrég egy villanyoszlopot döntöttek ki egy csúcstechnológiát képviselő erőgéppel, amely meg is sérült a balesetben, majd egy másik traktoros túl közel haladt el egy magasles mellett, amely kihasította az erőgép gumiját.
A gépkezelők tehát minden bizonnyal a következő évtizedben is nagyon komoly szerepet játszanak majd a gazdálkodásban – éppen ezért nem mindegy, hogy lesz-e megfelelő utánpótlás. Az FM és a MEGFOSZ, valamint a szervezet tagjai elkötelezettek abban, hogy ezt a valós veszélyt elhárítsák.
A 11 pontos képzési és karrierprogram
1. Duális képzés
2. Gyakornoki program
3. Ösztöndíj program
4. Szakdolgozatírás, diploma
5. Nyári gyakorlat
6. Iskolai előadások, óraadás, bemutatók
7. Iskolai kurzusok
8. Rendezvények, kiállítások
9. Céglátogatások, tanulmányutak
10. Speciális programok
11. Kommunikációs felületek biztosítása
(Gribek Dániel – Agrofórum Online)