Megújuló energia

A bioenergetika lehetőségeiről az AGROmashEXPO-n

Agrofórum Online

A kistérségi biogáz-finomító rendszer a vidékfejlesztésben, a foglalkoztatottság növelésében nagy szerepet játszhat.

Az FM és az Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatóság együttes szervezésében 2016.  január 27-én „A bioenergetika lehetőségeiről” az AGROmashEXPO-n tartottak előadást.

Romvári Róbert, a Herman Ottó Intézet kutatás-fejlesztési referensének előadásában a  biogáz energetikai felhasználása témakörön belül a Fekete István Programot ismertette,  egyúttal a Herman Ottó Intézet is bemutatta, és a környezet – és természetvédelmi munkatevékenységeket felsorolta.

Igen nagy szerep jutott a Koppány Programnak (2011), amely a Koppány patak mentén végzett vizsgálatokra, revitalizációra, biomimetikus rendszer létrehozására és végső soron a biomasszából történő biogáz előállításáról szóló témákra irányult. Bemutatták a hagyományos szántóföldi termesztés főbb környezeti hatásait és a Koppány Program kedvező anyagforgalmát és főbb (kedvező) környezeti hatásait.

A Leonardo Innovációs Transzfer projekt (2012-2015) átvétele fontos mérföldkőnek számít, maguk a képzések technikusi (OKJ-s) és felnőttképzései tanfolyam keretében zajlanak le.

A Fekete István mintaprogram két éve fut „térségi válasz” gyanánt. 9 térségi projektet ölel fel, foglalkozva a fenntartható tájgazdálkodás és a biomassza energetikai hasznosításával, vizsgálva a térség, a vidékfejlesztés, agrárfejlesztés, környezetügy, energia kérdéseit. A projektelemek közül 3 biogáz kísérő tervezési munkát, 1 biomassza égetőmű tervezési munkát, 3 vizes élőhely rehabilitációs tervezést, 2 berek revitalizációs tervezést említettek meg. Az eredmények és célok ismertetésekor a képzési vertikum fontossága, a biogáz-biofinomítás kérdései szerepeltek.

A másik előadó, Enyingi Tibor ügyvezető igazgató (Natúrzóna Nonprofit Kft) visszatérve a Fekete István programra, a kivitelezés céljait (energiatermelés, vidékfejlesztés, munkahely-teremtés stb.) emelte ki. A hulladék és energia témában közismert, hogy a táplálékláncon keresztül a biomassza széndioxiddá oxidálódik. Az oxigéndús (aerob) környezetben a lebomlás végén nagy a hőveszteség, viszont oxigénmentes környezetben nincs hőenergia-veszteség, miközben nagy mennyiségben képződik metán.

A biogáz összetételéről (metán,CO2 stb.) szólva rámutattak a biogáz gázmotorokban történő égetésével járó energiatermelésre (40 %-nyi elektromos energia, 60 %-nyi hőenergia). A növényélettani kérdéseket érintve a napenergia – elektron – fotoszintézés folyamatát áttekintve cukrokról (vázanyagok), zsírokról (energiatárolók) és fehérjékről (építőkövek) volt szó.

Rámutattak a hagyományos növénytermesztésből adódó problémákra (pl. importból származó inputok, fajtafüggőség stb.), és a következményekre (talajpusztulás, talajszennyezettség növekedése, termelési kockázatok, főleg a klímaváltozás miatt – különösen a kukoricánál), de az értékesítési kockázatok, foglalkoztatottak alacsony szintje is kedvezőtlen hatással járnak.

Mi a megoldás? Merjünk zöldíteni! – hangzott el a következtetés. A „zöld anyag” termelésben a gabona helyett a fehérjékre érdemes összpontosítani (importtól függőség csökkentése, vidéki kitörési lehetőségek). A takarmány- és élelmiszernövények termesztésével mind több munkahelyet lehet létrehozni.

Az előadás további részében a biogáz-biofinomító rendszert mutatták be (biogáz – melléktermék – hulladékhő – elektromos áram tagolásban). A kistérségi biogáz-finomító rendszer a vidékfejlesztésben, a foglalkoztatottság növelésében nagy szerepet játszhat, részben a felsőbb végzettségű szakemberek foglakoztatásával, másrészt maga a rendszer 20-60 főt tud integrálni.

(Kölcsei Tamás – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldön is lehetne napelemet telepíteni

2019. június 3. 12:36

A Magyar Napelem Iparági Egyesület is támogatná a szántóföldi napelemprogram újraélesztését, amennyiben az nem a jelenlegi, kiszámítható rendszer felborítását eredményezné.

Stratégiai együttműködés segítheti a biomassza alapú energiatermelést

2019. február 22. 04:33

A szerződés keretet biztosít az együttműködésre az agráriumhoz kötődő energetikai, illetve kutatás-fejlesztési projektekben tudás és információ megosztására.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.

Módosultak a hengeresfa, a tűzifa és az apríték kereskedelmi szállításának szabályai

2018. március 12. 20:00

NÉBIH: az új szállítójegy sokkal jobban megfelel a faanyagszállításban résztvevők (feladó, szállító, vevő) igényeinek.

Az első lépés lehet az aszály és az erózió ellen - Új, innovatív megoldás az AGRO.bio–tól: AlgaTer

2019. január 28. 10:52

Az AlgaTer® által termelt nagy molekulatömegű anyag (EPS), óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédő szerek és a műtrágyák káros hatásaitól.

Pályázatok a biomassza-alapú gazdaság szereplői számára

2019. augusztus 12. 08:26

Új Horizont 2020 pályázati felhívások jelentek meg a biomassza-alapú gazdaság szereplői számára.

Magasabb részesedést kér hazánk az uniós kutatási és fejlesztési forrásokból

2018. december 18. 08:02

Kiemelt feladat a hazai biomassza alapú gazdaság fejlesztése annak érdekében, hogy az agrárgazdasági szereplők számára is elérhetőek legyenek az uniós és hazai iparfejlesztési stratégiai intézkedések.

Talajjavítás növényekkel

2019. július 17. 09:37

A szakszerű köztesnövény-keverékek segítenek a talajszerkezet javításában (megfelelő pórusméret) és biztosítják az egészséges talajélet körülményeit.