A 2030-ig szóló Fenntartható Fejlődési Keretrendszer uniós végrehajtásáról készült közleményét mutatta be az Európai Bizottság.
A 2030-ig szóló Fenntartható Fejlődési Keretrendszer uniós végrehajtásáról készült közleményét mutatta be az Európai Bizottság az EU Környezetvédelmi Tanácsának 2016. december 19-i ülésén.
A 17 Fenntartható Fejlődési Célt tartalmazó Keretrendszert – amely a környezetvédelmi, társadalmi és gazdasági szempontok összehangolását célozza – az ENSZ 2015 szeptemberében fogadta el. A dokumentumban kiemelt helyen szerepel a víz kérdésköre, amely Magyarország számára hagyományosan fontos terület. A magyar delegációt vezető Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter emlékeztetett, hogy a vízpolitika már a 2011-es magyar EU elnökség napirendjén is prioritás volt, ezt a témakört elemezték a néhány hete záruló, második Budapesti Víz Világtalálkozón is, amelynek eredményeiről a magyar tárcavezető tájékoztatást adott minisztertársainak.
„A vízgazdálkodási célok gyakorlati megvalósítása során egyaránt alapkövetelmény a fenntartható mezőgazdasági működés biztosítása, és a vízhez kapcsolódó ökoszisztémák megőrzése. A Világtalálkozó záródokumentuma segít kijelölni azokat az irányokat, amelyeknek köszönhetően a következő generáció számára is megőrizhetjük vízkészleteinket.” – hangsúlyozta Fazekas Sándor.
Az átfogó Fenntartható Fejlődési Keret másik lényeges eleme a vegyi anyagok és a hulladékok környezeti szempontból megfelelő kezelése. A vegyi anyagok kérdésében a Tanács – aktív magyar közreműködéssel – következtetéseket fogadott el, amely rámutat az uniós és nemzetközi folyamatok összefüggéseire és iránymutatást ad a kapcsolódó feladatok tekintetében.
A hulladékok, tágabb értelemben a körforgásos gazdaság témáját a soron következő, 2017 első félévi máltai elnökség kiemelt prioritásként kezeli – hangzott el Fazekas Sándor máltai kollégájával, José Herrera miniszterrel folytatott kétoldalú tárgyalásán. „A körforgásos gazdaság üdvözlendő célkitűzésének megvalósítása során tekintettel kell lenni az egyes tagállamok eltérő körülményeire és gazdasági teherbíró-képességére is” – hangoztatta a magyar tárcavezető.
Fazekas Sándor elismerését fejezte ki Sólymos Lászlónak, Szlovákia környezetvédelmi miniszterének az elmúlt félévben végzett eredményes EU-elnökségi munkájáért. A két tárcavezető megbeszélésén szóba kerültek a kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdései, valamint a körforgásos gazdasággal kapcsolatos együttes érdekérvényesítés lehetőségei.
(FM Sajtóiroda)