Megújuló energia

Kétszázezer tonna mezőgazdasági melléktermék felvásárlását tervezi idén a pécsi erőmű

Agrofórum Online

Kétszázezer tonna mezőgazdasági melléktermék felvásárlását tervezi idén a pécsi erőművet üzemeltető Pannonpower.

Kétszázezer tonna mezőgazdasági melléktermék felvásárlását tervezi idén a pécsi erőművet üzemeltető Pannonpower – közölte a Veolia Energia Magyarország csoporthoz tartozó vállalat kedden az MTI-vel.

Közleményük szerint a Pannonpower idén is a térség agrárvállalkozóitól szerzi be a Pécsett működő biomassza-tüzelésű erőmű működtetéséhez szükséges tüzelőanyagokat, amiből mintegy 3,5-4 milliárd forint pótlólagos forráshoz juthatnak a gazdák.

A tavaly beszállított alapanyagok mintegy 90 százalékát adta a gabonafélék, az őszi búza, az árpa,  a rozs és a tritikálé szalmája. A fennmaradó 10 százalék túlnyomó részét a repce tette ki, de energianádat és szóját is vásároltak.     Mivel az alapanyagok felhasználásánál fontos szempont a  nedvességtartalom, a 12 százalékosnál alacsonyabb nedvességtartalmú alapanyagokért felárat fizet a társaság – tudatta a Magyarország legnagyobb biomassza-tüzelésű erőművét működtető Pannonpower.

A közleményben arra is kitértek, hogy a mezőgazdasági melléktermékek hasznosítása mintegy 31 ezer lakást és 450 közintézmény hőigényének kielégítését segíti, a kogenerációs – azaz egyszerre villamos- és hőenergiát is előállító – erőmű emellett mintegy 200 gigawatt villamosenergiát is előállít évente.

A Pannonpower kiemelte, hogy az erőmű 100 kilométeres körzetében minden évben mintegy 7 millió tonna mezőgazdasági melléktermék keletkezik, amely mennyiségnek alig több mint 3 százaléka elegendő a pécsi erőmű teljes évi működéséhez, így a szalmatüzelésű blokk tüzelőanyag-ellátása hosszú távon biztonságosan megoldható.

Tájékoztatásuk szerint, mivel a biomassza-tüzelés szén-dioxid-semleges technológia, a szalmatüzelésű erőmű évente több mint 150 ezer tonna szén-dioxid kibocsátását váltja ki.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldön is lehetne napelemet telepíteni

2019. június 3. 12:36

A Magyar Napelem Iparági Egyesület is támogatná a szántóföldi napelemprogram újraélesztését, amennyiben az nem a jelenlegi, kiszámítható rendszer felborítását eredményezné.

Stratégiai együttműködés segítheti a biomassza alapú energiatermelést

2019. február 22. 04:33

A szerződés keretet biztosít az együttműködésre az agráriumhoz kötődő energetikai, illetve kutatás-fejlesztési projektekben tudás és információ megosztására.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.

Módosultak a hengeresfa, a tűzifa és az apríték kereskedelmi szállításának szabályai

2018. március 12. 20:00

NÉBIH: az új szállítójegy sokkal jobban megfelel a faanyagszállításban résztvevők (feladó, szállító, vevő) igényeinek.

Elkezdődött a biomassza- és bioüzemanyag-kereskedők adatszolgáltatási időszaka

2018. július 3. 09:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felhívja a BIONYOM ügyfelek figyelmét, hogy 2018. július 1-jén kezdetét vette az első BIONYOM adatszolgáltatási időszak.

Talajjavítás növényekkel

2019. július 17. 09:37

A szakszerű köztesnövény-keverékek segítenek a talajszerkezet javításában (megfelelő pórusméret) és biztosítják az egészséges talajélet körülményeit.

Magasabb részesedést kér hazánk az uniós kutatási és fejlesztési forrásokból

2018. december 18. 08:02

Kiemelt feladat a hazai biomassza alapú gazdaság fejlesztése annak érdekében, hogy az agrárgazdasági szereplők számára is elérhetőek legyenek az uniós és hazai iparfejlesztési stratégiai intézkedések.

Az első lépés lehet az aszály és az erózió ellen - Új, innovatív megoldás az AGRO.bio–tól: AlgaTer

2019. január 28. 10:52

Az AlgaTer® által termelt nagy molekulatömegű anyag (EPS), óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédő szerek és a műtrágyák káros hatásaitól.