Ennek egyik oka, hogy 5-6 ezer hektáron van belvíz Bács-Kiskun megyében.
Késnek a betakarítási és talajelőkészítési munkák. Ennek oka egyrészt az, hogy 5-6 ezer hektáron nedvesedett át és állt belvíz alatt a szántóterület Bács-Kiskun megyében, másrészt pedig a csapadék eloszlása sem volt szerencsés az elmúlt évben. A kukorica és a napraforgó egy része még mindig lábon áll.
Kövesse az időjárás változását az Agrofórum Online oldalán >>>
800-900 milliméter csapadék hullott tavaly Kecskemét térségében, ez jóval több az átlagos 500-600 milliméternél. Elsősorban mégsem a mennyiséggel, hanem az eloszlással volt a probléma, a csapadék nyolcvan százaléka ugyanis az év második felében esett. Ez megnehezítette a betakarítást és az őszi talajmunkákat is.
A napraforgó terméséből 4 százaléknyi maradt a víz borította területeken. Ezt a gazdák már nem fogják betakarítani, nem maradt ugyanis ép szem a tányérokban. A korábban becsülthöz képest kevesebb lett a termés, nem éri el az előre jelzett hektáronkénti 2,5 tonnát.
Az idén hektáronként 7 tonnás termésátlagot produkáló kukoricából azonban jóval nagyobb felület maradt lábon, a teljes termőterület közel negyede.
„Elég nagy felület maradt ki még december elejéig. Aki csak tud láncos kombájnt igénybe venni, itt a megye északi részén háromról tudok, ami működik menet közben. Azért mondom, hogy ha működik, ugyanis nagyon sok az elakadás, ezzel a lánccal is beleragad a sárba, traktorokkal próbálják kihúzgálni. A váza szakad ezeknek a gépeknek, tehát nagy kár keletkezik olyan alkalommal” – mondta el Domján Gergely, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun megyei szervezetének elnöke.
Az elmaradás nem csak a betakarítást, hanem az őszi talajmunkákat is érinti. A közel 130 ezer hektáron tervezett mélyszántásból csupán 88 ezer hektár készült el. Az elmaradt talajelőkészítést amint az időjárás engedi, pótolják a gazdák.
Komoly problémát jelent, hogy az őszi vetésű növények egy része víz alatt áll, ebből várhatóan több száz hektárnyira pusztulás vár. A pockok száma a sok csapadék miatt várhatóan gyérül, de a rágcsálók egy része a magasabb helyeken még áttelelhet. Ahhoz, hogy a tavaly jelentős gondot okozó kártevők és korokozók száma is csökkenjen, jönnie kellene még az igazi télnek és a hótakarónak.
(kecskemetitv.hu)