Növénytermesztés

A takarónövények szerepének fontosságára hívják fel a kukoricatermesztők figyelmét az USA-ban

Agrofórum Online

A globális felmelegedés folyamatának lassítására minden eszközt be kell vetni, ezek közé tartozik a takarónövények használata is.

Az időjárási szélsőségek, mint például az aszály vagy a nagy mennyiségű csapadékot követő áradások jelentős mértékben befolyásolják a gazdálkodás eredményességét. Az előrejelzések alapján e jelenségek súlyosbodására és gyakoribb előfordulására kell számítani a következő esztendők során.

A globális felmelegedés folyamatának lassítására minden eszközt be kell vetni, ezek közé tartozik a takarónövények használata is. Az elmúlt öt év során az USA mezőgazdasági termelés szempontjából tíz legfontosabb államában 25 milliárd dollár értékű termés semmisült meg az aszály, a hőség, a forró szelek, a heves esőzések és áradások, valamint más egyéb, éghajlattal kapcsolatos okok miatt. A jövőben számítani kell az egymást követő aszályos napok számának növekedésére. A magas hőmérséklet hosszabb száraz időszakokkal párosulva növeli a növények vízigényét, mely a vízhiány súlyosbodásához vezet. A várva várt csapadék pedig a talajerózió kialakulásának kockázatát növelő heves esők formájában érkezik.

A Természeti Erőforrások Védelmének Tanácsa (Natural Resources Defense Council) által készített tanulmány arra mutat rá, hogy amennyiben a 10 legfontosabb agrárállam (Kalifornia, Iowa, Texas, Nebraska, Minnesota, Illinois, Kansas, Wisconsin, Ézsak-Karolina, Indiana) kukorica- és szója-termőterületeinek felén sikerülne a talaj szervesanyag-tartalmát pl. takarónövények alkalmazásával 1 %-kal növelni, ezer milliárd gallon (1 US gallon = 3,785 liter) mennyiségű vizet lenne képes a talaj megtartani, ami körülbelül 33 millió ember éves vízigényével egyezik meg – olvasható a világhálón.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Országjárásra indul az agrárkutatási központ az aszálykárok enyhítésére

2019. április 11. 06:33

Teljesen kivédeni nem, de mérsékelni lehet az aszálykárokat például helyes agrártechnikával és alkalmazkodással.

Helyzetjelentés a szántóföldekről

2020. április 22. 16:10

Magyarország egész területét sújtja a szárazság és ebből kifolyólag a növényeket az aszály. Szántóföldi kultúrák különböző fenológiai állapotnak örvendenek viszont fejlődési ciklusukra nagyon rányomta bélyegét a vízhiány.

Öntözni, öntözni, öntözni!

2018. augusztus 20. 08:44

Komoly vita zajlik hazánkban az öntözés jogosságáról, szükségszerűségéről az öntözni kívánók és az ivóvízért aggódók között. Az ivóvíz nagy kincs, megőrzése fontos, de öntözés nélkül nem lehet ma már eredményesen gazdálkodni.

Az EU búza- és árpa termése helyreáll az aszályos év után

2019. május 26. 19:22

Az Európai Unió búza- és árpatermelése 2019/20-ra várhatóan kilábal a 2018/19-es év forró és száraz időjárása okozta veszteségeiből, és megközelíti a 2017/18-as mennyiségeket. Az idei búzatermés közel 10%-kal nő a múlt évihez képest.