Növénytermesztés

Agrometeorológia: 2-3 hét a természet előnye, de a kártevőké is

OMSZ

A hét elején az ország nagy részére megérkezett a várva várt csapadék, és a folytatásban sem kell egyértelmű száraz időre számítani.

Bár országos eső az előttünk álló egy hétben nem valószínű, főként záporok, zivatarok öntözik majd foltszerűen a talajt.

A hét eleje óta jellemzően 5 és 30 mm közötti eső hullott az országban, néhol egy-egy felhőszakadásból ennél több is esett. A csapadék lehűléssel párosult, a legmagasabb hőmérséklet is csak 20 fok körül alakult az elmúlt két napban, így a kisebb párolgási veszteség miatt több nedvesség tudott hasznosulni a talajban. A növények számára sokfelé életmentőnek bizonyult ez a mennyiség is, bár még többet is hasznosítani tudnának.

Főként a Dunántúl nyugati felén és a Tiszántúlon nedvesedett át jobban a talaj felső rétege. Elsősorban a középső országrészben vannak foltok, ahol sajnos továbbra is igen száraz a talaj, és az enyhe aszály jelei mutatkoznak.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek országosan 270 és 340 foknap között járnak. A 300 foknap fölötti értékek leginkább az Alföldön jellemzőek. Ezek szerint jóval az átlag és a tavalyi értékek fölött járnak a hőösszegek. A növekedés intenzitása a héten jelentősen lelassult, de hőösszeg tekintetében így is bő három héttel a sokéves átlag, két és fél héttel a tavalyi értékek előtt járunk, ami azt jelenti, hogy a növények (és a kártevők is) ennyivel hamarabb kapták meg az egyes fejlődési fázisaik eléréséhez szükséges hőmennyiséget. A kukoricabogár kelése, ami a szakirodalom szerint szintén bizonyos hőösszeghez kötött, már megkezdődött, szintén jóval a szokásos időpont előtt.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképen a zöld tömeg aránya országszerte magas. A változást mutató térképen, összehasonlítva az előzővel egyértelműen látszik, hogy a növekedés május első hetében ismét beindult a megelőző időszakhoz képest, a tavaszi vetés fejlődésének köszönhetően. Az anomália térkép alapján a sokéves átlag fölötti, vagyis az ilyenkor megszokottnál fejlettebb a vegetáció, a hetek óta tartó nyári idő miatt előrébb tart a fejlődésben.

A hét további részében egyre naposabb, és melegebb időre lehet számítani. Összességében a következő egy hétben csapadéknyom és 20 mm közötti mennyiség valószínű országosan, és ezúttal a Tiszántúlon, illetve az északkeleti országrészben lehet a nagyobb mennyiségekre számítani. Lokálisan egy-egy intenzívebb záporból ennél akár több is hullhat.

A legmagasabb hőmérséklet a kezdeti 18, 23 fok közötti értékekről a jövő hét elejére 23, 28 fok közé melegszik, és ezzel párhuzamosan emelkednek a hajnali minimumok is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Megjelent a vízháztartási tájékoztató májusi kivonata

2019. május 27. 12:02

Megjelent az Országos Vízügyi Főigazgatóság által elkészített Operatív Aszály és Vízhiány című értékelésről szóló Integrált Vízháztartási Tájékoztató (VHTE) és annak májusi kivonata.

Kevesebb mint két hét alatt hullik le az éves csapadékmennyiség fele

2018. november 30. 07:33

A szakemberek szerint az áradások és az azokkal járó károk növekedni fognak. Mindennek komoly kihatásai lesznek a vízgazdálkodásra, a várostervezésre és a sürgősségi segélyszolgálatokra, valamint a mezőgazdaságra is, amely jóval produktívabb akkor, amikor az eső nagyjából egyenlően oszlik el a termesztési időszakban.

Felhős, csapadékos idővel érkezik a következő hét

2018. április 15. 18:03

Borúsabb, csapadékosabb időjárással kezdődik a jövő hét, a maximumok 25 fok alatt alakulnak. A hét második felében visszatér a napsütéses, tavaszias idő

Terményárak: ünnep előtti lassulás eredményezte árcsökkenés

2019. április 23. 10:38

A nemzetközi piacokon is jellemző helyzet már itthon is jelentkezett: az ó-termésű készletekre kínált vevői árak csökkentek az elmúlt hetekben, már amennyiben egyáltalán van gyors szállításra vevő.