Növénytermesztés

Agrometeorológia: a vegetáció kezdi behozni a késői tavasz miatti lemaradást

Agrofórum Online

A hét eleji felhősebb, változékony, többfelé csapadékos időjárás után a hét további részében többnyire napos, száraz, bár kissé szeles időben lehet végezni a tavaszi mezőgazdasági munkákat.

Az elmúlt két hét, az átlagosnál szárazabb, és melegebb időjárási viszonyai mellett országszerte sokat száradt, szikkadt a talaj, a belvizes területek nagysága is jelentősen csökkent. Ez a tendencia folytatódik az előttünk álló időszakban is. Továbbra is gyorsan fejlődik a vegetáció, ami kezdi behozni a késői tavasz miatti lemaradást.

Bár a mögöttünk álló héten többször, sokfelé fordultak elő esők, záporok, kedden az északi országrészben, péntekről szombatra virradó éjszaka pedig a Dunántúlon zivatarok is előfordultak, de összességében csak csapadéknyom és 10 mm közötti mennyiség esett.

A több az ország északi felén, a kevesebb pedig a belvíz által jobban sújtott déli országrészben. A belvíz által nem érintett területeken sokat száradt a talaj felső 20 cm-es rétege, 50 cm-es mélység alatt azonban jellemzően országszerte vízzel telítettek a talajok.

Kukoricavető-gép dolgozik Orosháza határában – MTI Fotó: Rosta Tibor

A talaj hőmérséklete számottevően melegedett az elmúlt egy hétben, a felső 20 cm-es rétegben általában 13 és 17 fok között alakul, és a hét végéig kissé tovább melegszik, de a melegedés mértéke már nem lesz az előző hetihez hasonló.

Hőösszeg

A február 1-től összegzett, 6 Celsius fokos bázishőmérséklettel készült, Kaposvárra és Nyíregyházára szóló hőösszeg (a különböző növényeknek, és sok kártevőnek is meghatározott mennyiségű hőösszegre van szüksége az egyes fejlődési fázisainak eléréséhez) ábrák szerint hőmérsékletileg egyelőre el vagyunk maradva a 2017-es évtől.

Idén március elején volt egy kisebb fölmelegedés, majd gyakorlatilag március végéig hideg maradt az idő (sokáig vízszintesen halad a görbe, azaz nem gyűlt hőösszeg), a felmelegedés a hónap legvégén érkezett, mely tartósan meg is maradt. Összességében így is az átlagos értékek fölött járunk, hiszen az április eddig tartósan meleg időt hozott.

Az előrejelzés szerint pedig nagyon intenzív lesz a hőösszeg felhalmozódása a következő napokban is, a hét végéig az idei értékek elérik, illetve meg is haladják a tavalyi hőösszeg értékeket. Jóval a sokéves átlag fölött halad az előrejelzés.

A legújabb NDVI vegetációs index térképen, amely a március végi, április eleji állapotot mutatja, a zöld tömeg egyértelmű növekedése látszik. Az anomália térkép alapján a zöld tömeg aránya a sokéves átlag fölött van, vagyis a vegetáció fejlettebb az ilyenkor megszokottnál.

Előrejelzés

A héten még kedden is sok lesz a felhő fölöttünk, és elszórtan záporokra, zivatarokra is számítani lehet. Szerdától azonban a hétvégéig anticiklon határozza meg időjárásunkat. Többnyire napos időre lehet számítani időnként gomolyfelhőkkel, melyekből egy-egy zápor legfeljebb vasárnap fordulhat elő.

A szél azonban gyakran megélénkül, szerdán sokfelé meg is erősödik, ezért permetezésre leginkább a reggeli, kora délelőtti, illetve a kora esti órák lesznek alkalmasak. A száraz, de szeles időben érdemes fokozottan odafigyelni a szárazfű tüzek megelőzésére.

A hajnali hőmérséklet a hét első felében 10 és 15 fok között, majd csütörtöktől 6 és 11 fok között valószínű. A gyümölcsfák virágzását veszélyeztető fagy az előttünk álló héten nem várható. A legmelegebb órákban 18-23 fokig melegszik a levegő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Mi okozhatja fehér közepű, barna szegélyű foltok kialakulását a körtefa levelein?

2020. augusztus 3. 07:36

Zs. Norbert kérdése: Körtefám levelein apró fehér közepű, barna szegélyű foltokat találtam. Mi okozza ezt? Mit lehet tenni ellene?

Újdonság az Amazone kínálatában: FT 1502 fronttartály

2020. április 4. 08:37

Az akár 3500 literes tartálytérfogattal az UF 02-ből és az FT 1502-ből álló gépkapcsolat egy modern traktorral kombinálva egy önjáró permetező érdekes alternatíváját kínálja.

Mi okozza vörösbarna foltok kialakulását a korallberkenye levelein?

2020. február 21. 05:38

H. Franciska kérdése: Korallberkenye bokromon vörösbarna foltok szaporodtak el, ezek a levelek le is hullanak. Mi okozza?