Növénytermesztés

Agrometeorológia: visszatérő hó és fagy okozhat komoly károkat

Országos Meteorológiai Szolgálat

Az előttünk álló héten eleinte csak elszórtan, majd a hét második felében már sokfelé kell újabb esőkre, záporokra számítani, majd a hétvégére a téli időjárás is visszatérhet.

Sokat változott az időjárási helyzetkép az elmúlt egy hétben. Egy hete még az ország jelentős részét hótakaró borította, és a gyümölcsösökben okozott fagykárok felmérése zajlott. Azóta megérkezett a tavasz, a hó csak az Északi középhegység magasabban fekvő tájain maradt meg, viszont az olvadásból származó magas vízszint, illetve a belvizek okoznak jelentős problémákat a szántóföldeken.

A mögöttünk álló hét is csapadékosabb volt az átlagosnál, országosan 5 és 25 mm közötti eső esett. Ez a csapadék már egyáltalán nem hiányzott a földeknek, ahogy a héten érkező sem. Az átlagosnál csapadékosabb február és a múlt heti gyors olvadás következtében országszerte telítettek a talajok, és a mögöttünk álló héten tovább nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága, elsősorban az ország déli felén. A jelenlegi meleg időben a vízzel való elöntöttség komoly károkat okoz az őszi vetésekben.

Az átlagosnál jóval melegebb hétvége után a talaj hőmérséklete is sokat emelkedett az egy héttel ezelőtti állapotokhoz képest. Mindenütt kiengedtek a talajok, 5 cm-es mélységben 4 és 10 fok közötti hőmérsékleti értékek a jellemzőek az országban. Nagyobb mélységekben kissé hidegebb a talaj, de fagy nem tapasztalható.

Az előttünk álló hét első felében folytatódik a változóan felhős, de többnyire napos, helyenként záporokkal tarkított időjárás. Csütörtöktől már több felhő valószínű, majd pénteken és szombaton sokfelé kell esőre, záporokra is számítani. A hétvégén egy mediterrán ciklon vonul át fölöttünk a jelenlegi számítások szerint meglehetősen sok csapadékkal. Előreláthatóan 10-30 mm közötti mennyiség várható eleinte eső, majd vasárnap főként a Dunántúlon, havas eső, havazás formájában. A Dunántúlon helyenként 30 mm-t meghaladó csapadék is hullhat.

A hét első felében azonban az ország nagy részén még a talajok átmeneti szikkadása lesz a jellemző, amit a meleg időjárás mellett a helyenként erős, de sokfelé élénk szél is segít. Szélcsendes, illetve mérsékelten szeles időjárásra a legtöbb helyen a reggeli, illetve esti órákban lehet számítani.

A hőmérséklet a hétfői, április közepére jellemző értékek után keddtől kissé visszaesik, és szerdától 8 és 14 fok közötti értékek lesznek jellemzőek a jelenlegi számítások szerint egészen szombatig. Általában az éjszakák is fagymentesek maradnak, bár csütörtök hajnalban az ország északi részén elszórtan kevéssel 0 fok alá csökkenhet a hőmérséklet. A változás vasárnaptól várható. Ekkor csak nyugaton, majd a jövő hét elején országszerte fagyos éjszakákra kell számítani, de lesznek területek, ahol napközben sem emelkedik fagypont fölé a hőmérséklet. A fagy mértéke egyelőre elég bizonytalan, a mostani számítások szerint akár -5 fok alá is hűlhet a levegő. Ezzel együtt a talajhőmérsékletben is jelentős visszaesés várható, de nagyobb területre kiterjedő talajfagy nem valószínű. A múlt hét második fele óta tapasztalható meleg időben a növények fejlődése már beindult, a hirtelen jövő, erős lehűlés komoly károkat okozhat elsősorban a gyümölcsösökben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Minden évben nagy a kereslet a korai burgonya iránt!

2019. november 12. 04:36

Úgy tűnik, hogy a korai burgonya termesztői oldalról is egy ígéretes, gazdaságos vállalkozás, noha a szabadföldön és hajtatásban is csak előnövényként, korszerűtlen, kisebb légterű fóliák alatt termesztik.

Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

2020. április 12. 05:36

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

A megfelelő növényt a megfelelő helyre! II. rész – a talaj fizikai félesége

2019. január 10. 05:37

Ne a növényhez válasszuk a helyet, hanem a helyhez válasszuk a növényt! A körülmények diktálnak, nem elsősorban az ízlésünk! – ezzel az intelemmel búcsúzott a cikk első része. Most a terítékre kerülő talajtextúrák megismerésénél is szem előtt kell tartanunk, hogy azok a megvásárolt növények fejlődhetnek a kertünkben egészségesen, amelyeknek megfelel kertünk talajának fizikai félesége.

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420