Növénytermesztés

Augusztus közepi országos parlagfű helyzetkép

MNMNK

Augusztus hónap elején egy magasnyomású anticiklon alakította időjárásunkat melynek a következtében a középhőmérséklet több egymást követő napon meghaladta a 25 ̊C-ot. A szórványosan előforduló futó záporok ellenére az ország több térségében erősen aszályos területek alakultak ki. A kultúrnövénnyel borított területeken nem nőtt jelentősen a parlagfű borítása, ami vélhetően szintén az aszályos időjárásnak köszönhető.

A Nyugat-dunántúli régióban Győr-Moson-Sopron megyében a lehullott csapadéktól függően alakul a tarlók gyomosodása a csapadékosabb területeken a tarlókon előfordul 30-40 cm-es virágbimbós, virágzó parlagfű is. Továbbra is problémát jelent a szója területek fertőzöttsége Osli, Kapuvár és Jánossomorja térségében, ahol a gazdák lehetőségeikhez mérten küzdenek ellene a büntetés elkerülése végett. A kukorica és napraforgó állományok fertőzöttsége a régióban gyenge bár a napraforgóban az érés előrehalad tával megnőtt a közepesen fertőzött területek aránya. A szója területek fertőzöttsége is jellemzően gyenge az említett Hanyi részek kivételével. A napraforgóban 50%-os a kukoricában 30% körüli a virágzó növények aránya.

Az ugarolt területek is gyomosodnak itt a szakemberek a szeptember eleji glifozátos kezelésre készülnek az erős évelő gyom fertőzés miatt. Továbbra is probléma a dűlőutak fertőzöttsége a „gazdátlanságuk végett”, sajnos a szigetközi részeken is elhanyagolták a földutak és néhol a tarlók gyomirtását.

A közutak, főutak mentének a kaszálása sok helyen megtörtént és most elég jól sikerült , mivel a szárazság miatt nem volt nagy zöld tömeg és az újrahajtás is gyengébb. Az útszéleken itt is megfigyelhetők a több száz méteres 30-100 cm-e kaszálatlan sávok. Az építési területeken, ruderáliákon továbbra is rossz a helyzet.

A közép-dunántúli régióból Veszprém megyékben továbbra is döntően gyenge parlagfű fertőzöttség a jellemző a kukorica és napraforgó kultúrákban. Az elmúlt hetek esőzései miatt a parlagfű gyorsan regenerálódott, újrakelt ezért a termelők a tarlóápolást többször is elvégezték, ami jelentős többlet költséggel járt. A ruderális területeken szinten mindenütt megtalálható a parlagfű ezért nagyobb társadalmi összefogásra lenne szükség az irtáshoz.

Az Észak-alföldi régióban Jász-Nagykun-Szolnok megyében alacsony parlagfű fertőzöttséget tapasztaltak a kukorica és a napraforgó kultúrákban, mivel az állományok gyomelnyomó képessége továbbra is jó. A nem művelt területeken, tarlókon erős parlagfű fertőzöttség tapasztalható a védekezések hatékonysága rossz vagy épp még el sem végezték. A napraforgó közelgő betakarítása, deszikkálása az elhanyagolt táblákat rövidesen felszámolja, ami némileg javít a helyzeten. Hajdú-Biharban a megye Észak-keleti részén a csapadékhiánytól szenvedő napraforgó és kukorica állományokban a táblán belül is több helyen megjelent a parlagfű. A megye jobb víz gazdálkodású talajain a kukorica és a napraforgó állományok még többé-kevésbé zártak ezért jellemzően a parlagfű továbbra is csak a tábla széleken fordul elő.

A tábla széleken 50-90 cm magasságú 15 cm-es fő virágzati tengelyű virágbimbós és virágzó növények egyaránt megtalálhatók. A virágbimbós növények hozzávetőlegesen 70%-ban a virágzó növények 30 % körül fordulnak elő. A száraz időjárás következtében a tarlók művelése nagyon jól halad, a szárazság miatt a jellemzően tárcsázott tarlók alig gyomosodnak. A még nem művelt tarlókon a parlagfű 10-16 leveles elágazó szárú erősen oldalhajtásos, virágbimbós, illetve virágzó állapotban található meg. A tarlón a virágbimbós növények aránya nagyon változó hozzávetőlegesen 40-50 % körül a virágzó növények aránya 30 %-körül alakul. A rudrális területek fertőzöttsége nagyon vegyes az előző évekhez hasonlóan a parlagfű ugyan azokon a helyeken fordul elő vélhetően a tulajdonviszonyok rendezetlensége miatt. A le nem kaszált növények 50-60 %-a virágbimbós, valamint 40-50 %-a virágzó állapotban van.

A megye forgalmasabb útszéleinek első kaszálását elvégezték a frekventáltabb helyeken kétszer is kaszáltak. Az útszegélyeken több helyen itt is megfigyelhetők az 50-100 cm széles és pár száz méter hosszú kaszálatlan parlagfüves sávok. A megyében továbbra is a dűlő utak, az erdészeti telepítések a közutak és a belterületi ingatlanok parlagfű (fertőzöttsége) mentesítése a legproblémásabb terület.

Az észak-magyarországi régióban Heves megyében a napraforgó területek döntő többsége gyengén (˂10% felületi borítottság) fertőzött A szőlő területek 95%-a is csak gyengén fertőzött parlagfűvel. A ruderlis területek fertőzöttsége pedig jellemzően gyenge-közepes (˂10-30% felületi borítottság) mértékű. A kultúrnövényes területeken a napraforgóban 50%, kukoricában a 30%-os a virágzó növények aránya. A kedvező időjárás miatt a tarlóhántás jól halad ezért a fertőzött tarlók száma is folyamatosan csökken. A többi megyéhez hasonlóan a kaszált útszéleken a virágbimbós növények aránya jelentős.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Június 30-ig kell a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni

2018. június 18. 11:35

A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.

Parlagfű elleni vizsgálatok levél alá történő permetezési technikával, napraforgóban

2018. október 9. 14:41

A levél alá történő permetezési technika régóta ismert, az 1960-1970-es években alkalmazták tág térállású kultúrákban az alapkezelések hibáinak korrigálására. Ennek, a csaknem elfeledett alkalmazási módnak az újraértelmezését a térinformatikával támogatott módszerek teszik lehetővé, melyek segítségével elkerülhetők a fitotoxikus káresetek.

Védekezzünk a parlagfű ellen!

2020. június 11. 10:02

Azzal szemben, aki elmulasztja parlagfű elleni védekezési kötelezettségét, növényvédelmi bírságot kell kiszabni, melynek mértékét a parlagfűvel fertőzött terület mérete és a parlagfűvel borítottság mértéke határozza meg.

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

2019. július 25. 09:10

Az elmúlt időszak igencsak bővelkedett időjárási anomáliában mind a hőmérséklet mind a csapadékot illetően. A csapadékhiány hatására a fűfélék és a természetes vegetáció egyéb fajai is szenvednek, elszáradnak, ezzel teret biztosítanak a szárazságtűrő fajok, a parlagfű számára.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420