Növénytermesztés

Az agrárkamara az egész országra kiterjeszti a trágyázási szaktanácsadási rendszert

Agrofórum Online

A nitrit érzékeny talajokon a gazdálkodóknak ötévente talajvizsgálatot kell végeztetniük.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) agrártudományi kutatóközpontjával együttműködésben az egész országra kiterjeszti a trágyázási szaktanácsadási rendszert.

A két fél közötti szerződés pénteki, martonvásári aláírásán Győrffy Balázs, a NAK elnöke kiemelte: a szerződés apropóját a való élet adta, hiszen Magyarország területének jelentős részén, mintegy 68-69 százalékán a termőtalaj nitrit érzékeny. Az ilyen területeken gazdálkodóknak ötévente talajvizsgálatot kell végeztetni, és az eredményekre alapozva évente tápanyag-gazdálkodási tervet szükséges készíteni. Ezért a NAK az MTA kutatóközpontjával együttműködve az egész országra kiterjeszti a költség- és környezetkímélő trágyázási szaktanácsadási rendszert, hogy ezzel segítse a mezőgazdaságban dolgozókat.

Győrffy Balázs emlékeztetett arra, hogy a ProPlanta szoftverre támaszkodó szaktanácsadási rendszer 2005-ben Borsod-Abaúj-Zemplén megyében indult el és 2008-ban már 8 megyében alkalmazták. Mostantól a rendszert a falugazdász hálózat segítségével újraindítják, kiterjesztik, hogy minden magyar gazda számára elérhető legyen – mondta.

Jelezte, hogy a szolgáltatás megfelelő működése érdekében, minden megyéből 3-3 falugazdász képzéseken vesz részt, illetve ellátják őket a szükséges infrastruktúrával. Megjegyezte, hogy az egész országben egységes árazással végzik majd a tevékenységet.

Győrffy Balázs elmondta, hogy a NAK a szolgáltatást hosszú távon kiterjeszti a talajminták vételezésére is, ennek érdekében minél több talajvizsgálati laboratóriummal együtt kívánnak működni.

Bedő Zoltán, az agrártudományi kutatóközpont főigazgatója közös küldetésüknek nevezte, hogy a magyar mezőgazdaságot szolgálva tiszta környezetet és versenyképes mezőgazdaságot biztosítsanak. Úgy vélte, a rendszerrel megteremthető az „arany középút” és eloszlatható az a tévhit is, hogy a magyar mezőgazdaság tönkretette a termőföldeket.

Közölte: a gazdálkodók eddig sem tették tönkre a termőföldeket és a talajvizet sem szennyezték. A trágyázási szaktanácsadási rendszer segítségével továbbra is biztosított és szavatolható, hogy annyi műtrágya kerüljön a földbe, amennyi optimális.

Mint mondta, a szerződés annak bizonyítéka is, hogy az MTA által képviselt kutatási programok a hétköznapi ember számára gyakorlati hasznot hoznak.

Németh Tamás, az MTA agrártudományi osztályának elnöke kijelentette, hogy Európában Magyarországon a legtisztább a talaj, amit a szaktanácsadás segítségével sokáig meg lehet őrizni. Hozzátette, hogy az összegyűjtött, több mint százéves tapasztalatok és a rendszer többéves működése mindezt szavatolja.

Az eseményen kiosztott sajtóanyag szerint az MTA agrártudományi kutatóközpontja az 1960 és 2000 között beállított hazai szabadföldi trágyázási tartamkísérletek adatbázisára alapozva hozta létre a trágyázási szaktanácsadási rendszert. A ProPlanta rendszerrel 2005 óta több mint 100 növényfajtára adtak szaktanácsot, amit mintegy kétezer gazda 650 ezer hektáron alkalmazhatott.

A trágyázási szaktanácsadási rendszerrel elért gyakorlati eredményeket a Magyar Innovációs Szövetség 2008-ban Magyar Innovációs Nagydíjjal jutalmazta.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Globális szinten is tiltakozott a kamara

2020. június 29. 11:34

A NAK több uniós szervezetben is sikerrel képviseli a magyar érdekeket, a WFO-tagsággal az uniósnál tágabb térben is hatékonyabban segítheti a magyar gazdálkodókat.

Hiánypótló az agrár- és élelmiszer-kereskedelem országos osztály

2018. március 1. 16:10

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamarán belül február 28-án megalakult agrár- és élelmiszer-kereskedelem országos osztály, amely a kereskedelemmel foglalkozó vállalkozásokra fókuszál.

Együnk több mézet!

2018. október 15. 11:48

Többek között rádiókampánnyal népszerűsítik széles körben a mézfogyasztást, a fiatalokat a közösségi médián keresztül szólítják meg, emellett országszerte különböző rendezvényeken is reklámozzák a fogyasztás előnyeit.

Indul a zöldség-gyümölcs kampány, Frutti és Veggi beindították a rakétákat

2018. március 29. 07:18

Kevés zöldséget és gyümölcsöt eszünk, ez számos betegség, elhízás stb. forrása. Ezért már gyermekkorban változtatni kell az étkezési szokásokon.