Növénytermesztés

Az európai GMO-mentes fehérjetakarmány-alapanyagok mennyiségét kell növelni

AM Sajtóiroda

Növelni kell az Európában előállított, GMO-mentes fehérjetakarmány-alapanyagok mennyiségét, ehhez pedig az unió 2020 utáni támogatáspolitikájában (KAP) legalább szinten kell tartani a termeléshez kötött támogatásokat – jelentette ki Feldman Zsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár Németországban, az 5. Nemzetközi Duna-Szója Kongresszuson.

Feldman Zsolt Schwäbisch Hall-ban emlékeztetett rá, hogy Magyarország hosszú évek óta – az Alaptörvényben is kinyilvánítottan – GMO-mentes politikát folytat. Magyarország ezzel összhangban csatlakozott a Duna Szója Szövetséghez, amely az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tett az európai GMO-mentes regionális együttműködésért.

Európában a szójabab termelése folyamatosan emelkedik, ám az örvendetes folyamatot beárnyékolja, hogy az unió még mindig messze van az önellátás szintjének elérésétől, hiszen a 45 millió tonnás nyersfehérje-szükséglet, mindössze 5 százalékát termeli meg, szükségleteinek nagyobb hányadát dél-amerikai importból fedezi. „ A helyzet javítására közös erőfeszítésekkel kell megoldást találnunk, amelynek elengedhetetlen feltétele az európai elvárásokhoz igazított magas minőségű GMO-mentes fehérje-takarmány előállítás eddigieknél hatékonyabb ösztönzése.”- fogalmazott Feldman Zsolt. Az államtitkár hozzátette, ehhez fontos eszköz lehet a termeléshez kötött támogatások 2020 utáni megtartása, esetleges újragondolása, és mértékük növelése. Ezért elfogadhatatlan az Európai Bizottság költségvetési javaslata, amely jelentősen csökkentené ezeket a forrásokat.

Idehaza 2015-ben az európai uniós agrártámogatási rendszer nyújtotta lehetőségeknek köszönhetően a szója termőterülete 77 ezer hektárra nőtt, előállítva ezzel a fehérjetakarmány-szükséglet harmadát. A 2018. évi területnagyság tekintetében –a zöldítés szigorodó szabályai miatt- ismét kismértékű visszaesés várható. A középtávú célkitűzés a 100 ezer hektáros termőterület stabil, 2,5-3 tonna/hektáros hozammal. Fontos az alternatív takarmányok és takarmánynövények előállításának ösztönzése is. Például a kukorica és a napraforgó feldolgozásakor keletkező melléktermékek eddiginél nagyobb mennyiségű hasznosítása, valamint az alternatív pillangós növényeknek növekvő arányú termelése.

Az agrártárcának hosszabb távon célja, hogy ki lehessen váltani a GMO szója import függőségünket, ehhez a minisztérium támogatja a tudományos kutatásokat, a hagyományos szójafajták nemesítését, és az öntözött területek nagyságának növelését. A kereskedelemben és a vásárlói tudatformálásban fontos szerepe lehet a jövőben GMO-mentes címke használata is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Országszerte megnőtt a bogáncslepke egyedszáma

2019. június 20. 08:02

Mivel a hernyók fejlődésük során nagy mennyiségű lombozatot fogyasztanak el, erős fertőzés esetén, rövid idő alatt akár tarrágást is okozhatnak.

A vevők hete a gabonapiacon

2020. május 11. 08:02

Európában múlt héten a vevők domináltak a főbb gabonatermékek piacán, hiszen a négy kiemelten fontos agrártermék mindegyike drágult.

Gyengébbek a tavaszi vetések Zala megyében

2020. május 12. 10:33

A hűvös, csapadékszegény időjárás nem kedvez a mezőgazdaságnak: a száraz, aszályos idő miatt nehezebb volt megfelelő magágyat készíteni, a vetések vontatottan keltek.

Iránból érdeklődnek a magyar vetőmag iránt

2018. november 14. 15:35

Az iráni fél magyar partnerekkel fontolgatja a kukorica- és szója vetőmagok iráni termesztését.