Növénytermesztés

Az időjárás nehezítette a tavalyi növénytermesztést

hirado.hu

A növénytermesztők számára a tavalyi év legnagyobb kihívása az időjárás volt: 2018 elején rengeteg csapadék esett, így a szántóföldi növénytermesztők a szokásosnál két héttel később láthattak hozzá a tavaszi munkákhoz. Áprilisban és májusban viszont a rekord meleg felgyorsította a növények fejlődését.

Jól alkalmazkodtak az aszályhoz a szántóföldeken

Magyarországon két héttel hamarább kezdődött meg az aratás, ennek következtében 200-300 ezer tonnával kevesebb termény lett minden nyári betakarítású növényből, mint az előző években. Ezt aggasztónak találtuk, de az árak kompenzálták ezt a terméskiesést – mondta Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke az M1 Magyar gazda című műsorában.

A rendkívüli időjárás nyáron is folytatódott: augusztustól Európa nagy részén aszály volt. A meleg miatt az őszi betakarítási munkák is korábban kezdődtek. Petőházi Tamás büszke arra, hogy jóformán nem kellett szárítani a kukoricákat, holott egy hónappal hamarabb befejezték a betakarítási munkákat. Mint mondta, egy hónappal hamarabb elvégeztek a vetési munkákat, ezt a száraz talajok rendkívül nehézzé tették. „Nehéz volt vetőágyat készíteni, és a kollégák nagyon megszenvedtek a rendkívüli száraz időjárással” – tette hozzá.

A szélsőséges időjárás ellenére a szántóföldi növénytermesztők jó évet zártak. „Az őszi betakarítású növényeknél átlagos, vagy picivel átlag fölött termeltünk – ezzel nagyon meg lehetünk elégedve ilyen időjárási körülmények mellett” – ismertette a GOSZ elnöke. „Ez egy jó közepes év volt a szántóföldi növénytermesztés életében” – tette hozzá.

Az alma- és a meggytermelők voltak 2018 nagy vesztesei

A zöldségtermesztésben a szabadföldi növénykultúráknál jelentett gondot az időjárás, ám a termelők nagy részének ez nem okozott jelentős bevételkiesést.

„Ahol lemaradás volt termésmennyiségben, ott két növény, a zöldborsó és a spárga kivételével a magasabb termelői árak kompenzálták a termelőket. Összességében a szabadföldről közel 1,4 millió tonna zöldséget szedtek le, a hajtatás a szokásos 430-440 ezer tonnát hozta, és ehhez még hozzáadódik a gombaágazat, ami egy 30 ezer tonna körüli termésmennyiséggel zárt. Összességében kiegyensúlyozott volt a piac” – értékelt Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeb) elnöke.

A gyümölcstermesztők tavalyi éve már kevésbé alakult jól. Ledó elmondta: a tavaszi fagyok a kajszi- és az őszibarack kultúráját sújtották legjobban. Akinek nem okozott nagy károkat a fagy, az 2018-ban rendkívül jó évet zárhatott. A FruitVeb elnöke az almát és a meggyet emelte ki: a két gyümölcsnél rekord, vagy ahhoz közeli termések voltak, viszont „ott borzasztó értékesítési gondok” léptek fel, mint a feldolgozási kapacitáshiány, a szedőgöngyöleg hiány és a munkaerőhiány. Az elnök szerint ezen gyümölcsök termesztői biztosan veszteséggel zártak.

Az almánál a léalma alacsony felvásárlási ára okozott gondot nyár végén. A meggynél az jelentett problémát, hogy az időjárás miatt egyszerre értek a fajták, a feldolgozók pedig nem tudták átvenni a nagy termésmennyiséget.

Központosítás jelentette a kihívást az állattenyésztésben

Az állattenyésztők számára az elmúlt év egyik legfontosabb történése az új állattenyésztési törvény kidolgozása volt. Wagenhoffer Zsombor, a MÁSZ ügyvezető igazgatója elmondta: az Európai Unió úgy döntött, hogy tagállamiról bizottsági szintre emeli a tenyésztés-szervezés szabályozását, „és nem az egyes tagállamok, hanem Brüsszel fogja megmondani azt, hogy a jövőben a tenyésztés-szervezés főbb elvei hogy működjenek”.

Ehhez alkalmazkodni kell a magyar jogszabálynak is – tette hozzá.

Elmondta, nagyon bíznak abban, hogy az új környezetben is sikerül megvédeni a tradíciókat és az elmúlt 25 évben elért eredményeket.

2018-ban a gazdáknak minden ágazatban számos kihívással meg kellett küzdeniük, de a magyar mezőgazdaság tavalyi eredményei azt jelzik, hogy a termelők jobbára sikerrel vették az akadályokat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Több helyen is kárt okozhatott a fagyos időjárás

2018. március 5. 18:35

A hideg idő növényvédelmi szempontból hasznosnak ítélhető.

MagyarBrands és Minőség-Innováció Díjas a Phylazonit 2018-ban!

2018. december 17. 08:09

A PHYLAZONIT márka elnyerte a MagyarBrands Díjat Innovatív Márka kategóriában, valamint az EOQ MNB által meghirdetett Minőség-Innováció 2018. pályázaton a Phylazonit Technológia a „Felelős és a környezet fenntarthatóságára irányuló innovációk” kategóriában nemzeti díjnyertes lett.

Gabonáink egészségére!

2019. március 25. 09:49

Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.

A Talentis Agro Csoport számít a fiatal agrárszakemberekre

2019. május 10. 04:37

A Talentis Agro Vállalatcsoport minden meghatározó szántóföldi növénykultúra termesztésében jelen van, kiemelt célként tekintenek a precíziós gazdálkodás kínálta lehetőségekre.