Növénytermesztés

Baj lehet a repcékkel! – vagy mégsem…

Agrofórum Online

Az országot járva-kelve szinte mindenütt erőteljes, már-már túlfejlett repcéket látunk. Nem lesz ebből baj? – kérdeztem Légrádi Miklóstól.

Az országot járva-kelve szinte mindenütt erőteljes, már-már túlfejlett repcéket látunk. Nem lesz ebből baj? – kérdeztem Légrádi Miklóstól.

Az Agrofórum olvasói már tapasztalhatták, hogy a Lengyeltótiban gazdálkodó Légrádi Miklóshoz évek óta baráti szálak fűznek, amelyet a 2008-ban elért rekord repcetermésnek köszönhetünk mindketten. Most is erre hivatkozva kerestem meg egy szakmai beszélgetésre, amelyet azóta is rendszeresen megteszek, ha azt az országos repcehelyzet indokolja.

Először találkoztam Miklós személyében olyan szakemberrel, aki az élet dolgait, a természet rendjét, és benne a növényeket egy sajátos filozófiával közelíti meg – mindennek az okát, a miértjét keresve, és megadva arra a logikus választ.

– Nem lesz baj a repcékkel? – kérdeztem.
– Ha ügyelünk rá, akkor nem – volt a válasz, és következett a magyarázat: Az elmúlt időszak csapadék viszonyai és általában az időjárás kedvezett a repcének, így sokhelyütt már azon gondolkodik, hogy szárba kellene indulnia.

Az utóbbi napok, meg az elkövetkezendők is erre inspirálják (napfény és 14-17 oC meleg). A baj akkor lehet, ha engedünk a repcének, mert ebben az időszakában olyan, mint a versenyló, csak nyargalna, ahogy a napfény, és a meleg, meg a tápanyagok ösztönzik.

Mit kell tennünk? Jó erősen tartani a „szárat” és visszafogni, mint a kanyarban a versenylovat.

Mert milyen repcét szeretnénk a télbe engedni? Olyat, amelynek erős a gyökérzete, legalább ujjnyi vastag a gyökérnyaka, és bármekkora levelei is vannak – mint, ahogy ezt láttuk is – a szár differenciálódása nem indult meg.
A ilyen repce a legkeményebb telet is átvészeli. Tavaszra ezek a hatalmas levelek megfagyva, megsárgulva szinte beborítják az egész táblát, de a növény „közepe” az él.

Ezt pedig úgy érjük el, hogy folytonosan figyelve az állományt, az első túlburjánzó növekedést blokkoljuk valamilyen regulátor alkalmazásával.

– Hányszor? – vetem közbe.
– Ahányszor kell. Akár kétszer, háromszor is.
– Nem károsul a repce?
– Nem, és ha kell akár negyedszer is rámegyek a regulátorral.

*

A beszélgetésünk itt nem ért véget. Felelevenítettük a talajelőkészítés, a tápanyaghasználat, a vetés technológiáját, körülményeit, de ezt – „eső után köpönyeg” alapon – most nem ismertetjük, de valamikor – valószínűleg már csak 2016-ban – visszatérünk rá. Lehet, hogy akkor, amikor az itt látott (bemutatott) repcetábla terméseredményeit is megismertük, mert Légrádi Miklós állítja: itt rekordtermés lesz.

– Úgy legyen.

Utószó: Most még nem késő. Aki hasonló gondokkal küszködik, mint a lengyeltóti gazda, ne sajnálja a vegyszert!
A termést a vetéssel alapoztuk meg, de az eredmény nem csak a Jóistenen, hanem rajtunk is múlik. Ezért tettük most közzé ezt a felhívást és ajánlást.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

„Nem vetettünk még Dekalb kukoricát, de az Agrofórumnak köszönhetően kipróbálhatjuk” - Nyereményjáték 2019 - III. rész

2020. március 5. 10:34

A Dekalb Magyarország által felajánlott 10-10 hektárra elegendő repce és kukorica vetőmagot jelképesen Szikszai Zoltánné tarnaörsi családi gazdálkodónak adhattuk át.

Van, ahol kezd kiszáradni a búza

2019. március 26. 14:40

A terménypiacokon szinte mindenki valamiféle nagy hírre várt, ami meg tudja mozgatni az árakat vagy ami irányt mutatna a következő hetekre, de egyelőre nincs ilyen.

A növekvő feszültségek ellenére vásárolnak a kínaiak

2020. július 24. 09:17

A párizsi árutőzsdén az elmúlt napokban inkább a vevők voltak fölényben, ám csütörtökön megváltozott a hangulat és inkább az eladók kerültek középpontba.

Egy elfogott üzenet – „Öntsünk tiszta vizet a pohárba” ???

2019. június 5. 15:09

Az elmúlt napokban, hetekben megjelent egyik repcevetőmag nemesítőház piaci kommunikációja a fenti szalagcímmel borzolja a kedélyeket.