Nem állunk távol a valóságtól, ha azt mondjuk, hogy a mai magyar mezőgazdaság egyik legegyszerűbb pénzvisszatérítési lehetősége a díjtámogatott biztosításra járó utólagos támogatás, mely az állami kárenyhítési rendszer része 2012 óta. 4 milliárd forint keret áll rendelkezésre évről-évre, de 2020-ig is 23,5 milliárd, így a ciklus végéig fenntartható a legfeljebb 65%, de minimálisan 30%-os visszatérítési szint. Ez utóbbitól kisebb mértékű támogatás kizárt, mivel az állam biztosítja a forrást jelentős kerettúllépés esetén is.
Ha a technikai oldalát nézzük, akkor az idén sem változik a rendszer, így az egységes kérelem elkészítésekor kötelezően válaszolni kell arra a kérdésre, hogy él-e a termelő a támogatással vagy sem. Meglepő döntés, amikor valaki a „nem kérem” verziót választja, hiszen automatikus jogosultságról van szó abban az esetben, ha az igénylő aktív és regisztrált mezőgazdasági termelő. Leggyakrabban azokat a válaszokat lehet hallani az igénylés ellenérveként, hogy a biztosítások ezen típusai nem ugyanazt tudják, mint hagyományos társaik. Ez egyszerűen nem igaz. Aki valaha is kötött díjtámogatott biztosítást és kárt is fizetett rá a biztosító, az megerősítheti, hogy ugyanazt a védelmet el lehet érni a konstrukció megfelelő kiválasztásával, csak éppen fél áron.
Nem állítható, hogy nincsenek olyan helyzetek, amikor praktikus ragaszkodni a nem támogatott növénybiztosítási formához, de ez csak olyan extrém esetekben fordulhat elő, amikor például nincs értelme felrúgni hosszú ideje fennálló, előnyös kondíciójú szerződéseket. Az is előfordulhat, hogy az integrátor cég által felajánlott konstrukció egyszerűen csak egy kényelmi megoldás, de kapcsolt áruként nem biztos, hogy a termelő valós biztosítási érdekeit szolgálja. Szeretnénk azt hinni, hogy ez nem igaz, de aki nem akar zsákbamacskát venni, az olykor-olykor nézzen utána annak, hogy ezek a konstrukciók valójában mennyibe is kerülnek, és mit szolgáltatnak. Ezt Magyarország egyetlen, a növénybiztosítások automatikus összehasonlítását lehetővé tevő portálján, az Agrisk.hu-n egyszerűen megteheti. És félreértés ne essék: az Agrisk nem pusztán egy szoftver, ami mindenféle számokat ad ki egy gombnyomásra, hanem agrárbiztosítási szakemberek elektronikus tanácsadása annak érdekében, hogy Ön a lehető legjobban járjon, amikor kiválaszt egy biztosítást.
Szerző: Surmann Árpád, az Agrisk.hu portál vezetője, agrárbiztosítási szakértő