Növénytermesztés

Emelkedett a kukorica és a búza ára

Magyar Idők

Kedvezően indult az év a szántóföldi növénytermesztők szempontjából, a búza és a kukorica ára is felfelé ível a hazai és a világpiacon egyaránt. A korábbi nagy kedvencnek számító repcemag ugyanakkor veszített értékéből, a visszaesés a bőséges idei terméskilátásoknak tudható be - írja a Magyar Idők.

Tovább emelkedtek a gabonaárak az elmúlt hetekben, a világpiacon és itthon is magasabb összeget kaphatnak a terményért a gazdálkodók. A Nemzetközi Gabonatanács januári előrejelzése szerint az idén egy százalékkal kisebb területről, világszerte 218,5 millió hektárról takaríthatnak be őszi és tavaszi búzát a gazdák.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) elemzése szerint az Amerikai Egyesült Államokban már öt éve zsugorodik az őszi búza termőterülete, 2017 őszén 13,2 millió hektáron került a földbe vetőmag. A tengerentúlon az őszi szárazság után hirtelen érkezett decemberi lehűlés miatt aggódnak a gazdák, a várható terméskiesés pedig a piacokra is hatással volt, az őszi búza ára december 8. és ja­nuár 12. között tonnánként 12-14 dollárral nőtt, az átlagár így elérte a 206-212 dollárt.

A világ legnagyobb búzatermelőjeként és -exportőreként számontartott Európai Unióban a Tallage francia piacelemző­ vállalat a terület 1,4 százalékos csökkenését jelzi ebben a szezonban, vagyis 23,2 millió hektárról takaríthatnak be búzát az idén az uniós termelők. Ezzel együtt a termény ára Európában is nőtt, a franciaországi és a romániai malmi minőségű búza kikötői ára egyaránt három dollárral emelkedett, így elérte a tonnánkénti 195 dollárt.

Az AKI adatai szerint Magyarországon az áfa- és szállítási költség nélküli termelői ár elérte a tonnánkénti 50 ezer forintot, a takarmánybúza 47 ezer forint körül mozgott január utolsó hetében. Itthon eddig rendben áttelelt az őszi vetés, a belvíz kisebb területeken okoz csak gondot, a gazdálkodók bizakodóan várják a tavaszt.

A búzához hasonlóan a kukorica ára is nőtt a világpiacon. Az Argentínából származó termény exportára december 8. és január 12. között tonnánként öt dollárral 163 dollárra emelkedett. Ezzel egy időben a fekete-tengeri országokban szintén öt dollárral drágult a termény, így Ukrajnában 170 dollár, Bulgáriában és Romániában 178 dollár volt a tonnánkénti átlagár január közepén.

Az Egyesült Államokban megtermelt kukoricát 162 dollárért adták el, míg Franciaországban hat dollárral 191 dollárra nőtt a kukorica kikötői ára. Itthon az AKI szerint átlagosan 44 ezer forintos tonnánkénti termelői áron cserélt gazdát a termény január utolsó hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 9,5 százalékkal múlta felül.

Bár korábban a legtöbb gazdaság a magas árak miatt döntött a repcevetés mellett, a múlt év végén csökkent a termény ára. Az Európai Unióban és a világpiacon is magasabb termést várnak az idén a szakemberek, a bőséges terméskilátásnak tudható be az is, hogy a korábbinál olcsóbban cserélhet gazdát a repce. A párizsi árutőzsdén január második felében 350 euró alá süllyedt a repcemag tonnánkénti ára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Az esetleges orosz korlátozásoktól való félelem miatt drágult a búza

2020. március 28. 08:33

A búza azért drágulhatott a szakértők szerint, mert Moszkva egyre komolyabban foglalkozik a kérdéssel, mely szerint a szezon hátralévő részében korlátozhatják az Oroszországból történő kiviteleket.

Veszélyes kártevők: a keresztesvirágúak földibolhái

2019. szeptember 16. 04:36

A káposztabolhák legjelentősebb kártételét a kora tavasszal előjövő imágók okozzák, ami akár a csíranövények pusztulását is okozhatja. Kártételük az úgynevezett „lyuggató hámozás”.

Ősszel érkeznek a legújabb bőtermő búzák, és szójában is tovább erősít a Karintia Kft.

2018. június 21. 07:25

20 faj, 100 fajta, 300 parcella és 2500 vendég. Így harangozta be Közép-Európa legnagyobb fajtabemutatóját a magyar gazdáknak a Karintia Kft.

Növénytermesztés Képgaléria Videó

„Nem vetettünk még Dekalb kukoricát, de az Agrofórumnak köszönhetően kipróbálhatjuk” - Nyereményjáték 2019 - III. rész

2020. március 5. 10:34

A Dekalb Magyarország által felajánlott 10-10 hektárra elegendő repce és kukorica vetőmagot jelképesen Szikszai Zoltánné tarnaörsi családi gazdálkodónak adhattuk át.