Növénytermesztés

Erdélyben is vizsgálják a karcagi vetőmagok alkalmazkodási képességét

Agrofórum Online

Erdélyben is vizsgálják, hogy a Karcagi Kutatóintézetben nemesített vetőmagok mennyire alkalmazkodnak a szélsőséges időjáráshoz.

Székelyföldön is vizsgálják, hogy a Karcagi Kutatóintézetben nemesített vetőmagok mennyire alkalmazkodnak a szélsőséges időjáráshoz.

A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Karcagi Kutatóintézete az Oltárkő Parasztszövetkezettel és a Gyulafehérvári Caritas szervezetével kötött megállapodást, melynek értelmében egy-egy ottani gazdálkodó a Karcagon nemesített őszi kalászos növényfajtákból 50-50 kilogrammnyit vet. Így vizsgálják majd, hogy az egyetemi létesítmény saját gabonafajtái mennyire tűrik a Magyarországon tapasztaltnál is nagyobb mértékű szárazságot. Az együttműködés részleteit az idei őszi kalászos fajtabemutatón rögzítették Karcagon.

A hagyományosan minden évben nyár elején megtartott programon ezúttal is bemutatták a gazdálkodóknak a kutatóintézet szélsőséges időjárást jól tűrő őszi búza, árpa és tritikálé fajtáit, a bemutatókertben idén több mint húsz fajtát termesztenek ezekből. Az ország legszárazabb területén, a Nagykunságban, rossz vízforgalmú, kötött talajon is jó eredményeket produkáló növényfajták iránt nagy a kereslet, mintegy száz partner termel a Debreceni Egyetem karcagi létesítményében nemesített gabonát, még a Dunántúlon is.

Részt vett az őszi kalászos fajtabemutatón a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke is. Gyuricza Csaba az agrártámogatási rendszer következő években várható változásait ismertette. Szépe Ferenc, a Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezetője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy fel kell készülni az egyre szélsőségesebb időjárási körülményekre.

(Debreceni Egyetem)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Homoki prérifű: futótűzként terjed homokterületeinken az új inváziós fűfaj

2019. október 16. 05:36

A homoki prérifüvet 2017 óta számos helyen találták meg a kiskunsági homokterületeken, ahol korábbi parlagokon és elsődleges homoki gyepekben fordul elő, valamint Debrecen belterületén, fajszegény leromlott gyepekben megtelepedve, gyakorlatilag egynemű, összefüggő foltokat, néhol többhektáros állományokat képez.

Tévhitek az élelmiszer-biztonságról - interjú Bánáti Diánával, a Debreceni Egyetem dékánjával

2019. augusztus 13. 10:16

Egyes országokban, így Magyarországon is, a fogyasztók irreális mértékben aggódnak olyan, élelmiszerekkel kapcsolatos tényezők miatt, amiről, mi szakemberek tudjuk, sokkal kevésbé lenne indokolt. Ezzel együtt pedig olyan dolgokról nem tudnak, amiről szükséges lenne, így az nem is aggasztja őket.

Amerikához képest sem vagyunk elmaradva - Precíziós gazdálkodás a Balogh-Farm Tépe Kft.-nél

2019. március 1. 12:17

Balogh Sándor a Balogh-Farm Tépe Kft. ügyvezetőjeként 2010-ben gondolkodott el először a precíziós gazdálkodás bevezetésén 800 hektáros területükre.

Gépészet Videó

A gazdatársadalom 25-30 százaléka totálisan zárt az új ismeretekre

2019. július 11. 10:46

„A növénytermesztés ma már messze-messze túlhaladt azon, hogy az ismereteteket egyik nemzedékről a másikra átadhassák a termelők, azaz kilépett az empíria világából.”