Esős időben kezdődött a Karintia Kft. idei, zalabéri kalászos fajtabemutatója, ám a megjelent termelők így is hasznos, gyakorlati információkkal gazdagodtak a rendezvény alatt.
Esős időben kezdődött a Karintia Kft. idei, zalabéri kalászos fajtabemutatója, ám a megjelent termelők így is hasznos, gyakorlati információkkal gazdagodtak a rendezvény alatt. Reggel 9 órakor a több tucat gazdálkodó a szomszédos településen, Zalavégen találkozott, ahol először a cég fajtasorát lehetett megtekinteni. A Karintia Kft. kalászosait a terepen Fejes Vilmos vetőmag üzletág vezető mutatta be.
Kedvezett a sok eső a Balatonnak
„Mind bőtermő, mind prémium fajtákat bemutattunk a mai rendezvényünkön. Ezt azért is emelem ki, mert véleményünk szerint az a gazdálkodó teszi jól, aki porlasztja a kockázatot, és a prémium mellett bőtermő vetőmagot is vásárol. Az árak és az időjárás is elmozdulhat kedvezőtlen irányba, és ha valaki csak egy típusra épít, akkor komoly bajba is kerülhet. Az általunk javasolt megoldás segítségével ugyanakkor több lábon állhatnak a termelők, nagyobb biztonságban érezhetik magukat” – magyarázta a rendezvény elején az Agrofórumnak Fejes Vilmos.
A szakember szerint a zalai bemutatón a bőtermő fajták közül a Rebell nézett ki a legjobban, ami nem véletlen, hiszen kedveli az ideihez hasonló, csapadékos időjárást (1. kép). „A Balaton is kiválóan teljesít ezeken a táblákon, ami szintén nem meglepő, hiszen tavaly a NAK termésversenyét meg tudta nyerni, miután Lőrincz Lajos gazdánál hektáronkénti 10,2 tonnás eredménnyel lett betakarítva” – hangsúlyozta a vetőmag üzletág vezető, aki hozzátette: a prémium fajtáink közül leginkább a Fridolint és a Midast emelné ki.
A genetikával kell kezdeni
Bene Zoltán, a Karintia Kft. cégvezetője lapunknak kiemelte, hogy az általuk forgalmazott és előállított kalászos gabonák Kelet-Ausztriából származnak, tehát a Pannon régióra vannak nemesítve. „A termékeink betegségellenálló képessége is kiemelkedő, ami nagyon fontos. A 2014-es és az idei, 2016-os évben is látszik, hogy a megelőzést már a genetikánál el kell kezdeni”.
„A Karintia Kft. az elmúlt évek intenzív fejlődésének köszönhetően Vas megye legnagyobb árbevétellel rendelkező vállalkozásává nőtte ki magát. Éppen ezért nagy a felelősségünk a gazdálkodók tájékoztatását illetően. Számunkra fontos, hogy a termelők a kalászos gabonákat minél magas szintű jövedelmezőséggel tudják termeszteni. Ennek érdekében adjuk át azokat az információkat, amikkel mi rendelkezünk” – emelte ki Bene Zoltán, aki hozzátette, hogy a szakmai rendezvényük másik központi témája a zöldítés, aminek fontosságát jelzi, hogy V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár is előadást tartott a kalászos roadshow zalai állomásán.
A zöldítés tanuló időszaka
„A közös agrárpolitikában egyre markánsabb elem a környezetügy, a természet védelme” – szögezte le az Agrofórum kérdésére a politikus, aki hozzátette, hogy a Karintia fajtabemutatójához hasonló rendezvényekre nagy szükség van, hiszen ezeken lehet elmondani a gazdálkodóknak, hogy miért fontos a zöldítés. „Úgy látom, hogy a termelők, épp úgy, mint a SAPS-ot vagy a kölcsönös megfeleltetés előírásait, lassan magukénak fogják érezni a zöldítést is, és évről-évre egyre jobban értik majd. Ez az időszak viszont még a tanuló fázis, amihez a szankciórendszer is igazodik. Az első években ugyanis csak a zöldítési elemet érinti a levont büntetés, komolyabb szankciók 2017-től jönnek. Hozzáteszem, ez sem magyar találmány” – fogalmazott V. Németh Zsolt.
„Ha megnézzük, hogy mi történt a magyar agráriumban az elmúlt évtizedekben, akkor azt látjuk, hogy a XIX. században az ország 30%-a volt legelő, ma pedig ez az arány nagyjából 13%. Ennek a folyamatnak pedig gátat kell szabni, a jövőnk érdekében tekintettel kell lennünk a környezetünkre is” – nyilatkozta az államtitkár.
A terepi bemutatót követően Zalabéren szakmai előadásokat hallhattak a gazdálkodók, ám ezek előtt a Karintia Kft. ügyvezető igazgatója, a magyar felmenőkkel is büszkélkedő dr. Maria Gohn-Mauthner köszöntötte a megjelenteket – méghozzá magyar nyelven (2. kép). Technológiai kérdésekben a továbbiakban a BASF, a Timac Agro és a FitoHorm szakemberei látták el információkkal a termelőket.
(Gribek Dániel – Agrofórum Online)