Növénytermesztés

GOSZ: már a héten megduplázódhat a belvízzel borított területek nagysága

Agrofórum Online

A legnagyobb belvizes területek most is a belvíz által leginkább veszélyeztetett megyékben, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád és Békés megyében vannak.

Már ezen a héten megduplázódhat a belvízzel borított területek nagysága, amennyiben a mostanihoz hasonló intenzitással esik az eső – mondta a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke hétfőn az MTI-nek.

Vancsura József közölte: a jelenlegi körülbelül 25 ezer hektár elöntött terület mintegy fele szántó, a másik 50 százalék pedig gyep, rét, legelő. Az elöntött szántóterület mintegy 50 százaléka őszi kalászos, a másik fele még nincs bevetve. Ez utóbbi mintegy 5000-6000 hektár. Hozzátette: a gazdálkodók az őszi vetésekről is szivattyúzzák a vizet a belvizes területeken. Emellett a vízelvezető árkok és a réselők ásása is folyamatos, mert napok óta esik az eső.

A GOSZ elnöke elmondta, a károkról még korai beszélni, mivel kármentés folyik, és a gazdák megtesznek mindent azért, hogy az esetleges veszteségek minél kisebbek legyenek. Ha egy hétig, tíz napig úgy esik az eső mint hétfőn, akkor a károk már jelentősek lehetnek, de a vizet akkor is le kell vezetni – húzta alá Vancsura József.

A legnagyobb belvizes területek most is a belvíz által leginkább veszélyeztetett megyékben, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád és Békés megyében vannak, de az országban mindenhol előfordulhat belvíz, mert a talaj általában telített vízzel a sok csapadék miatt – emlékeztetett.

Kifejtette, ha a belvízzel elöntött terület eléri a 100 ezer hektárt, akkor már jelentős mezőgazdasági károk lehetnek. Az elöntött terület fele várhatóan gyep, rét legelő lesz, a másik fele pedig a búzavetés és a kukorica vetési területe. Ez utóbbi növény esetében akkor van nagy gond, ha például a belvíz miatt a vetésterülete nem éri majd el az egymillió hektárt – mondta Vancsura József.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Élt 12 évet - feltámadt 12 éve

2018. augusztus 1. 14:34

Keserű hangvételű írásom jelent meg 2006 júliusában az Agrofórum hasábjain: Élt 12 évet címmel. Az un. minősített növényfajták kísérletének megszűnésén való felháborodásomnak adtam hangot. Azóta a helyzet szerencsére megváltozott…

Posztregisztrációs fajtakísérlet: díjat kaptak a legjobb kukoricafajták tulajdonosai

2019. január 25. 14:39

A fajtakísérleti rendszer működtetésének célja, hogy az objektív eredmények birtokában a felhasználók kipróbált, megfelelő mennyiség és ismert minőség elérésére képes búza- és kukorica-növényfajták közül választhassanak. A kísérletek szakmai felügyeletét a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) biztosítja.

Elindult az aratás az országban

2019. június 28. 09:11

A becslések szerint az idei termés mennyisége 2 százalékkal marad el a tavalyitól, és 6,6 százalékkal az elmúlt 5 év átlagától.

Változnak a GOSZ-VSZT fajtakísérletek

2018. április 10. 07:53

Az őszi búza és a kukorica fajtakísérletek idei módszertani változtatásaival a VSZT, valamint a GOSZ célja, hogy a gazdálkodók a termelés kiinduló pontját képező fajtaválasztásban pontosabb és részletesebb adatokat kaphassanak az egyes fajtákról.