Növénytermesztés

Hatalmas pusztítást okozott a tavaszi fagy

Agrofórum Online

Még tart az elmúlt napok kárainak felmérése, ám az már biztos, hogy súlyos kiesést okozott a szokatlan hideg. Az alma szenvedhette el a legnagyobb kárt.

Még tart az elmúlt napok kárainak felmérése, ám az már biztos, hogy súlyos kiesést okozott a szokatlan hideg. Az alma szenvedhette el a legnagyobb kárt.

Területenként eltérő mértékben, de az eddigi becslések szerint mindenképpen súlyosan érintette a hazai zöldség-gyümölcs ágazatot az április utolsó napjaiban érkezett, szokatlan hideg és a hajnali fagy. Április 20–21-én és 25-én is kemény fagyok voltak az ország több részén, a legsúlyosabban talán mégis az április 29-i hajnal érintette az ültetvényeket Magyarország nyugati részén.

Egyelőre nehéz megmondani, hogy pontosan mit és milyen mértékben tett tönkre az április végén jött hideg, de eddig már mintegy ezer termelő jelentett be kárt, több mint 5 ezer hektáron, és ez a szám a bejelentések miatt folyamatosan nő. „A jelenlegi becsléseink szerint odalett a majdani termés 25-30 százaléka” – mondta a Világgazdaságnak Ledó Ferenc, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Az ország különböző részeit merőben másképp érintette az elmúlt napokban a fagy, sok esetben még egy településen belül is nagy eltérések vannak – hangsúlyozta Ledó Ferenc. A szervezet elnöke kiemelte: „A károk pontos felmérésére nagyjából két hét kell, már csak azért is, mert ekkorra derül ki, hogy az egyes ültetvényeken végül milyen hatással volt a növényekre a hideg.” Az is kérdés, hogy országosan mekkora területen tudtak védekezni a hideg ellen például fóliázással. „Ahol elfeketedtek a hajtások, ott egyértelmű a fagyás, vannak azonban olyan rügyek, amelyek csak megfáztak. Ezekről az elkövetkező napokban derül ki, hogy lepotyognak-e” – tette hozzá.

Érezhető kiesés lesz majd több termény esetében. „A fagy elsősorban a Nyírséget, Somogy megyét, valamint a nyugati országrészt, Győr-Moson-Sopron, valamint Vas megyét érintette kedvezőtlenül” – tette hozzá a szakember. Ledó Ferenc szerint a legnagyobb kárt a virágzó állomány, döntően az alma szenvedte el. Az elnök szerint azt még megbecsülni sem lehet, hogy a fagykár milyen hatással lehet az árakra, már csak azért is, mert a nagy termelőnek számító Lengyelországban is volt fagy, és ott is zajlik a károk felmérése.

A kárenyhítési alapban az idén 24 milliárd forint van, ebből kell majd a gazdák kárigényét kielégíteni. Egyelőre még nem lehet megmondani, hogy ez elegendőnek bizonyul-e. A gazdáknak 15 napjuk van arra, hogy kárigényüket bejelentsék.

A Soproni borvidéken mintegy 70-80 százalékban elfagytak a szőlőültetvények a péntekre virradó hidegben – közölte a Sopron Borvidék Hegyközségi Tanács elnöke pénteken az MTI-vel. Taschner István szerint az alacsonyabban fekvő területeken, Harkán, Fertőszentmiklóson és Fertőszéplakon minden hajtás megfagyott, ott az idén nem szüretelnek. A magasabban fekvő területek is károsodtak, de kisebb mértékben: Balf és Fertőrákos között 25 százalékos a kár.

(Világgazdaság)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Odafigyeléssel elkerülhető a baj! - Gondolatok a pálinkafőzés veszélyeiről

2018. november 17. 13:36

Az igazán jó minőségű párlat elkészítéséhez jó minőségű gyümölcs, megfelelő, biztonságos felszerelés és szakértelem szükséges. Az érdeklődők rengeteg fórumon elsajátíthatják a minőségi párlatfőzés részleteit.

Szüret utáni teendők a gyümölcsösökben

2018. július 3. 08:09

Ha vége a gyümölcsszedésnek hajlamosak vagyunk hátradőlni, pedig ez nagy hiba! Ne zárjuk be a kertet, ne hagyjuk magára az ültetvényt ilyenkor, hiszen a következő szezonra most tudjuk felkészíteni a fákat.

Nagy lehetőségek rejlenek a városi kertészetben

2020. május 17. 07:53

A tanulmány szerint a kihasználatlan zöld területek 10 százalékának bevonásával 87 375 embernek termeszthetnének elegendő mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget.

Gyümölcsös szezonértékelő és jövőbeli kilátások

2020. augusztus 17. 11:17

A 2020-as gyümölcstermesztési szezont talán minden eddiginél nagyobb bizonytalanság jellemezte. Ebben az ágazatban nem csak a koronavírus-járvány okozott gondot. Az erős és sok napon át tartó tavaszi fagyok, majd a hosszú, száraz időszak után a júniusban egyszerre lezúduló csapadék sok gyümölcsöt tönkretett idén. Vajon van még perspektíva az ágazatban? Merre kell a termelőknek fejlődni és van-e kereslet a magyar gyümölcsre?