Hatósági célellenőrzést tartottak több terményszárító telepen, illetve mintegy hétszáz erőgépet ellenőriztek az elmúlt három hétben az úgynevezett tűzvédelmi műszaki szemlék alkalmával.
Olyan hőségben, mint amit a hétvégén tapasztaltunk, illetve amit ezekben a napokban átélünk, az általános óvatosságon túl még fokozottabb figyelemmel kell lennie minden gazdálkodónak az aratás idején.
Egy csapágytörés, egy kisebb elektromos szikra is elegendő ahhoz, hogy tragédia történjen, vagy közel egy év munkája váljon semmivé. Szerencsére az utóbbi években nagyobb tűzeset nem történt aratás idején Szolnok térségében.
Elég volt egy túlhevült alkatrész, egy kicsapódó szikra, és akár 10-20 hektárnyi termény dűlőúttól dűlőútig leégett – mondta Fózer Tibor tűzoltó alezredes, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Jászberényi Kirendeltségének vezetője, amikor a bő egy évtizeddel ezelőtti, 2003-as aszályos évre visszaemlékezett. Abban az évben több alkalommal száraz, szeles időben hihetetlen gyorsasággal tudott leégni a meggyulladt gabona.
Máskor pedig már a szalma gyűjtése, a bálázás idején okozott tüzet egy-egy nem jól működő bálázó gép. Volt, hogy „csak” a tarló és a szalma égett el, de előfordult olyan eset is, amikor nem volt lehetősége a gazdának, hogy a tüzet okozó bálázót a tábla szélére vontassa. Le kellett kapcsolnia a munkagépet az erőgépről, és örülhetett, hogy saját épségét és a traktorát megmenthette – idézett fel egy másik esetet a tűzoltó vezető –, a bálázó viszont teljesen kiégett.
Nem véletlen tehát, hogy kiemelt figyelem jut az előzetes ellenőrzésekre az aratás megkezdése előtt a Jászságban. Hatósági célellenőrzést tartottak több terményszárító telepen, illetve mintegy hétszáz erőgépet ellenőriztek az elmúlt három hétben az úgynevezett tűzvédelmi műszaki szemlék alkalmával.
Időközben az árpa aratásával már végeztek is a gazdálkodók a kistérségben, a héten már a legtöbb helyen zajlik a búzaaratás, ami várhatóan július végéig kitart. A nagy munka idején, az egyes táblákon dolgozó gazdálkodók gépeit is hatósági célellenőrzéseknek vetik alá. Ebben a szezonban szerencsére még nem keletkezett tűz a betakarítással összefüggésben, remélik a szakemberek is, hogy az elkövetkezőkben sem kell ilyennel szembenézniük.
– A kánikulai időjárásban, a hőségriasztás idején még inkább oda kell figyelni a gépekre – mondta Fózer Tibor. – Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy a hét második felében ugyan valamivel alacsonyabb hőmérsékletet jósolnak a meteorológusok, de a napközbeni 30 fok is elég meleg ahhoz, hogy a hőséggel együtt járó veszélyhelyzetek ne szűnjenek meg. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy aszály ugyan még nincs, de a csapadékmentes időszakban a fellobbanó tűz gyors terjedésének is nagy az esélye. Ilyenkor nagyobb táblákon, csoportban dolgozó kombájnok mellé egy-egy tárcsával szerelt erőgépet is kivisznek, hogy baj esetén gyorsan körbetárcsázhassák a területet, segítve ezzel a tűzoltók munkáját és védve a még be nem takarított gabonát.
(szoljon.hu)