Növénytermesztés

Komárom-Esztergom megyében jó az őszi vetésűek állapota

Agrofórum Online

A mezőgazdászok és agrárvállalkozók most kezdik szemlézni a táblákat.

Ahogy visszahúzódott a hó, itt-ott tócsáktól csillog a határ. Az őszi vetésűek többsége, különösen a kalászosok egyelőre azért jól érzik magukat. A mezőgazdászok és agrárvállalkozók most kezdik szemlézni a táblákat.

„Ránézésre” még csend honol a határban. Hol zöldell, hol barnállik a föld. Ám, ahogy itt-ott a vetések közé „téved” a gazda, jócskát cuppanhat a lábbelije. Jelentős belvizekről szűkebb hazánkban ugyan nem beszélhetünk, de foltokban azért előfordul. A művelt területek és gyepek viszont több helyen is jócskán átnedvesedtek. A legtöbb járásban jól jönne egy kis szárító, langyos szél, tartósan száraz idő, hogy a talaj felszikkadjon.
A határszemle viszonylag kedvező képet mutat. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei szervezetének szakemberei gazdaszemmel járják szűkebb hazánk mezőgazdaságilag hasznosított területeit.

Az enyhe, csapadékos ősznek köszönhetően az ekkor elvetett növények megerősödve mentek a télbe. Félő volt ugyan, hogy egy hosszabb zimankó miatt megnő a fagykár veszélye, de a tél egy rövid periódusát leszámítva a hideg nem tett kárt a kultúrákban. Ráadásul „remek” hótakaró is védte a vetéseket. A csapadék azonban okozhat problémákat. A nedvességgel párhuzamosan a növényi kórokozók elszaporodása növelheti kártételük esélyét, nagyságát. Az már most látszik, hogy szükség lesz hathatós növényvédelmi beavatkozásra. Megyénkben az is elmondható, az időben magágyba „bújtatott” szemek (magok), jól teleltek és keltek. Megfelelő az őszi vetésűek állapota.

A komáromi járásban az őszi búza esetében – 10 ezer 800 hektárnyi – mindössze 47 hektár (ha) minősíthető átnedvesedettnek, és 14 belvízzel borítottnak. A körzetben alig haladja meg a 120 hektárt a vízzel érintett táblák nagysága.

A gyepek esetében még ennél is kedvezőbb a helyzet. Esztergomban és környékén hasonló talajátnedvesedés, illetve belvízborítottság tapasztalható. A kisbéri térségben, a tavaszi vetésterület 16 ezer hektárjából mintegy 245 hektárt érint az átnedvesedés. Tatabánya, Oroszlány és Tata agrárművelés alá vont földjeiből (gyep és kalászosok) több mint 180 hektárnyin belvizes és 835 hektárnyin átnedvesedett.

Mindezek dacára megjegyezhető, hogy Komárom-Esztergom megyében a belvíz nem jelentős, főleg belvízfoltok vannak elszórtan a mélyebb fekvésű területeken. Az átnedvesedett földek aránya viszonylag magas, ez jóval inkább megnehezíti a tavaszi munkálatokat.

Az is érzékelhető, hogy búzából erősebb volt a vetési kedv. Mintegy 5000 hektárral nagyobb területen termelnek kenyérgabonát a gazdák, mint 2013-ban. A repce, triticale és a rozs vetésterülete ellenben csökkent.
Talán furcsa, de az aktuális munkák között még meg kell említeni a maradék tengeri betakarítását, ahol a talaj már elbírja a kombájnokat. Apróbb földrészleteken, szinte minden járásban akad még lábon tengeri.

A „kötelező” feladatok sorában a fejtrágyázás említhető. A nitrátérzékeny területeken február közepétől ismét engedélyezett a kijuttatásuk. Itt-ott traktorok is pöfögnek, ekék hasítanak a talajba, ugyanis a szántás befejezése is aktualitás. A tavasziak, a kapások alá megkezdődhet a magágy előkészítése. A borsó vetése például a napokban indulhat. Ám akkora az átnedvesedett területek nagysága, hogy ez sok helyen egyelőre csak álom.

(kemma.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Színre lép az új generáció: Ascra Xpro

2019. január 16. 06:36

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászos gabona termesztés: változik (csökken!) a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is.

Syngenta kalászos genetikával a világ élvonalában

2018. augusztus 1. 07:39

A Syngenta elsősorban növényvédelmi termékeiről és napraforgó genetikájáról ismert. Azonban azt kevesen tudják, hogy az elmúlt néhány év során a kalászos genetikában is a világ vezető vállalatává lépett elő.

Fókuszáljunk a levélbetegségekre is…

2019. március 13. 12:09

Az enyhe téli időjárás, a némi hótakaró ellenére, országos viszonylatban, rendkívül vegyes képet mutatnak a kalászosok. Vannak jól telelt, erős állományok, de ugyanakkor találkozhatunk a késői vetés vagy őszi csapadékhiány miatt gyengébben fejlett állományokkal is. Nehéz feladat olyan technológiát ajánlani, amely minden területen egyformán sikeresen alkalmazható.

Egy kalászos gombaölő szer, ami eleget tesz a jelen és a jövő elvárásainak egyaránt

2020. május 5. 15:38

A KITE Zrt. évtizedek óta jelen van a magyar növényvédőszer-piacon és rendszeresen megújuló termékpalettát kínál partnereinek. A termékválaszték az új piaci igényeknek és lehetőségeknek megfelelően folyamatosan bővül. Tevékenységüket meghatározza az a törekvés, hogy kínálatukban saját márkás és ellenőrzött beszállítóktól származó, korszerű növényvédő szerek, és innovatív, komplex növényvédelmi megoldások egyaránt szerepeljenek.