Növénytermesztés

Korán jött: légköri aszály várható a hét közepétől

OMSz

A héten folytatódik a kora nyári idő sok napsütéssel, 30 fok körüli csúcsértékkel, de a nedves levegő átmenetileg kiszorul hazánk térségéből.

Ennek eredményeként a hét közepén a záporok, zivatarok esélye jelentősen csökken, ugyanakkor a hét vége felé ismét szórványosan valószínű csapadék. A keleties áramlással érkező száraz levegő miatt, elsősorban a hét közepén a legmelegebb órákban már légköri aszályra is számítani kell.

A vegetációs időszak ezen részén a legkritikusabb meteorológiai elem a mezőgazdaság számára a csapadék szokott lenni. Bár kisebb körzetekben több is hullott a tavasszal az átlagnál, de az ország döntő részén hiány mutatkozik. Az elmúlt 8-10 nap során az ország jelentős részén hullott számottevő csapadék, a mennyisége sokfelé meghaladta a 10-15 mm-t. Helyenként felhőszakadás is előfordult, akár 50 mm-t is meghaladó csapadékösszeggel, miközben egyes területek szinte teljesen kimaradtak. A legrosszabb a helyzet az ország középső sávjában, különösen Fejér és Tolna megye térségében, ahol az elmúlt két hónap során helyenként 30 mm eső sem esett.

A napi maximumok az elmúlt héten a pénteket leszámítva nyárias magasságokban, többnyire 25 fok fölött, sokfelé 30 fok közelében alakultak. A talaj fölső 20 cm-es rétege kisebb körzetekben telített, de az országban általában még tartalmaz elegendő nedvességet, ugyanakkor főleg az említett két megye térségében kritikusan száraz, főleg ezeken a területeken lenne hatalmas nagy szükség csapadékra. 50-100 cm-es mélységben továbbra is országszerte van nedvesség a talajokban. Folyó és állóvizeink (a fölső 1-2 m) hőmérséklete már 20 fok fölé emelkedett.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképen a zöld tömeg aránya országszerte magas. Ugyanakkor a változást mutató térkép szerint a növekedés sokfelé leállt, pl. az őszi búza és a repce zöld tömege sem növekszik már, azon a fenológiai fázison már túl járnak. Az anomália térkép alapján a sokéves átlag fölötti, vagyis az ilyenkor megszokottnál jóval fejlettebb a vegetáció, a hetek óta tartó nyári idő miatt előrébb tart a fejlődésben.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek országosan többnyire 370 és 450 foknap között járnak. A magasabb értékek a délkeleti országrészben jellemzőek. Ezek szerint jóval az átlag és a tavalyi értékek fölött járnak a hőösszegek, a hőösszeg növekedése pedig a következő 10 nap során is intenzív marad.

Az országban a szántóföldi növényeink közül a repce a magképződés, az őszi búza a virágzás vége felé, a kukorica 5-7 leveles, illetve 1 szárcsomós, a napraforgó pedig 6-8 leveles, illetve a szárnövekedés fenológiai állapotában van többnyire, illetve zajlik a szőlő virágzása. Az elmúlt időszak csapadékának hatására az állományok általában jól fejlődnek, de ezzel együtt a gyomok is. Ugyanakkor a középső területeken szárazság van, arrafelé különösen fontos lenne a további csapadék, de országos, áztató eső mindenhol jól jönne.

Az előttünk álló héten folytatódik a nyári idő, a hőmérséklet alig változik majd. A hét közepén csak néhol, a hét második felében már valamivel több helyen várhatók záporok, zivatarok. Területi átlagban a vasárnap estig várható összcsapadék jellemzően 5 mm alatt marad, inkább csak nyugaton és délen van esély ettől többre. A csapadék záporos jellege miatt nagy területi különbségek alakulnak majd ki. Míg egyes körzetek szinte teljesen ki is maradhatnak a csapadékból, egyes helyeken akár felhőszakadás is előfordulhat.

A meleg időben nagyon erős lesz a párolgás, így a héten a nedvesség fogyására kell számítani a talajban. Napközben többfelé megélénkül majd a keleties szél, zivatarok környezetében azonban átmenetileg viharossá fokozódik a légmozgás. A levegő nedvességtartalma napközben mindenhol 50% alá csökken, sőt a nyugati országrészt leszámítva keddtől szombatig a déli órákban légköri aszály várható, azaz 30% alá is leesik (30 Celsius fokos hőmérséklettel párosulva), ezekben az időszakokban egyes növényeken átmeneti levélhervadás valószínű.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

A vetőmagkínálat és fajtanemesítés az aszály tükrében

2019. január 18. 12:16

Az AGROmashEXPO-n január 25-én pénteken, 13.00 órai kezdettel a G pavilon fórum színpadán az Agrofórum szervezésében interaktív vetőmag fórumot tartunk.

Lehetővé válik az aszály elleni rendkívüli öntözési célú vízhasználat

2019. május 2. 08:15

A tavaszi szárazság miatti mezőgazdasági károk megelőzése, illetve mérséklése érdekében a kormány bevezeti a rendkívüli öntözési célú vízhasználatot a termelők számára.

Hamarosan indulhat az aszály-előrejelző rendszer

2018. március 21. 15:10

Az előrejelzés célja a mezőgazdasági károk megelőzése, évente ugyanis mintegy 50 milliárd forintos kár ered az aszályból.

Megérkezett a megoldás az aszály ellen

2020. május 14. 07:39

A NATURAMIN WSP a legmagasabb (80 %) tizenhét féle aminosav és (12,8 %) nitrogéntartalommal rendelkező biostimulátor. A NATURAMIN WSP kiválló kombinációs partnerei. Búzában : Naturamin + Hed-Land Zsémix. Kukoricában: Naturamin + Hed -Land Cinkmix. Napraforgóban: Naturamin + Hed -Land Bórmix.