Növénytermesztés

Öntözni vagy nem öntözni? –az űrből érkező segítség

Agrofórum Online

Hamarosan az űrből is segítségre számíthatnak a gazdák az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában.

A Nemzetközi Űrállomáshoz kapcsolt ECOSTRESS (ECOsystem Spaceborne Thermal Radiometer Experiment on Space Station) elnevezésű berendezés a növények vízhasználatára vonatkozó adatokat gyűjti a bolygónk felszínérő. Ezek felhasználásával több kérdésre is válasz adható:

  • Hogyan reagálnak a növények az aszályra?
  • Miként változik a nap folyamán a növények vízforgalma?
  • Csökkenthető-e a növények aszállyal szembeni kitettsége a monitoring tevékenység fokozásával?

Az ECOSTRESS program célja a növények hőmérsékletének precíz mérésével e kérdések megválaszolása. Mindennek a biofizikai alapja az, hogy amennyiben a növény számára elegendő víz áll rendelkezésre, úgy bizonyos mértékig szabályozni tudja a hőmérsékletét. Aszály estén – víz hiányában – a hőmérsékletemelkedést nem tudja ellensúlyozni. Az ECOSTRESS rendszere ezt méri. A kapott adatokból az űrből valaha készült legrészletesebb földfelszíni hőmérsékleti térkép készül, ami arra is alkalmas, hogy akár egyes szántóföldi egységekre szabottan lehet értékes információkhoz jutni. A NASA ECOSTRESS munkacsoportja a mérési eredmények alapján képezi az ESI indexet (Evaporative Stress Index), azt az aszálymutatót, amely a gazdálkodókat segíti az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában.

De hogyan is működik ez a berendezés? Az ECOSTRESS alapvetően a felszíni hőmérsékletet méri, ami a növények hőstresszével áll szoros összefüggésben, hiszen ezekből az adatokból meg lehet határozni azt, hogy a növény mennyi vizet használt fel. Tegyük fel, hogy két növényt vizsgálunk. Az egyiket öntözik a másikat nem. A vízzel ellátott egyed alacsonyabb hőmérsékletű lesz. Ha elegendő mennyiségű víz áll a növények rendelkezésére, kinyitják gázcserenyílásaikat, amelyeken keresztül felveszik a fotoszintézishez szükséges szén-dioxidot. Ez azzal jár, hogy a növény vizet veszít. A víz szűkében lévő növény a teljes kiszáradás megelőzése érdekében zárja a sztómáit, így próbálja megőrizni a maradék vizet. A vízvisszatartás idején a növény kevésbé képes lehűlni.

A rendszer a nap folyamán a Nemzetközi Űrállomás sajátos keringési pályájának köszönhetően többször, különböző időpontokban végez méréseket. Ez azért fontos, mert a növények életfolyamatai a nap folyamán változást mutatnak.

Az ECOSTRESS által gyűjtött hőmérsékleti adatok elemzéséből az evapotranszspiráció értéke (az a vízmennyiség, amely a Föld felszínéről és a növényekből párolog el) határozható meg. Ez az az adat, amely segíti a gazdákat az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában. Az evapotranszspiráció alapján meghatározható, hogy mennyi vízre van szükségük a növényeknek, illetve, következtetni lehet a várható aszályos periódusok kialakulására.

A mért adatok alapján megállapítható, hogy mennyi víz került a légkörbe, és ehhez mennyi energiára volt szükség. Világosan kirajzolódik, hogy mely növények hatékonyak a vízfelhasználásban, és melyek az aszálystressz által sújtottak. A kis méretű adatvételi egységek (kb. 21 m2) részletes megfigyelésre adnak lehetőséget. A témában információ a https://www.agronomy.org/science-news/houston-were-here-to-help-the-farmers és https://ecostress.jpl.nasa.gov/ weboldalon található.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Legyen saját fűszerkertünk - 2. rész

2019. május 14. 07:37

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben vagy konyhánkban? Mit kívánnak a gyönyörű virágokat hozó fűszernövények? Íme a zsálya, a borsikafű és a levendula!

Információ az egynyári öntözés engedélyezéséről

2018. április 24. 10:46

Egynyári öntözésre csak vízjogi üzemeltetési engedélyt kell kérni, létesítési engedélyt nem!

Több mint 3 milliárd forintból korszerűsítik a Derecskei-főcsatornát

2018. november 30. 09:02

A megújult és meghosszabbított csatorna segítségével kivédhetőbbek lesznek a szélsőséges meteorológiai hatások, ami növeli a versenyképességet az agrárszektorban.

Mi a különbség az egynyári és kétnyári dísznövények ültetésében és gondozásában?

2019. január 22. 09:55

Az egynyári és kétnyári dísznövények esetében az optimális ültetési körülmények és gondozási munkálatok különböznek. A cikkben áttekintjük az alapokat: mi a különbség az egyes csoportokba tartozó dísznövények között, mire érdemes figyelni az ültetésükkor és gondozásuk során, valamint milyen növényfajok és -fajták tartoznak ide.