Növénytermesztés

Öntözni vagy nem öntözni? –az űrből érkező segítség

Agrofórum Online

Hamarosan az űrből is segítségre számíthatnak a gazdák az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában.

A Nemzetközi Űrállomáshoz kapcsolt ECOSTRESS (ECOsystem Spaceborne Thermal Radiometer Experiment on Space Station) elnevezésű berendezés a növények vízhasználatára vonatkozó adatokat gyűjti a bolygónk felszínérő. Ezek felhasználásával több kérdésre is válasz adható:

  • Hogyan reagálnak a növények az aszályra?
  • Miként változik a nap folyamán a növények vízforgalma?
  • Csökkenthető-e a növények aszállyal szembeni kitettsége a monitoring tevékenység fokozásával?

Az ECOSTRESS program célja a növények hőmérsékletének precíz mérésével e kérdések megválaszolása. Mindennek a biofizikai alapja az, hogy amennyiben a növény számára elegendő víz áll rendelkezésre, úgy bizonyos mértékig szabályozni tudja a hőmérsékletét. Aszály estén – víz hiányában – a hőmérsékletemelkedést nem tudja ellensúlyozni. Az ECOSTRESS rendszere ezt méri. A kapott adatokból az űrből valaha készült legrészletesebb földfelszíni hőmérsékleti térkép készül, ami arra is alkalmas, hogy akár egyes szántóföldi egységekre szabottan lehet értékes információkhoz jutni. A NASA ECOSTRESS munkacsoportja a mérési eredmények alapján képezi az ESI indexet (Evaporative Stress Index), azt az aszálymutatót, amely a gazdálkodókat segíti az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában.

De hogyan is működik ez a berendezés? Az ECOSTRESS alapvetően a felszíni hőmérsékletet méri, ami a növények hőstresszével áll szoros összefüggésben, hiszen ezekből az adatokból meg lehet határozni azt, hogy a növény mennyi vizet használt fel. Tegyük fel, hogy két növényt vizsgálunk. Az egyiket öntözik a másikat nem. A vízzel ellátott egyed alacsonyabb hőmérsékletű lesz. Ha elegendő mennyiségű víz áll a növények rendelkezésére, kinyitják gázcserenyílásaikat, amelyeken keresztül felveszik a fotoszintézishez szükséges szén-dioxidot. Ez azzal jár, hogy a növény vizet veszít. A víz szűkében lévő növény a teljes kiszáradás megelőzése érdekében zárja a sztómáit, így próbálja megőrizni a maradék vizet. A vízvisszatartás idején a növény kevésbé képes lehűlni.

A rendszer a nap folyamán a Nemzetközi Űrállomás sajátos keringési pályájának köszönhetően többször, különböző időpontokban végez méréseket. Ez azért fontos, mert a növények életfolyamatai a nap folyamán változást mutatnak.

Az ECOSTRESS által gyűjtött hőmérsékleti adatok elemzéséből az evapotranszspiráció értéke (az a vízmennyiség, amely a Föld felszínéről és a növényekből párolog el) határozható meg. Ez az az adat, amely segíti a gazdákat az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában. Az evapotranszspiráció alapján meghatározható, hogy mennyi vízre van szükségük a növényeknek, illetve, következtetni lehet a várható aszályos periódusok kialakulására.

A mért adatok alapján megállapítható, hogy mennyi víz került a légkörbe, és ehhez mennyi energiára volt szükség. Világosan kirajzolódik, hogy mely növények hatékonyak a vízfelhasználásban, és melyek az aszálystressz által sújtottak. A kis méretű adatvételi egységek (kb. 21 m2) részletes megfigyelésre adnak lehetőséget. A témában információ a https://www.agronomy.org/science-news/houston-were-here-to-help-the-farmers és https://ecostress.jpl.nasa.gov/ weboldalon található.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Kulcskérdés a vízkészletek megőrzése és fejlesztése

2019. június 19. 16:33

Az országban 111 ezer hektárt öntöznek, jelenleg a művelt mezőgazdasági területek 1,7 százalékán folyik öntözéses gazdálkodás, az öntözött területek 80 százaléka szántóföldi művelés alatt áll.

Lehetővé válik az aszály elleni rendkívüli öntözési célú vízhasználat

2019. május 2. 08:15

A tavaszi szárazság miatti mezőgazdasági károk megelőzése, illetve mérséklése érdekében a kormány bevezeti a rendkívüli öntözési célú vízhasználatot a termelők számára.

Módosult a mezőgazdasági vízgazdálkodási felhívás

2018. december 18. 10:03

Több pontos is módosult a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése című pályázat (VP2-4.1.4-16). A támogatási kérelmek benyújtására 2020. augusztusig van lehetőség.

Wolfgang Kessler-díjat nyert a Szent István Egyetem fiatal kutatója

2019. október 10. 15:03

Napjainkban az agrárium egyik legnagyobb kihívása, hogy az időjárási viszonyok megváltozásával miként lehet optimalizálni az öntözővíz felhasználását.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420