Növénytermesztés

Ősszel elindulhat a magyar gyümölcsfajták exportja Ukrajnába

MTI

Akár már idén ősszel elindulhat a magyar gyümölcsfajták - facsemeték, termesztési technológia és szaktudás - exportja Ukrajnába a Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. (MKSZN) és az Ukrán Kertészeti Szövetség által aláírt kétoldalú megállapodás alapján - közölte az MKSZN kedden az MTI-vel.

Az őshonos magyar fajták forgalmazását végző vállalat a FÁK-országok és Tatárföld után ezentúl Ukrajnában is telepíthet majd magyar gyümölcsfajtákat, amelyek közül néhány bogyós gyümölcs már most nagyon népszerű keleti szomszédunknál – tájékoztat a közlemény.

A megállapodás az exportlehetőségeken túl kutatási együttműködésről, oktatási projektekről, termesztési-technológiák és certifikációs (tanúsítási) rendszer átadásáról, valamint egy Kárpátalja területén létrehozott faiskoláról is szól.

Az egyezmény mindkét fél számára kedvező: az ukrán kertészek megbízható, magas minőségű gyümölcsfajtákat és ezzel járó termesztési szaktanácsadást kapnak, és ezáltal jóval rövidebb idő alatt juthatnak certifikált, az unió területén ellenőrzött és elfogadott gyümölcsfajtákhoz, a magyar vállalat pedig tapasztalatcserét és exportlehetőséget lát az együttműködésben – írták.

Kasztovszky Zoltán, az MKSZN ügyvezető igazgatója a közleményben kiemelte: a magyar cégnek az is fontos, hogy a Kárpátalján élő magyarok is hozzájuthassanak a magyar gyümölcsfajtákhoz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Ellenzik az ukránok a termőföldeladás tilalmának feloldását

2019. október 9. 11:33

A megkérdezetteknek csupán a 19 százaléka támogatja a termőföld értékesítésének szabaddá tételét, amelyet mellesleg a Nemzetközi Valutalap (IMF), Ukrajna legnagyobb hitelezője is feltételül szabott Kijevnek már korábban a további kölcsönök folyósítása fejében.

A tavaszi vetések 96 százalékával végeztek Ukrajnában

2020. május 28. 08:47

A szaktárca várakozásai szerint Ukrajna 2020-as gabonatermése a 65-68 millió tonna közötti értékre eshet vissza, a 2019-es rekordot jelentő 75,1 millió tonnáról.

Jó állapotban vannak az ukrán termőföldek

2020. június 27. 16:17

A legtöbb tavaszi vetésű mezőgazdasági földterület jó vagy kielégítő állapotban van, mivel az ország nagy részében visszatért a melegebb időjárás.

Ukrajnában 60 millió tonna fölötti gabonatermést várnak

2018. július 4. 14:44

Idén, az UNIAN ukrán hírügynökség jelentése szerint, az előző évekhez képest korábban, már június 12-én megkezdődött az aratás Ukrajnában.