Növénytermesztés

Posztregisztrációs fajtakísérlet: díjat kaptak a legjobb kukoricafajták tulajdonosai

NAK

Hagyományteremtő jelleggel ünnepélyes keretek között ismerték el a kukorica posztregisztrációs fajtakísérletben legjobb eredményeket elérő fajták tulajdonosait. A kísérlet 2019-ben is folytatódik. A kukorica-eredménysor egyúttal ajánlati fajtalista is.

A tizenkét éve elindított kukorica posztregisztrációs fajtakísérleteket ebben az évben már a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködésben szervezte meg a Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Az eredményekről már korábban beszámoltunk, most a kísérletben legjobb eredményeket elérő cégeket díjazta a NAK, a GOSZ és a VSZT a 2019-es AGROmashEXPO keretében.

Zászlós Tibor, a NAK mezőgazdaságért felelős alelnöke és Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke köszöntőjükben hangsúlyozták, hogy a fajtakísérleti rendszer működtetésének célja, hogy az objektív eredmények birtokában a felhasználók kipróbált, megfelelő mennyiség és ismert minőség elérésére képes búza- és kukorica-növényfajták közül választhassanak. A kísérletek szakmai felügyeletét a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) biztosítja. A kilenctagú testületben a gazdálkodók, feldolgozók, kereskedők és fajtatulajdonosok egyaránt jelen vannak, így széles körű szakmai megalapozottsággal garantálják a kísérletek pártatlan és magas színvonalú kivitelezését.

A 2018-as kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet során a hibrideket a vetést megelőzően közjegyző jelenlétében kódolták a szervezők. Ezzel a lépéssel a kísérlet kivitelezői és értékelői teljes mértékben függetleníteni tudták magukat minden olyan körülménytől, amely akaratlanul is befolyásolhatta volna őket munkájukban. A visszakódolásra csak azután kerülhetett sor, miután a fajtatulajdonosokkal is egyeztetve minden vitás kérdést sikerült lezárni.

A kísérletekben 2018-tól számos újítást vezettek be. A megelőző években a fajták érésdinamikai vizsgálata mindössze néhány helyszínre korlátozódott. Idén az állami elismerés hatósági vizsgálataiban alkalmazott standard fajták kísérletbe állításával minden fajta esetén FAO-érték meghatározásra nyílt lehetőség. Kísérleti helyek a következők voltak (a NÉBIH telephelyei): Abaújszántó, Jánoshalma, Székkutas, Debrecen, Jászboldogháza, Szombathely, Eszterágpuszta, Mezőhegyes, Tordas, Iregszemcse, Nyíregyháza.

A vizsgált és megjelölt FAO-értékek az eltérő évjárati körülmények hatásaként természetesen eltérést mutathatnak az állami elismerésben hivatalosan deklarált, illetve a fajtatulajdonosok által közzétett és publikált értékektől. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jogszabályi felhatalmazás alapján a vizsgálati eredmények becsű módszer szerint értékelt listáját ajánlati fajtalistaként kezeli, és javasolja a hazai gabonatermesztők számára.

Mint Zászlós Tibor elmondta, a fajtakísérletben részt vevő őszi búzákat már elvetették, a 44 fajta kiértékelésére majd az aratás után kerül sor. Petőházi Tamás hozzátette, a kísérleti körbe az őszi káposztarepcét vonják be harmadikként.

A kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet legjobbjai éréscsoportonként:

– Korai fajtacsoport: I. helyezett P9363, II. helyezett Replik, III. helyezett P9415
– Középérésű fajtacsoport: I. helyezett P0023, II. helyezett KWS Kashmir, III. helyezett DKC4943
– Késői fajtacsoport: I. helyezett DKC5685, II. helyezett P0216, III. helyezett P9911

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Osztozunk a kockázatvállalásban - AgriClime időjárási garancia a Syngenta termékekre

2020. április 17. 07:30

Fel kell hagynunk a tradíciókra alapozott termesztéssel és nagyobb tudatossággal kell a kukorica termesztés minden elemét tervezni és kivitelezni. Azonban még így is előfordulhat, hogy a nyári csapadékhiány és a forró napok veszélyeztetik a kukoricatermesztésbe fektetett erőforrásainkat.

A vetési munkák majdnem 60 százalékát végezték el idáig

2020. május 11. 14:03

A gabonafélék 54 százalékát vetették el a jelentés napjáig, a tavaszi búza és a tavaszi árpa vetése 97-99 százalékon állt, a zab vetése pedig 94 százalékon.

Magukra találtak a gabonaárak

2020. március 20. 07:33

A kukorica ára 3 és fél éves mélypontról pattant fel, ahova az üzemanyagok iránti kereslet csökkenése miatt került az etanolpiaci kitettsége miatt.

Vegyesen alakultak a múlt heti agrártermék-árak

2020. július 20. 08:03

Nagy zuhanáson van túl a zab és a rizs ára, előbbi 18,3, utóbbi 26,9 százalékkal csökkent az Investing adatai szerint.