Növénytermesztés

Uniós szintű jogszabály és nemzeti talajvédelmi stratégia megalkotását sürgetik

Agrofórum Online

Az egyre fogyatkozó termőföldjeink és talajaink további pusztulásának megakadályozására uniós szintű jogszabály és nemzeti talajvédelmi stratégia megalkotását szorgalmazták.

Az egyre fogyatkozó termőföldjeink és talajaink további pusztulásának megakadályozására uniós szintű jogszabály és nemzeti talajvédelmi stratégia megalkotását szorgalmazta Szabó Marcel, a jövő nemzedékek szószólója, valamint a Magyar Természetvédők Szövetsége.

A termőtalaj az egyik legfontosabb globális és lokális stratégiai erőforrásunk. Ezen terem meg az élelmünk, ez a biológiai sokféleség megőrzésének és a földből élők megélhetésének is az alapja. Fontosságának ellenére az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb mértékben vontak ki a termőföldeket a művelésből. Bevásárlóközpontok, logisztikai központok, ipari parkok, autópályák és egyéb beruházások miatt mind több termőföldet építenek be hazánkban is. Ezzel az úgynevezett zöldmezős beruházással párhuzamosan, az intenzív mezőgazdasági művelés következtében a megmaradt termőtalajaink is nagyságrendekkel gyorsabban pusztulnak, mint amennyi idő a talaj megújulásához szükséges lenne.

Ehhez járul az is, hogy a biomassza egyre nagyobb részét elégetjük. Mindezt tudjuk, és még sincs uniós szintű jogszabály, amelyet kifejezetten a termőtalajaink védelmére alkottak volna meg, és hazánknak sincs talajvédelmi stratégiája – hangzott el november 24-én, „A termőtalaj, a termőföld védelmének aktuális kérdései” című konferencián, amelyet az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala és a Magyar Természetvédők Szövetsége szervezett.

Szabó Marcel, a jövő nemzedékek szószólója a jövő nemzedékek és a talaj kapcsolatáról beszélt. Hangsúlyozta, hogy a talaj nem helyettesíthető, helyhez kötött érték. Olyan vagyon, melynek gazdasági értékelése nem tükrözi természeti értékét, a talajfunkciók ellátásához nélkülözhetetlen élővilágát. Kiemelte, hogy a talajvagyonhoz nem csak a mezőgazdasági termőterületek, az erdők, a természeti területek, hanem a városok talaja is hozzá tartozik. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Alaptörvényből fakadóan a talaj védelme, fenntartása és megőrzése a jövő számára mindenki kötelessége.

– A talajaink pusztulása, valamint a termőföldek tönkretétele más gazdasági célból nemcsak hazánkban probléma, hanem globális jelenség. A fejlődő országokban rengeteg termőföldet, termőtalajt tesznek tönkre a sokszor hatalmas bányászati, illetve kőolajkitermelő beruházások, valamint agroüzemanyag célú olajpálma ültetvények létesítése során – hangsúlyozta Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője.

Elhangzott, hogy az Európai Unióban még nincs olyan jogszabály, amely uniós szinten megvédené a talajt, termőföldet. Ezért 400 európai civil szervezet fogott össze a People4Soil (Emberek a talajért) európai polgári kezdeményezés keretében, amely szorgalmazza, hogy szülessen meg egy ilyen talaj- és termőföldvédelmi uniós jogszabály.

(MTVSZ/NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Mindent a téltemetőről

2020. február 15. 04:39

„Ha a télike virágzik, a kikelet érkezik” – mit érdemes tudnunk hazánk egyik legkorábban virágzó évelő növényéről, ami szó szerint bearanyozza az erdők talaját? Ismerjük meg a téltemetőt!

Trendek a talajművelésben - Agritechnica 2019

2020. február 6. 12:02

A talajművelési technológiákat befolyásoló hatások közül az utóbbi időben meghatározó szerepet játszik növényvédő szerekkel kapcsolatos helyzet alakulása.

Fontos a megfelelő talajvédelmi szakértő kiválasztása

2019. május 7. 13:33

A talajvédelmi szakértői tevékenység folytatásának részletes feltételeiről szóló rendelet értelmében a talajvédelmi szakértőnek legalább 3 évente elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtó szakmai továbbképzésen kell részt vennie.

Egyenletes talajfelszín lazítás után?!

2020. augusztus 25. 05:47

Az egyes szerszámok hatását és a lazítás követelmény rendszerét összevetve felmerül a kérdés vajon a kis szögek milyen lazítóhatásra képesek, milyen mértékben tudják a talaj pórustérfogatát növelni?