Növénytermesztés

Van még tartalék a magyar napraforgóban

Syngenta

Bár tavaly világszinten 2 millió tonnával, 45 millió tonnára csökkent a napraforgó betakarított mennyisége, továbbra is élénk a kereslet a 2013 óta folyamatosan emelkedő vetésterületű növény iránt.

A magyar gazdák az elmúlt évben is kiválóan teljesítettek: 2,84 tonnás hektáronkénti termésátlaguk minden idők második legjobb eredménye. A piaci folyamatok mellett a folyamatosan fejlesztett hibridek és növényvédelmi megoldások kedvező pozíciókat kínálnak erre az évre is, áll a napraforgó piacvezető Syngenta prognózisában.

Az elmúlt négy év igen eredményes volt Magyarországon a napraforgó termesztése szempontjából: 2014-ben 1,56, 2015-ben 1,53 millió tonnát takarítottak be. A 2016-os év pedig a szektor történetének új rekordját hozta: 1,89 millió tonnás termésmennyiség mellett elért csaknem 3 tonnás hektáronkénti termésátlag világrekord. Világviszonylatban a betakarított átlag 1,7 tonna volt hektáronként. 2017-ben Magyarországon 658 ezer hektáron termesztettek napraforgót, a terület több mint felén, 55 százalékán Syngenta hibrideket vetettek, a cég így megerősítette piacvezető pozícióját.

2017-ben a Fekete-tengeri régió maradt a világ napraforgó termelésének központja. A világelső Ukrajnában 23,24 millió tonna termett, 2,92 millió tonnával kevesebb, mint 2016-ban. Oroszország 10,3 millió tonnát realizált, viszont egy hektárról mindössze 1,53 tonnát takarítottak be. Argentínában viszont nőtt a termőterület, a dél-amerikai országban 12 százalékkal többet, 3,8 millió tonnát takaríthattak be az argentin gazdák. Kína, a negyedik legnagyobb napraforgó termelő szintén javított eredményein: a 3 millió tonnás termés 7 százalékkal volt több az előző évinél. A prognózisok szerint idén mintegy 49 millió tonnás lesz világ napraforgó termelése.

A tavaly realizált 2,84 tonna hektáronkénti termésátlag minden idők második legjobb eredménye, a világpiaci átlag 1,9 tonna volt. Világszinten a magyar gazdálkodók termesztik leghatékonyabb szinten a napraforgót

– mondta Vajda Beáta, a Syngenta marketingvezetője. – Kedvező helyzetben várjuk az idei évet is. A jövedelmező gazdálkodáshoz továbbra is pontos és körültekintő technológiákra lesz szükség. Idén az elmúlt évekhez hasonló vetésterületet várunk, viszont bízunk benne, hogy kiegyenlítettebbek lesznek a termésátlagok az ország teljes területén, hiszen, ha kedvezőek lesznek az időjárási körülmények, akkor újabb rekordok is születhetnek, mivel már most is vannak olyan hibridjeink, amelyek 5 tonnát produkáltak hektáronként nagy-üzemi körülmények között.

A világpiaci folyamatok kedveznek a magyar napraforgó termesztésnek, a magasolajsavas szegmens-ben is komoly lehetőségek vannak. A hazai vetésterületből egyre növekvő részt hasít ki a magasolajsavas napraforgó, amely 2017-ben a termőterület valamivel több, mint 15 százalékát tette ki. Termesztésük extra pénzügyi ráfordítást nem igényel, a gazdálkodóknak arra kell ügyelni, hogy a vetésnél, betakarításnál, szárításnál, illetve a raktározásnál kerüljék a hagyományos napraforgóval való keveredést. A magasolajsavas napraforgóból készült olaj magasabb hőstabilitással bír, tovább eltartható, az ilyen típusú olajjal készített ételek egészségesebbek a pálmaolajhoz képest. Utóbbi megítélése ma már egyértelműen rossz.

Az elmúlt időszakban nagyon erős érdekek mozdultak meg a pálmaolaj kitiltása érdekében az Európai Unióból. A pálmaolajat az afrikai olajpálma gyümölcséből készítik emberi fogyasztásra is. Egyebek mellett Afrikában, Ázsiában, Észak-Amerikában és Dél-Amerikában is termesztik, a legnagyobb exportőr Indonézia és Malajzia. Az Európai Unióban szavazásra vár, hogy 2021-től ne lehessen pálmaolajat használni az üzemanyagokban, az előrejelzések szerint ez után az élelmiszeripari felhasználás betiltása következhet, amely egyebek mellett a napraforgót is tovább erősítheti hosszabb távon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Kalászos Start csomag – az integrált megoldás

2020. március 13. 13:44

Az idei szezonban ismét a termelők rendelkezésre áll a Syngenta integrált kalászos csomagajánlata Kalászos Start csomag néven. A kiváló ár-érték arányú csomagot elsősorban a búzatermesztő szakemberek figyelmébe ajánljuk. A kedvező hektárköltségű csomagban szinte minden a tavaszi szezonban problémát okozó problémára találunk hatékony megoldást: így a kalászosok gombás eredetű betegségeinek megakadályozására, a nehezen irtható gyomfajok kiiktatására és a rovarkártevők ellen is védelmet biztosíthatunk kalászos tábláinknak.

Jól szerepelt a tavalyi évjárat a XIX. Országos Syngenta Borversenyen

2020. március 6. 08:02

A szőlészetileg nehéz év ellenére sokan neveztek és kifejezetten jó eredményeket értek el a 2019-es borokkal.

Talajlakó kártevők elleni védekezés a neonikotinoidok kivonása után

2020. március 13. 10:50

A 2019-es év meglepetés kártevője a drótféreg volt.

Amistar SUN – Garancia a nyereséges napraforgó termesztéshez

2019. május 13. 10:50

Magyarország napraforgó termesztése világviszonylatban kiemelkedő. Tanúsítja ezt a 2018-ban elért 3,002 t/ha-os országos termésátlag, aminek alapja a termelők által alkalmazott intenzív termesztéstechnológia és szakmai tudás.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420