Növénytermesztés

Van olyan repce hibrid, amely kevésbé fogékony a repcetermesztést befolyásoló legfőbb kártevőre

Agrofórum Online

A nagy repcebolha (Psylloides chrysocephala L.) az egyik fő kártevő, amely befolyásolja a repcetermesztést Európában. Ez jelentős hozamveszteséget vagy akár teljes terméskiesést is okozhat.

2020 júniusában a neves francia kutatóintézet, a Terres Inovia közzétett egy független tanulmányt, amely bizonyítja, hogy a FELICIANO KWS repce hibrid kevésbé érzékeny a nagy repcebolha káros lárváira. A vizsgálat egyértelmű korrelációt mutatott a fajta és a lárvafertőzés mértéke között.

Az intézet közzétette a jelenlegi eredményeket, amelyet 11 helyszínen végzett Franciaországban különböző nemesítőházaktól származó 18 repce hibrid bevonásával. A vizsgálat a nagy repcebolha lárvafertőzését vizsgálta. Az eredmény: A FELICIANO KWS szára lényegesen kevesebb lárvát mutatott, mint a többi 18 vizsgált fajta. A statisztikai elemzések kimutatták, hogy a fajta szignifikánsan befolyásolta a lárvák mennyiségét.

„Úgy tűnik, hogy a nagy repcebolha előnyben részesít bizonyos fajtákat, míg másokat elkerül”

– magyarázza Anne-Kathrin Schulz, a KWS nemzetközi portfóliómenedzsere. „Nagy örömünkre szolgál, hogy a tanulmány kimutatta, a FELICIANO KWS kivételesen jól teljesít más fajtákhoz és hibridekhez képest, és ezért saját osztályt képvisel, amikor a nagy repcebolha kártételről és az ellene való küzdelemről van szó.”

Eddig a nagy repcebolha lárvái ellen rovarölőszerekkel lehetett harcolni. Egy bizonyos kármérték elérése után muszáj lépéseket tenni: gyengébb állományban növényenként min. három, erősebb állományban min. öt lárva megjelenése esetén. „Általában kimondható, hogy a FELICIANO KWS egyáltalán nem érte el ezt a kármértéket, még gyengébb állományokban is csak a határérték közelében volt.  A kár küszöbértékek alapján kijelenthető, hogy a rovarölőszeres kezelések mértéke csökkenthető a FELICIANO KWS esetében.” – mondja Schulz. „Ez jelentős hozzájárulást jelent a mezőgazdaság fenntarthatóbb megközelítéséhez, valamint lehetőséget ad a mezőgazdasági termelők számára a költségek csökkentésére.”

Fotó: KWS

Növekvő fertőzöttségi szint Európában

A nagy repcebolha és lárvái által okozott kár a repce állományban jelentős. A lárvák tavasszal táplálkoznak a növények szárain, csökkentve ezzel a potenciális hozamot. A kifejlett egyedek ezzel szemben már ősszel elkezdik fogyasztani a repce növényi részeit, ami néha teljes terméskiesést is eredményezhet. A fertőzési szintek és mértékek évről évre ingadoznak, azonban a neonikotinoid hatóanyag uniós országokban történő betiltásával a nagy repcebolhák által okozott kár a jövőben várhatóan még inkább növekedni fog. Az elsősorban Európában érintett régiók közé tartozik Franciaország és Anglia, valamint Kelet- és Délkelet-Európa. „A FELICIANO KWS már köztermesztésben van Franciaországban. Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, valamint Délkelet-Európában is megtörténtek az első eladások.” – mondja Schulz. „Angliában valószínűleg 2021-ben kezdjük el a hibrid értékesítését. Ez azt jelenti, hogy a leginkább érintett régiókban a FELICIANO KWS már elérhető a mezőgazdasági termelők számára.”

FELICIANO KWS: Új rezisztencia gén a fóma ellen

Amellett, hogy a FELICIANO KWS hibrid kevésbé fogékony a nagy repcebolhára, egy új fóma elleni rezisztencia génnel (RLMS) is rendelkezik. A fóma széles körben elterjedt, és a fertőzés jelentős hozamveszteséghez vezethet a repcetermesztésben. Sok, évek óta használatban lévő jól ismert rezisztencia gén már nem nyújt elegendő védelmet. Ezzel

szemben a KWS új genetikája a legnagyobb védelmet nyújtja az új fóma törzsek ellen. Schultz kifejti: „A fóma rezisztenciát kifejezetten a FELICIANO KWS-be integrálták konvencionális nemesítési és szelekciós módszerek alkalmazásával. A hibrid nagy repcebolhára való korlátozott érzékenysége növeli a FELICIANO KWS hozzáadott értékét, mivel a repce növényeket leginkább érintő két elsődleges kártevővel szemben ellenáll.”

További információk a Terres Inovia tanulmányról:

https://www.terresinovia.fr/-/caracterisation-des-varietes-vis-à-vis-de-la-vigueur-et-des-ravageurs-ou-en-sont-les-travaux-de-l-institut

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Jobb búzatermést várnak Ukrajnában

2020. augusztus 7. 08:19

Chicagóban a búza ára 1,4 százalékkal csökkent. A kukorica kurzusa enyhén, 0,1 százalékkal emelkedett. A szójabab 0,2, a repce pedig 0,5 százalékot vesztett értékéből az Egyesült Államokban.

Az exportadatokra vár az agrárpiac

2020. szeptember 10. 05:53

A párizsi árutőzsdén sem volt határozott iránya a kereskedésnek. A kukorica és a takarmánybúza ugyan drágább lett, de a repce kurzusa csökkent.

Hat hetes csúcson is járt a szójabab árjegyzése

2020. március 4. 07:47

A szójabab ára a tonnánkénti 332,25 dolláros szintre került, de korábban ennél magasabb szinten is kötöttek üzletet.

Repce helyzetkép és aktualitások október végén

2018. október 31. 11:08

Az őszi regulátoros kezelés mellé érdemes levéltrágyát is keverni. Nehéz fejlődési körülmények esetén ősszel kimondottan ajánlott a kén, a bór, a cink, a mangán és a molibdén kijuttatása