Növénytermesztés

Vérszegény vetések, pangó piacok – TERKA információk

Agrofórum Online

Május elején az országot járva vegyes kép tárul elénk. Az őszi vetésű növények gyengélkednek, akárcsak a terménypiac. A tavasziak nehezen kelnek ugyan, de a kilátásaik még nem reménytelenek.

Május elején az országot járva vegyes kép tárul elénk. Az őszi vetésű növények gyengélkednek, akárcsak a terménypiac. A tavasziak nehezen kelnek ugyan, de a kilátásaik még nem reménytelenek. A nyomtatott Agrofórum szaklap rendszeresen közöl TERKA információkat. Hogy ez mi fán terem, most megtudhatja.

A TERKA egy tizennyolc éve együtt gondolkodó, elismerten magas szinten gazdálkodó szakemberekből szerveződött gazdafórum. Tagjai havonta egyszer találkoznak – mindig más a házigazda –, hogy kicseréljék gondolataikat a növények állapotáról, az alkalmazott agrotechnikai módszerekről és a terménypiac állásáról. Esetenként meghívnak egy-egy szakmai témában országosan elismert szakembert, kutatót, minisztériumi vezetők, cég képviselőt, hogy ismereteiket ezzel is gyarapítsák, illetve elmondják gondjaikat, amelyekre megoldást várnak a specialistáktól.


A TERKA-n résztvevő Adamások

A lényeg: ez egy interaktív módon működő, önkéntes szakmai szerveződés, 5 dunántúli megyéből verbuválódott, jelentős területen gazdálkodó, zömmel gazdasági társaságokat reprezentáló döntéshozók a résztvevői; mintegy harminc fő.


A szakemberek egy csoportja

Egy évtizede tisztelt meg az ötletgazda, Dr. Csíbor István azzal, hogy rendszeresen meghívott az összejövetelekre. Innen eredeztethető, hogy az utóbbi években beszámol az ott elhangzottakról, valamennyiünk okulására, az Agrofórum hasábjain. Állítom: Az általuk megfogalmazott vélemények legalább olyan hitelesek, mint az a szaklap, amely ezekről tudósít… Ezen tájékoztató után lássuk a lényeget!


Az asztal másik oldala

Az a vegyes kép, amit a határt és az országot járva látunk, milyen terméskilátásokat sejtet? – kérdeztem a gazdákat.

A válasz: gyenge-közepes, közepes, jó-közepes. Ennél vérmesebb reményekre senki nem ragadtatta magát. (Lényegében ezt mondta Czerván György államtitkár úr is, amit a rádióban hallottam 8-dikán estefelé Kecskemétről távozóban. Hogy mi okból voltam ott, arról egy másik tudósításban fogok beszámolni, nevezetesen a Kárpát-haza konferenciáról)


Elvirágzott gyenge repce

Az őszi árpák ritkák, a kalászok sem fejlődtek ki, mindenütt olyan méretűre, amitől elfogadható termés várható. Talán 3-4 t/ha meglesz – úgy átlagban. A repcék már zömében elvirágoztak. Kevés az elágazás és a „gatyakötést” is alig hagyta el a magasságuk. Ritka, ahol mellközépig ér. Jó, ha 3 t/ha-os terméssel számolhatnak a jobb termelők. A búzák most kezdenek kalászolni, legalábbis a korai fajták. Itt még reménykedhetünk, de a két hónapja tartó szárazság óvatosságra int.


Egyenetlen visszamaradt búza

A tavaszi vetésűek most kelnek, vagy már sorolnak, és kínlódnak. A gyomirtással is baj lehet. A preemergens kezelés úgy tűnik pénzkidobás volt. De ki tudhatja előre? – vonogatják vállukat a szakemberek. A pocok körüli „hisztéria” lecsengőben van.

A terménypiacról: Stagnál. Nem keresik a terményeket, az ótermésűeknek nincs ára, illetve szégyenletesen alacsonyak a felvásárlók által kínált árak, így mindenki inkább tartalékol, ha nincs rászorulva az értékesítésre – bármi áron.


Vékonyka és ritka árpa

Most olyan lélektani állapot van, hogy mindenki kivár, mert nem lehet (nem érdemes) 40-el kezdődő árnál a búzát, 30-al kezdődőnél a kukoricát eladni. Ha a raktárkapacitás nem szorít, akkor várni kell, és bízni abban, hogy előbb-utóbb csak megjön az az aranyat érő májusi eső.

(Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Öt hónapos csúcson a kukorica ára a német sertéspestis miatt

2020. szeptember 11. 05:57

Európában a vevők kerültek fölénybe, de árnyalta a képet, hogy a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza drágulásának ellenére csökkent a repce ára.

Nem halogatható a regulátorozás a repcében!

2019. október 29. 11:17

A repcék többsége már elérte a 7-8 leveles állapotot, így már nem halogatható a regulátorozás. Le kell lassítani a további intenzív növekedést, inkább a gyökérnyak erősödjön a továbbiakban.

Újabb mínuszos nap a gabonapiacokon

2020. április 16. 08:02

A kukorica a legközelebbi, a júniusi határidő tartotta értékét és tonnánként 163 eurós szintre került a kurzus. A következő két határidőnél mind a négy fontos agrártermék ára csökkent Párizsban.

Egy hónapos csúcson a búza ára

2020. március 24. 08:47

Európában jó napja volt az eladóknak a párizsi árutőzsdén, hiszen zömmel emelkedtek az árak. A malmi búza kurzusa látványosan 5,25 euróval a tonnánkénti 196,5 euróra lőtt ki.