Növényvédelem

A gabonalisztharmat életciklusának hiányzó láncszeme

Agrofórum Online

Az ivaros úton képződő spórákkal történő fertőzés folyamatát mindeddig nem sikerült közvetlenül megfigyelni.

A kalászos gabonaféléket megbetegítő lisztharmatgombák életciklusának egyik fontos lépését, az ivaros úton képződő spórákkal történő fertőzés folyamatát mindeddig nem sikerült közvetlenül megfigyelni, jóllehet ezek a kórokozók régóta a kutatások kereszttüzében állnak. Az áttörést az MTA Agrártudományi Kutatóközpont (MTA ATK) munkatársai érték el, többek között az akadémiai kutatási infrastruktúra fejlesztése keretében beszerzett egyik nagyműszer segítségével.

A lisztharmatgombák több mint tízezer vadon élő és termesztett növényfajt megbetegítő, jelentős növénykórokozók, amelyek közül egyesek, pl. a kalászos gabonaféléket és a szőlőt megbetegítő fajok évről évre komoly gazdasági károkat okoznak.

A betegségre fogékony búza- és árpafajtákat megfertőző Blumeria graminis lisztharmatgomba nemzetközi szinten a legjobban kutatott faj, már több törzsének teljes genomját alaposan feltárták. Ennek ellenére, meglepő módon, életciklusának egyik fontos részlete mindeddig ismeretlen volt. Az elsődleges fertőzések a szántóföldeken világszerte mindenütt az ivaros úton képződött, ún. aszkospórák kiszóródásával indulnak – ezek a spórák megtelepednek a fiatal búzanövények levelein, ahol csíráznak, majd behatolnak a növények bőrszövetébe, megindítva a kórfolyamatot.


Búzalevelet fertőző lisztharmat-aszkospóra konfokális mikroszkóppal nézve

„Közvetett úton mindez már régóta ismert, azonban konkrétan az aszkospórák csírázását, majd ezt követően a búzalevelek megfertőzését eddig még senkinek sem sikerült megfigyelnie és jellemeznie” – mondta el Kiss Levente, az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének igazgatója, a kutatás vezetője. Az MTA ATK hat munkatársából álló csoport speciális laboratóriumi körülmények között mintegy 200 alkalommal követte nyomon ezt a különleges fertőzési folyamatot. A kutatók munkájuk során többek között azt a konfokális pásztázó mikroszkópot használták, amelyet a kutatóközpont az akadémiai kutatási infrastruktúra fejlesztésére 2012-ben kiírt pályázaton szerzett be. Ennek segítségével minden eddiginél jobb felbontásban és minőségben sikerült tanulmányozni a betegség kialakulásának kezdeti lépéseit, ily módon megfejtve a búzalisztharmat aszkospórás fertőzési folyamatának számos részletkérdését. Az eredményeket a rangos Phytopathology folyóiratban közölték a magyar kutatók.

A publikáció IDE kattintva olvasható.

(MTA)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Most erre van szükség: azonnal felvehető nitrogén

2020. április 27. 16:42

Az intenzív növekedési szakaszban a kalászosok számára nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű felvehető nitrogén!

Problémás évkezdet a mezőgazdaságban: reped a cseresznye, alig lesz meggy

2019. június 7. 09:28

A rendkívül hideg május és a hosszú szárazság után megérkező hektikus csapadék sajnos nem tett jót sem a szántóföldi, sem a kertészeti kultúráknak. Általános megfigyelés, hogy a tavalyihoz képest 2-3 héttel, az átlaghoz képest 1-2 héttel van lemaradva a természet.

Az idei kalászos szezon messze elmaradt az ideálistól – elég, ha csak az idei év első négy hónapját vesszük górcső alá a lehullott csapadék tekintetében

2020. július 1. 10:18

Az időjárás az elmúlt években egyre hektikusabbá vált, egyre többször találkozunk aszály miatt bekövetkező károkkal. Ezek mérséklésében komoly szerepet játszik a terület adottságainak megfelelő agrotechnika, és a fajta/hibrid kiválasztása.

Rejtélyes tünetek a kalászos növények levelein

2019. április 11. 14:34

Már az őszi gabonák vetésekor is csapadékhiány volt a földeken, a vetés se ideális talajállapotban történt, és ez hatással volt a növények kelésére, kezdeti fejlődésére. A téli csapadék mennyisége nem pótolta a talajból hiányzó vízkészletet. Az őszi-téli időszak szokásos nitrogénmennyiségének 50-60 %-át vették csak fel az első fejtrágya előtti időszakban a növények.