Növényvédelem

A gomba, amely az árpa fenntartható termesztését segítheti

Agrofórum Online

A dublini Trinity Collage botanikusai egy olyan hasznos gombafaj előfordulásáról számoltak be, mely árpa környezetbarát, fenntartható termesztését segítheti.

Az árpa a világ negyedik legfontosabb gabonanövénye. A dublini Trinity Collage botanikusai egy olyan hasznos gombafaj előfordulásáról számoltak be, mely e nélkülözhetetlen kalászos környezetbarát, fenntartható termesztését segítheti. Jelenléte a termesztett növény számára kettős haszonnal jár: egyrészről megvédi a patogén gombáktól, másrészről kedvezőtlen környezeti körülmények kialakulása esetén javítja az életkilátásait. Csírafertőző, maggal terjedő, talajból fertőző betegségek ellen jelent védelmet, emiatt kevesebb környezetterhelő kemikália alkalmazása válik szükségessé.

A laboratóriumi vizsgálatok szimbionta kapcsolatot feltételeznek az árpa és az endofita gombafaj között. Ez a mikroorganizmus természetes körülmények között előfordul a termőtalajokban, az árpa emberi közreműködés nélkül is kapcsolatba kerülhet vele. Erre azonban viszonylag kicsi az esély, mert nagyobb távolságra történő terjedésre gyakorlatilag nem képes, valamint az élőhelyét veszélyeztető vetésváltás és a növényvédőszer-használat jelentette káros hatások tovább csökkentik annak valószínűségét, hogy spontán módon létrejöjjön e két szervezet között a szimbiotikus kapcsolat. A Trinity Collage kutatói ezért olyan megoldást keresnek, ahol az árpa oltásával biztosítható lenne a gomba jelenléte. Pillanatnyilag még csak laboratóriumban zajlanak a vizsgálatok, kérdés azonban, hogy szántóföldi körülmények között is megismételhetőek lesznek-e az eredmények.

A téma jelentőségét az húzza alá, hogy napjaink és a jövő agráriuma számára a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy úgy kell minél több élelmiszert előállítani, hogy közben a fenntartható gazdálkodás kritériumainak egyre nagyobb mértékben kell megfelelni. A természetben előforduló endofita gombákban hatalmas lehetőség rejlik, hiszen használatukkal csökkenthető a növénytermesztés különböző kemikáliáktól való függése. A dublini kutatócsoport célja tehát az előzetes, bíztató laboratóriumi kísérletek szántóföldi kiterjesztése, majd a gazdák számára alkalmazható innovatív technológiai megoldások kifejlesztése – olvasható a http://www.farming.co.uk/news/article/10979 című weboldalon.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Vetőmag Szövetség: nem lesz hiány tavaszi kalászos vetőmagból

2020. február 5. 07:36

A szervezet idén is közzéteszi a tavaszi árpa, valamint a tavaszi zab II. szaporulati fokú vetőmagjaira a tájékoztató árat, amely egységesen nettó 105.000 forint tonnánként.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

Nem állt meg a gabonaárak esése

2020. január 31. 05:47

A koronavírus terjedése miatt komoly kétségek merültek fel a a kínai importkereslettel kapcsolatban. Emiatt már egymás után nyolc kereskedési napon is csökkent a szójabab ára.

Mit várhatunk a nyári betakarítású növényektől?

2018. június 29. 07:35

Néhány esetben kevesebbet, mint az elmúlt évben, mondta Feldman Zsolt államtitkár, az Aratási Koordinációs Bizottság ülése után az Agrárminisztériumban.