Növényvédelem

A gyepi hangya meglepő, hangsúlyos kártétele őszi káposztarepcében

Agrofórum Online

A Somogy megyei Inke területének határában található, kelő, pár leveles repcetábla bejárása során meglepő, korábban nem tapasztalt kárképpel szembesültünk.

A Somogy megyei Inke területének határában található, kelő, pár leveles repcetábla bejárása során meglepő, korábban nem tapasztalt kárképpel szembesültünk. A 17 hektáros területen az állomány egészét érintő növény pusztulás nyomai voltak felfedezhetők. A fiatal, pár leveles repce növények kidőlve hevertek a talajon (1. kép). Felületesen megvizsgálva, a kárképek először a talajlakók jelenlétére utaltak, melyek a földalatti, vagy közvetlenül a gyökérnyaki részek meg- és átrágásával a fejlődő repce kidőlését okozzák. A főként gyökérnyakban sérült növények nagy száma kifejezetten drótféreg jelenlétét feltételezte (2. kép).

A károsított növényeket kihúzva, a növénnyel érintkező talajrészeket közelebbről átvizsgálva a talajlakók jelenlétére utaló konkrétabb nyomok viszont már nem voltak felfedezhetők. Rövid keresgélést követően egyértelműen fény derült tettesre. A növényeken táplálkozva a gyepi hangya (Tetramorium caespitum) több károsító példányát sikerült felfedezni (3., 4. kép).

A faj magyarországi kártétele Jablonowski (1906) és Kadocsa (1943) tollából már a XX. század első felében ismert volt. A kártevő legújabb, tudományos szemléletű vizsgálata Vörös (2002) munkásságához kötődik, aki részletesen feltárta a tényleges tápnövény kört, az azokon okozott kárképeket, s vázolta a lehetséges védekezési módszereket.


1. kép: A károsítás hatására kidőlt fiatal repcenövény

A gyepi hangya eurázsiai gyökerű, de Észak-Amerikába és a Távol-Keletre is behurcolták. Így napjainkra Amerikától, Észak-Afrikán keresztül egészen Japánig mindenhol megtalálható.

Államalkotó hártyásszárnyúként (Hymenoptera) szaporodása az ún. spanandria: a királynő által irányított ivaros, ivartalan utódnemzés. Kasztrendszer (királynő, hímek, dolgozók) jellemzi, mely során az egyed hovatartozása már a királynő petesejtjének megtermékenyítésénél eldől.  Ivaros úton, vagyis a megtermékenyített petesejtből jönnek létre a nőivarú dolgozók s katonák, míg a királynő és a hímek ivartalan, ún. parthenogenetikus úton keletkeznek.

A gyepi hangya színe változatos, a világosbarna és az egészen fekete egyedek is felfedezhetők, attól függően milyen környezetben él a populáció. A családonként egyetlen királynő mérete 6-8 mm, míg a sokkal nagyobb számban előforduló dolgozók mindössze 2-3 mm hosszúak. A gyepi hangya, sok más hangyafajhoz hasonlóan, többnyire a földben található fészkekben él. Családjai nagyon népesek, egy fészekben 10000 egyed is előfordulhat.


2. kép: Gyökérnyakában sérült repce

A kártevő ún. pantofág élőlény. Így egyaránt növényi és állati eredetű szerves anyaggal is képes táplálkozni. Ragadozó életmódot folytatva a legkülönbözőbb rovarok lárváit, bábjait és imágóit is prédának tekintheti. A legújabb eredmények szerint ökológiai nyomásra, azonban kialakulhatnak kizárólag herbivor (növényi táplálkozású) életmódú populációi. Ennek megfelelően több tanulmány született napraforgón, kukoricán, mustáron, repcén, fejes káposztán, szőlőn, dohányon, szamócán, sárgarépán, mákon, cukor- és takarmányrépán, illetve legkülönbözőbb lehullott gyümölcsökön okozott kártételével kapcsolatban.

Őszi káposztarepcében kártétele a pár leveles növények gyökérnyak elvékonyításában, átrágásában nyilvánul meg, melynek következtében a fiatal növény fonnyad, kidől, majd végül elszárad. Kártételük robbanásszerű. Gyorsan kialakuló. Fő károsítási időszakuk általában tavasz végére, nyár elejére esik. A 2016 nyár végi, az ősz elejére is áthúzódó meleg időjárás, azonban lehetőséget biztosított a kártevő elhúzódó megjelenésnek, repcén kialakított súlyos kártételének.


3. kép: A repce gyökérnyakát rágó gyepi hangyák

A védekezés lehetőségei sajnos korlátozottak. A neonikotinoidok – többek között repce esetében – talaj- és vetőmagkezelésre vonatkozó moratóriuma miatt tiltott a leghatékonyabb védekezési mód, a csávázás.
Így a rendelkezésre álló eszközök közül a megelőző agrotechnikai műveleteket kell említeni. A repce vetését megelőzően aktív hangya jelenlét esetén a gyakori talajmunkák, vagy akár a vetőszántás beiktatása szétrombolhatja a már meglévő fészkeket. Így a megsérült várakat, fiasítást a család a repce kelésének idejére nem tudja helyrehozni.

A fészek ellen irányuló kémiai beavatkozások nehézsége a királynő védett helyen történő tartózkodásával magyarázható. Abban az esetben viszont, ha a királynő nem pusztul el, a dolgozók gyérítése csak átmeneti eredményt adhat. Ezért a közvetlen állománypermetezés és a talajfertőtlenítés is többnyire hatástalan. Eredmény a várak áztatás szerű beöntözésétől, illetve a csalétkezéstől (szabadföldi használatra jelenleg nem áll rendelkezésre engedélyezett készítmény) várható. Ez utóbbi esetben a dolgozók a méreganyaggal átitatott csalétket eljuttatják a királynőhöz, s a fejlődő lárvákhoz. Így a család kipusztul.


4. kép: Gyepi hangyák kártétel közben

Összességében e meglepő kártétel egyik kiváltó tényezője a kései kártételnek teret biztosító, elhúzódó meleg klíma. Nem elhanyagolható tényező azonban, a repce megváltozott termesztéstechnológiája, melyben a csökkentett menetszámú talajművelés, a vetőmagnorma visszaesése és a kémiai növényvédelem lehetőségeinek szűkülése egyaránt szerepet játszik. Úgy véljük, hogy a rovarölő szeres csávázók hiányában a gyepi hangya mellett egyre több, korábban ritka kártéllel kell majd szembenézni a jövő repcetermesztőinek.

Dr. Keszthelyi Sándor
Kaposvári Egyetem, Növénytudományi Intézet
Vanyúr György
Adama Hungary Zrt.

Fotó: Vanyúr György

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Szakmázzunk a BAYER-rel! – Színre lépett az új fungicid generáció: Ascra Xpro

2020. március 25. 12:03

Változik a magyarországi és a Kárpát-medencei kalászos gabona termesztése: alacsonyabb szinten állandósult a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is. Annak érdekében, hogy a megváltozott piaci környezetben is megőrizzük versenyképességünket, felül kell bírálni a termesztéstechnológiánk elemeit, és ahol szükséges, újítanunk kell.

Peronoszpóra fajok jelentősége szántóföldi kultúrákban

2019. január 23. 04:36

A szerző célja, hogy a peronoszpóra eredetű betegségeken belül felhívja a figyelmet és ismertesse a szóján (Glycine max) károsító Peronospora manshurica, valamint az őszi káposztarepcét (Brassica napus L. convar. napus) és az olajretket (Raphanus sativus var. oleiferus) fertőző Peronospora parasitica kórokozó gombafajok jelentőségére, bemutatva tüneti megjelenésüket és a védekezési lehetőségeket.

Ritka kártevők a repcében

2019. december 6. 04:37

Az őszi káposztarepce az a szántóföldi növénykultúránk, amelynek növényvédelmében az állati károsítók döntő jelentőséggel bírnak és amelynek a termesztési költségeiben az ilyen károsítók elleni védekezés adja az egyik legnagyobb tételt.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni