Növényvédelem

A klímaváltozás a teaültetvényeket sem kíméli

Agrofórum Online

A világ teatermő területein a klímaváltozás miatt terméscsökkenés várható, e tekintetben India sem jelent kivételt.

A tea nagy vízigényű évelő növény, mely a világ egyik legnépszerűbb italának alapanyagául szolgál. Délkelet-Ázsia és Kelet-Afrika csapadékban gazdag vidékein az ott élő népesség jelentős megélhetési forrása. Az indiai Assam területén a klímaváltozás hatására egyrészt áradásokat okozó egyre hevesebb monszunesők tapasztalhatók – miközben az átlagos évi csapadékmennyiség csökken –, másrészt a téli évszak csapadékhiányos periódusai szezonális szárazságot okoznak, ekkor a felszíni és felszín alatti vizek egy része öntözővízként hasznosul.

A világ teatermő területein a klímaváltozás miatt terméscsökkenés várható, e tekintetben India sem jelent kivételt. A negatív következmények nem csak a hozamok tekintetében mutatkoznak meg, a termés minőségében is csökkenésre kell számítani, emellett a kártevők és kórokozók is nagyobb számban fognak megjelenni. Egyes becslések szerint 2050-re India északkeleti részén a teatermés akár 40 %-kal is zuhanhat – minderről bővebben a www.thehindu.com című weboldalon lehet olvasni.

A Tea Kutató Szövetség a Southampton Egyetemmel együttműködésben kétéves projekt keretében a kedvezőtlen folyamatok hatásainak mérséklését célzó, tájgazdálkodást, valamint a termesztéstechnológia egyes elemeit érintő fejlesztésbe kezdett.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

2019. május 24. 07:36

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.

Visszavadítanák a gazdasági célú erdőket

2019. július 3. 15:50

A kísérleti projekt során meglévő gazdasági tevékenység alatt álló erdőkből kiválasztanak területeket és "elindítják" azokat olyan irányba, hogy jobban hasonlítsanak az idős, őserdő jellegű állományokra.

Tarlóművelésmódok és azok fejlesztésének lehetőségei a Vajdaságban

2019. január 6. 14:06

Az utóbbi évek nyári szélsőséges időjárási helyzetei erőteljesen irányították a figyelmet a tarlóművelés és a tarlógondozás fontosságára. A talajhoz adaptált műveléssel elsősorban a nedvességvesztés csökkentése a fő cél. A szerző a tarlóművelési kísérletekben a talaj állapotát vizsgálta, melyek gyom- és a tarlóborítottság felméréssel egészültek ki.

A párizsi klímacél eléréséhez meg kell kezdeni a fosszilis tüzelőanyagok kivonását

2019. január 17. 08:16

Elérhető a párizsi klímaegyezményben megfogalmazott globális hőmérsékletemelkedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozása, ha azonnal megkezdődik a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonása.